CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Akademickie derby w Olsztynie. Czy AZS powalczy o punkty?

Zaledwie trzy dni po ostatnim ligowym meczu siatkarzy AZS-u Częstochowa czeka kolejna konfrontacja. We wtorek (tj. 23.02) o godzinie 18 podopieczni trenera Michała Bąkiewicza zmierzą się na wyjeździe z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Faworytem spotkania będą gospodarze z Warmii i Mazur. Sympatycy częstochowskiego AZS-u liczą, że po niezłym meczu Akademików w ostatnią sobotę przeciwko PGE Skrze Bełchatów, biało-zieloni po jutrzejszym meczu dopiszą do swojego dorobku kolejne ligowe punkty.

Pomimo porażki (2:3) w starciu ze zdobywcą Pucharu Polski siatkarze AZS-u dali swoim licznie (ok 3 000) zgromadzonym kibicom powody do zadowolenia. Częstochowianie, mimo że zmagają się z licznymi kontuzjami walczyli z wyżej notowanym rywalem, a efektem tej walki był jeden punkt. Należy pamiętać, że rywale też mieli swoje problemy. Do Częstochowy nie przyjechał żadnej z dwójki atakujących WlazłyGromadowski i trener Miguel Falasca musiał na ataku skorzystać z usług środkowego Srecko Lisinaca. Mimo to Skra była zdecydowanym faworytem sobotniego meczu. I choć wygrała, to jednak stracony w Częstochowie punkt może ekipę z Bełchatowa w perspektywie walki o miejsce w wielkim finale słono kosztować.

Za występ przeciwko Skrze na duże słowa uznania zasłużyła dwójka częstochowskich Brazylijczyków. Felipe Bandero dopiero wraca do regularnego grania po ciężkiej kontuzji, a w sobotę był liderem i najskuteczniejszym graczem AZS-u. Rozgrywający Rafael Redwitz ciągle nie jest w pełni sił po urazie stawu skokowego jakiego nabawił się w Gdańsku. W meczu z bełchatowianami również był wyróżniającą się postacią w znaczny sposób odmieniając po swoim wejściu na parkiet grę drużyny. Trzecim filarem drużyny Michała Bąkiewicza był Stanisław Wawrzyńczyk. Jego znakomita postawa w polu serwisowym (6 asów) oraz w bloku były kluczowe do zdobycia jednego ligowego “oczka”.

Niestety Akademicy ciągle zmagają się z kontuzjami. W sobotę mecz zza band reklamowych oglądał środkowy Michał Szalacha. Atakujący Bartłomiej Lipiński co prawda znalazł się w meczowym zestawieniu, ale już przed meczem wiadomo było, że nie pomoże swoim kolegom na boisku. Problemy zdrowotne ma również Rafał Szymura. Młody skrzydłowy AZS-u rozpoczął sobotnie spotkanie w szóstce, ale już po pierwszym secie został zmieniony. Po grze Szymury, który zawsze był solidnym punktem AZS-u widać było, że nie jest w pełni dyspozycji.

Olsztynianie do wtorkowego spotkania przystąpią w roli faworyta nie tylko ze względu na miejsce w ligowej tabeli, ale również podbudowani ostatnim wygranym meczem z Cerradem Czarnymi Radom. Indykpol po 18. kolejkach ma na swoim koncie 27 punktów i plasuje się na ósmej pozycji. Choć zespół prowadzony przez włoskiego szkoleniowca Andrea Gardiniego nie ustrzegł się w tym sezonie wpadek, to na ogół w konfrontacji z przeciwnikami z dolnych rejonów tabeli wychodzi zwycięsko. Świadczy o tym choćby wynik pierwszego meczu obu drużyn z Częstochowy. Pod koniec listopada minionego roku olsztynianie bez najmniejszych problemów pokonali częstochowskich Akademików 3:0

W zespole z Warmii i Mazur także nie brakuje problemów zdrowotnych. W ostatnich tygodniach z powodu urazu nie gra podstawowy atakujący drużyny Belg Bram van der Dries. W tej sytuacji szóstkowych graczem został Paweł Adamajtis, który z kolei leczył kontuzję na początku sezonu. Na szczęście dla kibiców Indykpolu od początku rozgrywek w dobrej dyspozycji znajduje się Bartosz Bednorz. Były zawodnik AZS-u Częstochowa to obecnie obok doświadczonego rozgrywającego Pawła Woickiego najjaśniejsza postać w zespole z Olsztyna. W ostatnim starciu olsztynian z Czarymi Radom z bardzo dobrej strony zaprezentował się również holenderski środkowy Thomas Koelewijn.

Indykpol AZS Olsztyn
1. Marcin Waliński
2. Bram van den Dries
3. Maciej Ostaszyk
4. Piotr Szostek
5. Miłosz Zniszczoł
6. Filip Stoilović
7. Bartosz Bednorz
8. Krzysztof Gulak
9. Paweł Adamajtis
10. Michał Głowacki
11. Maciej Zajder
12. Paweł Woicki
13. Krzysztof Bieńkowski
14. Michał Potera
15. Thomas Koelewijn
16. Hubert Jankuniec
17. Jakub Zabłocki
18. Leszek Wójcik
19. Tomasz Koziatek

AZS Częstochowa
1. Tomasz Kowalski
2. Łukasz Polański
3. Stanisław Wawrzyńczyk
5. Rafael Redwitz
6. Bartłomiej Lipiński
7. Michał Szalacha
8. Adrian Stańczak
10. Bartosz Buniak
12. Kacper Stelmach
13. Rafał Szymura
14. Felipe Bandero
15. Bartłomiej Janus
16. Matej Patak
20. Kamil Szymura