CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

El. GP 2019: Matej Zagar i Andriej Kudriaszow powalczą w Żarnovicy

W sobotę (19) maja na torze w słowackiej Żarnovicy rozegrana zostanie jedna z rund kwalifikacyjnych do Grand Prix 2019. O przepustkę do Grand Prix Challenge w Landshut (28 lipca) powalczy dwóch reprezentantów forBET Włókniarza CzęstochowaMatej Zagar i Andriej Kudriaszow.

Niezwykle malowniczo usytuowana Żarnovica po raz trzeci będzie gościć uczestników kwalifikacji do Speedway Grand Prix. Pierwsze kwalifikacje rozegrano tutaj w 2006 roku, a zwycięzcą zawodów okazał się doskonale znany w Częstochowie, Ryan Sullivan.  Kolejne zawody tej rangi odbyły się w 2017 roku. Tym razem zwycięstwo przypadło Martinowi Vaculikowi, który w pokonanym polu pozostawił obecnych żużlowców Włókniarza – Mateja Zagara i Adriana Miedzińskiego. Ponadto awans do półfinału wywalczył wówczas Leon Madsen.

Kto okaże się najlepszy w tegorocznej kwalifikacji? Do walki o Challenge przystąpi szesnastu zawodników z jedenastu krajów. Do grona faworytów należy zaliczyć m.in. Mateja Zagara, Jarosława Hampela, Janusza Kołodzieja, Antonio Lindbaecka, Andrzeja Lebiediewa i Michaela Jepsena Jensena. „Czarnymi końmi” sobotnich zawodów mogą okazać się Andriej Kudriaszow i Josef Franc.

 Smaczku sobotniej rywalizacji dodaje fakt, że awans do Grand Prix Challenge uzyska zaledwie trzech zawodników. Przypomnijmy, iż trzy pozostałe rundy kwalifikacyjne rozegrane zostaną w Slangerup (Dania), Lonigo (Włochy) i Abensberg (Niemcy). Runda w Abensbergu odbędzie się w poniedziałek (21 maja).

Sobotnie kwalifikacje w Żarnovicy będą bardzo istotne dla zespołu forBET Włókniarza Częstochowa, który dzień później wybiera się na ligowy mecz do Gorzowa Wielkopolskiego. Problem polega na tym, że w przypadku przełożenia słowackiej kwalifikacji (terminem rezerwowym jest niedziela), w meczu ze Stalą nie pojedzie Matej Zagar.

Lista startowa el. do Grand Prix 2019 (Żarnovica):

1. Ricky Wells (USA)
2. Josef Franc (Czechy)
3. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
4. Jarosław Hampel (Polska)
5. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
6. Gleb Czugunow (Rosja)
7. Jurica Pavlic (Chorwacja)
8. David Pacalaj (Słowacja)
9. Matej Zagar (Słowenia)
10. Norbert Magosi (Węgry)
11. Eduard Krcmar (Czechy)
12. Andriej Kudriaszow (Rosja)
13. Patrik Buri (Słowacja)
14. Matic Ivacic (Słowenia)
15. Janusz Kołodziej (Polska)
16. Michael Jepsen Jensen (Dania)

R1. Milen Manev (Bułgaria, lic. słowacka)
R2. Michal Tomka (Słowacja)