CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
MIMP: Kaczmarek po raz drugi! Piąte miejsce Gruchalskiego

MIMP: Kaczmarek po raz drugi! Piąte miejsce Gruchalskiego

Kamil Woldański

Daniel Kaczmarek po raz drugi w karierze wywalczył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. Wychowanek leszczyńskiej Unii, a obecnie zawodnik Get Well Toruń po raz drugi dokonał tego na torze w Częstochowie. Przed dwoma laty Kaczmarek pogodził ówczesnych faworytów Pawła Przedpełskiego i Bartosza Smektałę. Dziś znów to zrobił pozostawiając za swoimi plecami dwóch najpoważniejszych kandydatów do złota, a więc Smektałę i Maksyma Drabika. Piąte miejsce w zawodach wywalczył jedyny reprezentant gospodarzy w piątkowych zawodach, Michał Gruchalski.

Wysoka temperatura i stosunkowo wczesna pora dzisiejszego finału sprawiły, że na trybunach SGP Areny w Częstochowie zasiadła garstka kibiców. Ci, którzy w ten upalny dzień postanowili wybrać się na stadion przy ulicy Olsztyńskiej z pewnością nie żałowali. Turniej stał na niezłym poziomie, nie brakowało w nim ciekawych wyścigów, nieoczekiwanych zwrotów akcji i przede wszystkim sporej niespodzianki jaką było bez wątpienia wywalczenia złotego medalu przez Daniela Kaczmarka. Zawodnik Get Well Toruń nie był wymiany w gronie głównych faworytów do końcowego triumfu. Tymi byli wspomniani wcześniej Bartosz Smektała i Maksym Drabik. Wydawało się, że po kontuzji jakiej nabawił się w ostatnim meczu ligowym Dominik Kubera to właśnie Smyk z Torresem rozstrzygną między sobą walkę o tytuł. Faworytów podobnie jak dwa lata temu pogodził jednak Daniel Kaczmarek. I zrobił to w wielkim stylu. Komplet 15 punktów nie pozostawia żadnych wątpliwości, kto w piątkowe popołudnie był najlepszy.

W częstochowskim finale nieźle zaprezentował się wychowanek Włókniarza i jedyny reprezentant forBET Włókniarza, Michał Gruchalski. Z dorobkiem 10 punktów zajął 5. miejsce i trzeba uczciwie przyznać, że na więcej w dzisiejszych zawodach popularnego Miśka nie było stać. Do lepszego rezultatu i włączenia się do walki o medale Gruchalskiemu brakowało przede wszystkim skuteczniejszych wyjść spod taśmy. A to, że potrafi być bardzo szybki na starcie, podstawowy młodzieżowiec Lwów pokazywał już niejednokrotnie w tegorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi.

Pierwsza seria startów zakończyła się zgodnie z oczekiwaniami. Wygrali faworyci Smektała i Drabik, a ponadto trzy punkty zdobyli torunianie Kaczmarek i Igor Kopeć-Sobczyński. Już w 5. biegu dnia w bezpośrednim pojedynku zmierzyli się główni faworyci Drabik i Smektała. Po starcie na czoło wysforował się wychowanek Włókniarza, jednak na ostatnim okrążeniu leszczynian na prostej przeciwległej minął rywala i zapisał przy swoim nazwisku drugą trójkę. Po niezłym inauguracyjnym biegu i walce o zwycięstwo z Drabikiem, w drugiej serii startów tylko 1 punkt przywiózł Michał Gruchalski. W trzeciej serii startów nieoczekiwane problemy dopadły Smektałę i Drabika. Broniący mistrzowskiego tytułu Smektała w 9. wyścigu dnia słabo wyszedł spod taśmy i znalazł się na trzeciej pozycji. Leszczynianin próbował walczyć, ale z każdą chwilą słabł jego motocykl i w końcówce musiał się skupić na obronnie 1 „oczka”. Drabik z kolei po starcie do 10. biegu jechał dopiero czwarty. Torres na dystansie poradził sobie jednak z Alanem Szczotką, a na mecie o przysłowiowy błysk szprychy wyprzedził innego gorzowianina Huberta Czerniawskiego. Trzecią trójkę zapisał na swoim koncie Daniel Kaczmarek.

Kawał dobrego żużla pokazał w 12. biegu dnia Wiktor Trofimow. Młodzieżowiec Fogo Unii odważnym atakiem na drugim łuku minął dwójkę rywali i zasygnalizował, że może liczyć się w walce o medale. Jeszcze lepiej po trzech seriach startów wyglądała sytuacja punktowa Wiktora Lamparta, który miał na swoim koncie 7 „oczek”. Na początek kolejnej serii milowy krok w kierunku mistrzostwa zrobił Kaczmarek. Torunian znów był najszybszy na starcie, co prawda na chwilę stracił prowadzenie na rzecz Smektały, ale jego riposta była natychmiastowa. Czwarte zwycięstwo w dzisiejszych zawodach sprawiło, że drugi złoty medal MIMP był już na wyciągnięcie ręki. W 14. biegu pierwsze i jedyne zwycięstwo odniósł Michał Gruchalski. Częstochowian dobrze rozegrał pierwszy łuk i pomknął po zwycięstwo. Swoje biegi wygrali również Drabik i Wiktor Lampart co oznaczało, że ostatnia kolejka będzie niezwykle interesująca.

