CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Grand Prix Australii: Jason Doyle mistrzem świata?

W najbliższą sobotę (28 października) na Etihad Stadium w Melbourne rozegrana zostanie ostatnia runda Grand Prix 2017. Oczy wszystkich żużlowych fanów będą skupione na Jasona Doyle’a, który przed własną publicznością zamierza sięgnąć po upragniony tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

Sport kochamy za to, że często bywa nieprzewidywalny, ale w kontekście walki o złoty medal cudu raczej nie będzie. Już tylko splot nieprzewidywalnych zdarzeń może pozbawić sympatycznego Australijczyka miana najlepszego zawodnika globu. 14 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji przejściowej Patrykiem Dudkiem, stawia „Kangura” w niezwykle komfortowej sytuacji. Australijczykowi w wywalczeniu mistrzostwa świata nie powinna również przeszkodzić presja, z którą zawodnik bardzo dobrze sobie radzi.

Jedynym zawodnikiem, który ma choćby teoretyczne szanse na złoto jest Patryk Dudek. Żeby tak się stało do gry musi włączyć się sportowe szczęście. W przeddzień zawodów wspomniane szczęście stoi po stronie Jasona Doyle’a, który wylosował zdecydowanie lepsze pola startowe. – Dziewiąty numer nie jest tak dobry jak ten, który wylosował Doyle. Patryk w Melbourne zawalczy, bo przecież pojedzie dwa razy z pierwszego pola. Gonienie Australijczyka będzie jednak bardzo trudne, bo kluczowy jest początek, a wtedy Doyle ma wewnętrzne pola przy zewnętrznych Patryka – twierdzi Krzysztof Cegielski (źródło – sportowefakty.wp.pl).

Walkę o brązowy medal stoczą zapewne Tai Woffinden i Maciej Janowski. Wspomniana dwójka zawodników może się jeszcze włączyć do walki o srebro, ale taka perspektywa również wydaje się mało prawdopodobna. Ostatniego słowa w walce o medal brązowy nie powiedzieli ponadto Emil Sajfutdinow i Bartosz Zmarzlik.

Zdecydowanie mniej emocji budzi rywalizacja o zachowanie miejsca w czołowej ósemce. Kontuzja Fredrika Lindgrena powoduje, że jedynie Matej Zagar i Martin Vaculik mają sporo do zyskania lub stracenia. Zawodnik Włókniarza zajmuje aktualnie ósme miejsce z przewagą 7. punktów nad dziewiątym Słowakiem.

Lista startowa QBE Insurance FIM Speedway Grand Prix Australii,
Melbourne, 28 października 2017:

1. Maciej Janowski (Polska)
2. Sam Masters (Australia) – „dzika karta”
3. Chris Holder (Australia)
4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
6. Bartosz Zmarzlik (Polska)
7. Davey Watt (Australia)
8. Matej Zagar (Słowenia)
9. Patryk Dudek (Polska)
10. Justin Sedgmen (Australia)
11. Emil Sajfutdinow (Rosja)
12. Piotr Pawlicki (Polska)
13. Martin Smolinski (Niemcy)
14. Martin Vaculík (Słowacja)
15. Jason Doyle (Australia)
16. Peter Kildemand (Dania)

17. Brady Kurtz (Australia)
18. Rohan Tungate (Australia)