CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Australia triumfuje w Speedway Best Pairs

Zwycięstwem reprezentacji Australii w składzie Darcy Ward, Chris Holder i Cameron Woodward zakończył się rozegrany w sobotę w Toruniu turniej Speedway Best Pairs. Na drugim stopniu podium uplasowała się reprezentacja Danii – Nicki Pedersen, Niels Kristian Iversen i Michael Jepsen Jensen, a na trzecim reprezentacja Polski – Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, Patryk Dudek.

Toruńska impreza oficjalnie zainaugurowała sezon żużlowy 2014 w naszym kraju. Trzeba przyznać, że była to inauguracja jak najbardziej udana. Rywalizujące duety dostarczyły zgromadzonym kibicom, zarówno tym na stadionie, jak i przed telewizorami (turniej transmitowano w stacji Eurosport) niezapomnianych wrażeń.

Faworyci nie zawiedli. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami na torze toruńskiej MotoAreny świetnie radzili sobie Australijczycy i Duńczycy. Fenomenalną dyspozycję zaprezentował przede wszystkim Darcy Ward, który imponował błyskotliwością jazdy i był jednym z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników. Znakomite przygotowanie do sezonu potwierdzili Chris Holder, Emil Sajfutdinow, Nicki Pedersen i Niels Kristian Iversen. Wszystko wskazuje na to, że Ci właśnie żużlowcy będą nadawać ton tegorocznej rywalizacji w turniejach SGP i SEC. Nie można również zapominać o Tomaszu Gollobie, który w sobotni wieczór był bezapelacyjnym liderem polskiej reprezentacji (pięciokrotnie mijał linię mety jako pierwszy).

Podopieczni Marka Cieślaka, jak na faworyta przystało rozpoczęli zawody od mocnego uderzenia. Para Gollob – Miedziński pewnie odprawiła niżej notowanych Łotyszy i Niemców. Niestety potem było jednak gorzej. Kluczowe dla naszych żużlowców okazały się starcia z reprezentacją Danii i Rosji. Zawiódł w nich Adrian Miedziński, który w końcowej fazie zawodów został zastąpiony przez Patryka Dudka. Istotnym biegiem dla Polaków był wyścig numer 18. Rywalami biało-czerwonych w walce o przepustkę do barażu byli świetnie dysponowani Australijczycy. Szczęście naszych żużlowców nie opuściło. Na wyjściu z pierwszego łuku fatalny błąd popełnił Ward, w efekcie którego para Gollob – Dudek zainkasowała komplet 7 punktów. W barażu doszło do kolejnej konfrontacji obu duetów. Zawiódł w nim Dudek, który nie był w stanie wywalczyć dających awans do finału dwóch punktów.

Rywalami “Kangurów’ w wielkim finale byli jeżdżący na granicy ryzyka Duńczycy. Duet Pedersen – Iversen w starciu z “Turbo Twins” nie miał jednak nic do powiedzenia. Rywalizację obu ekip obserwowali z parkingu rozczarowani Rosjanie. Dlaczego rozczarowani? W 3. odsłonie dnia para Sajfutdinow – Łaguta w stosunku 7:2 rozprawiła się z duetem LindbaeckJonsson. Radość obu zawodników nie trwała jednak długo. Tuż po zakończeniu wyścigu sędzia Marek Wojaczek podjął decyzję o wykluczeniu podopiecznych Tomasza Suskiewicza. Powód? Sajfutdinow i Łaguta pomylili kolory kasków.

Po zawodach powiedzieli:

Tomasz Gollob – Tor był bardzo dobrze przygotowany. Cieszymy się z tego trzeciego miejsca. Proszę nam wybaczyć, ale nie możemy wszystkiego wygrywać, bo przecież to jest sport. Dzisiaj jechało kilku mistrzów świata, także myślę, że wykonaliśmy potężną pracę. Przed nami jeszcze dwa turnieje, dlatego jeszcze wszystko może się zdarzyć. Ja osobiście bardzo się cieszę ze swojej postawy. Chciałbym również podkreślić, że na chwilę obecną do sezonu jestem przygotowany nie na 100, ale na 85%.