Swoje w 17. wyścigu zrobił Bartosz Smektała, który zwyciężył bardzo pewnie pokonując m.in Michała Gruchalskiego i z 12 punktami na koncie oczekiwał na rozwój wydarzeń. Po przedostatnim biegu dnia wiadomo już było, że Smektała może liczyć co najwyżej na srebro, bo w 19. biegu kropkę nad „i” postawił Daniel Kaczmarek. Torunian znów nie miał sobie równych i wygrał po raz piąty zdobywając drugi w karierze tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. W ostatnim biegu dnia spotkali się zachowujący szansę na wicemistrzostwo Polski, Maksym Drabik i Wiktor Lampart. Ten ostatni słabo ruszył spod taśmy i próbował rozpędzić swój motocykl jadąc tuż przy bandzie na pierwszym łuku. Niestety młody lublinianin przeszarżował i upadł na tor. Sędzia Artur Kuśmierz słusznie wykluczył zawodnika Motoru Lublin z powtórki co oznaczało, że dla młodszego z braci Lampartów był to koniec marzeń o medalu MIMP. Po wykluczeniu najgroźniejszego rywala wydawało się, że w komfortowej sytuacji znalazł się Maksym Drabik. Nic bardziej mylnego. Zawodnik Betard Sparty znów słabo ruszył ze startu i znalazł się na końcu stawki. To oznaczało, że Torres zdobędzie w Częstochowie „tylko” brązowy medal. Drabik walczył do końca i zdołał minąć na dystansie drugiego Roberta Chmiela. Dwa punkty w 20. biegu sprawiły, że po 5. seriach startów Drabik miał 12 punktów, tyle samo co Bartosz Smektała i o srebrnym medalu musiał rozstrzygnąć bieg dodatkowy.

W nim lepiej na starcie zachował się Smektała, ale Drabik rzucił się w pogoń za leszczynianinem. Przez dwa okrążenia Drabik próbował bezskutecznie zaatakować Smektałę. Zawodnik Fogo Unii Leszno dowiózł prowadzenie do mety zdobywając tym samym srebrny medal i tytuł Młodzieżowego Wicemistrza Polski. Brąz powędrował w ręce Maksyma Drabika.

Wyniki:
1. Daniel Kaczmarek 15 (3,3,3,3,3) – Get Well Toruń
2. Bartosz Smektała 12+3 (3,3,1,2,3) – Fogo Unia Leszno
3. Maksym Drabik 12+2 (3,2,2,3,2) – Betard Sparta Wrocław
4. Wiktor Lampart 10 (2,2,3,3,w) – Speed Car Motor Lublin
5. Michał Gruchalski 10 (2,1,2,3,2) – forBET Włókniarz Częstochowa
6. Sebastian Niedźwiedź 10 (1,2,2,2,3) – Falubaz Zielona Góra
7. Wiktor Trofimow 9 (1,3,2,0,3) – Fogo Unia Leszno
8. Jakub Miśkowiak 8 (0,3,3,2,0) – Orzeł Łódź
9. Robert Chmiel 8 (1,2,3,1,1) – ROW Rybnik
10. Igor Kopeć-Sobczyński 6 (3,0,0,2,1) – Get Well Toruń
11. Hubert Czerniawski 6 (1,1,1,1,2) – Cash Broker Stal Gorzów
12. Oskar Bober 4 (2,0,0,0,2) – Speed Car Motor Lublin
13. Kamil Wieczorek 4 (2,1,0,1,0) – MRGARDEN GKM Grudziądz
14. Mateusz Bartkowiak 4 (w,1,1,1,1) – Cash Broker Stal Gorzów
15. Alan Szczotka 1 (0,0,0,0,1) – Cash Broker Stal Gorzów
16. Patryk Wojdyło 1 (0,0,1,0,0) – Betard Sparta Wrocław
17. Karol Żupiński NS – Zdunek Wybrzeże Gdańsk
18. Patryk Rolnicki NS – Grupa Azoty Unia Tarnów

Bieg po biegu:
1: (65,65) Smektała, Lampart, Czerniawski, Bartkowiak (w/u)
2: (65,60) Drabik, Gruchalski, Trofimow, Miśkowiak
3: (67,19) Kaczmarek, Wieczorek, Niedźwiedź, Wojdyło
4: (67,17) Kopeć-Sobczyński, Bober, Chmiel, Szczotka
5: (66,86) Smektała, Drabik, Wieczorek, Bober
6: (67,44) Miśkowiak, Chmiel, Czerniawski, Wojdyło
7: (67,51) Trofimow, Niedźwiedź, Bartkowiak, Szczotka
8: (67,66) Kaczmarek, Lampart, Gruchalski, Kopeć-Sobczyński
9: (68,62) Miśkowiak, Niedźwiedź, Smektała, Kopeć-Sobczyński
10: (67,88) Kaczmarek, Drabik, Czerniawski, Szczotka
11: (67,82) Chmiel, Gruchalski, Bartkowiak, Wieczorek
12: (68,03) Lampart, Trofimow, Wojdyło, Bober
13: (68,27) Kaczmarek, Smektała, Chmiel, Trofimow
14: (68,21) Gruchalski, Niedźwiedź, Czerniawski, Bober
15: (68,25) Drabik, Kopeć-Sobczyński, Bartkowiak, Wojdyło
16: (67,97) Lampart, Miśkowiak, Wieczorek, Szczotka
17: (67,80) Smektała, Gruchalski, Szczotka, Wojdyło
18: (68,08) Trofimow, Czerniawski, Kopeć-Sobczyński, Wieczorek
19: (66,46) Kaczmarek, Bober, Bartkowiak, Miśkowiak
20: (68,44) Niedźwiedź, Drabik, Chmiel, Lampart (w/u)

Bieg dodatkowy o 3. miejsce:
21: (67,59) Smektała, Drabik

NCD: Maksym Drabik (65,60) w 2. biegu
Sędzia: Artur Kuśmierz