Niels Kristian Iversen Jesteśmy zadowoleni z naszego osiągnięcia. Wprawdzie było trochę pomyłek, ale tak prawdę mówiąc jest to jeszcze bardzo wczesny okres sezonu. Te silniki, które żeśmy wcześniej testowali poleciały już do Auckland, natomiast dziś szukaliśmy innych rozwiązań.

Darcy Ward – Był to bardzo dobry turniej. Tak dobry wynik dodaje wprawdzie pewności, ale przed nami jeszcze dwie odsłony. O kolejnych rundach staram się jednak nie myśleć. Teraz skupiam się na Grand Prix i występach w lidze.

Wyniki:

I Australia – 29+7
7.Chris Holder -10+2 (w,2,3*,3*,2,0)
8.Darcy Ward -19 (4,4,4,4,0,3)
18.Cameron Woodward – NS

II Dania – 37+2
5.Nicki Pedersen – 20+1 (2,4,4,2*,4,4)
6.Niels Kristian Iversen – 17+3 (3,3*,2,3,3*,3*)
17.Michael Jepsen Jensen – NS

III Polska – 34
1.Tomasz Gollob – 23 (4,4,3,4,4,4)
2.Adrian Miedziński – 6+2 (3*,3*,0,0,-,-)
15.Patryk Dudek – 5+1 (2,3*)

IV Szwecja – 29
9. Andreas Jonsson – 10+1 (3,0,3*,4,0,-)
10. Antonio Lindbaeck – 19+1 (4,3,4,3*,3,2)
19. Peter Ljung – 0 (0)

V Rosja – 28
11. Emil Sayfutdinow – 16+1 (w,2,3,4,3*,4)
12. Artem Łaguta – 12+1 (w,4,2*,0,4,2)
20. Aleksandr Łoktajew – NS

VI Łotwa – 16
3. Kjastas Puodżuks – 8 (0,-,2,2,2,2)
4. Andrzej Lebiediew – 6 (2,0,0,0,-,4)
16. Maskim Bogdanow – 2 (2,0)

VII Niemcy – 14
13.Martin Smolinski – 14 (2,3,2,2,2,3)
14.Kevin Woelbert – 0 (0,0,-,0,0,-)
21.Max Dilger – 0 (0,0)

Bieg po biegu:
1.Gollob, Miedziński, Lebiediew, Puodżuks
2.Ward, Iversen, Pedersen, Holder (w)
3.Lindbaeck, Jonsson, Sayfutdinow (w), Łaguta (w)
4.Gollob, Miedziński, Smolinski, Woelbert
5.Pedersen, Iversen, Bogdanow, Lebiediew
6.Ward, Lindbaeck, Holder, Jonsson
7.Łaguta, Smolinski, Sayfutdinow, Woelbert
8.Pedersen, Gollob, Iversen, Miedziński
9.Ward, Holder, Puodżuks, Lebiediew
10.Lindbaeck, Jonsson, Smolinski, Dilger
11.Gollob, Sayfutdinow, Łaguta, Miedziński
12.Jonsson, Lindbaeck, Puodżuks, Lebiediew
13.Sayfutdinow, Iversen, Pedersen, Łaguta
14.Ward, Holder, Smolinski, Woelbert
15.Gollob, Lindbaeck, Dudek, Jonsson
16.Łaguta, Sayfutdinow, Puodżuks, Bogdanow
17.Pedersen, Iversen, Smolinski, Woelbert
18.Gollob, Dudek, Holder, Ward
19.Lebiediew, Smolinski, Puodżuks, Dilger
20.Pedersen, Iversen, Lindbaeck, Ljung
21.Sayfutdinow, Ward, Łaguta, Holder

Baraż:
22.Gollob, Ward, Holder, Dudek

Finał:
23.Ward, Holder, Iversen, Pedersen

Zawody rozgrywano według punktacji 4-3-2-0.