CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

AZS Częstochowa rozpoczyna rozgrywki PlusLigi

Choć rozgrywki PlusLigi wystartowały już w miniony piątek, to siatkarze AZS-u Częstochowa pierwszy mecz sezonu 2016/2017 rozegrają we wtorek (tj. 04.10) w Radomiu z drużyną Cerradu Czarnych. Początek jutrzejszego spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.

AZS Częstochowy nowy sezon PlusLigi podobnie jak kilka ostatnich rozpoczyna w mocno zmienionym składzie. Kolejna rewolucja kadrowa oraz odejście z zespołu Rafaela Redwitza, Felipe Bandero i Mateja Pataka, którzy w minionych rozgrywkach byli filarami Akademików, sprawia że AZS w przedsezonowych typowaniach znajduje się w dolnych rejonach tabeli. Wszystkie typy i spekulacje zweryfikuje oczywiście boisko, ale na dziś trudno polemizować z tymi opiniami. W kadrze zespołu prowadzonego przez trenera Michała Bąkiewicza próżno szukać “głośnych” nazwisk. W niej znaleźli się za to dwaj dość anonimowi w naszym kraju siatkarze z Ukrainy przyjmujący Mykoła Moroz i atakujący Oleksandr Grebeniuk. Główną siłą ofensywną Akademików mają być sprowadzony z Indykpolu AZS-u Olsztyn Paweł Adamajtis i Rafał Szymura, dla którego będzie to już trzeci sezon w biało-zielonych barwach. Trudne zadanie czekać będzie nowego kapitana AZS-u, rozgrywającego Tomasza Kowalskiego. Dotychczasowy zmiennik Rafaela Redwitza ma być podstawowym reżyserem gry zespołu i jednym z jego filarów. Mimo dużej rotacji w kadrze w porównaniu do poprzedniego sezonu nie zmienił się kwartet środkowych. Nadal na tej pozycji w AZS-ie występować będą Michał Szalacha, Bartosz Buniak, Łukasz Polański i Bartłomiej Janus. W ostatnich rozgrywkach środkowi nie byli najmocniejszą bronią AZS-u, ale w Częstochowie liczą że w nowym sezonie zwłaszcza za sprawą Szalachy będzie inaczej. Zmiana nastąpiła także na pozycji libero. Adriana Stańczaka zastąpił Adam Kowalski. Wychowanek Norwida wraca do macierzystego miasta po kilku sezonach spędzonych w… Radomiu.

Zmiany nie ominęły także gospodarzy jutrzejszego meczu. Cerrad Czarni w ubiegłym sezonie w pierwszej fazie rozgrywek byli prawdziwą rewelacją PlusLigi. Z biegiem czasu siła rażenia radomskiego zespołu wyraźnie słabła i w końcowych rozrachunku  Cerrad zakończył rozgrywki na 6. miejscu. Jeszcze w trakcie minionego sezonu drużynę opuścił trener Raul Lozano. Argentyńczyka zastąpił Robert Prygiel, który na stanowisku pierwszego szkoleniowca pozostał także na sezon 2016/2017. Z Radomia odeszło także kilku podstawowych zawodników. Na zmianę otoczenia zdecydowali się m.in Artur Szalpuk, Daniel Pliński, Lukas Kampa czy wspomniany wcześniej Adam Kowalski. Nie oznacza to jednak, że jutrzejszy rywal Akademików jest zespołem słabszym niż ostatnio. W Radomiu pozostali obiecujący atakujący Bartłomiej Bołądź czy doświadczony przyjmujący Wojciech Żaliński. W letniej przerwie transferowej zespół wzmocnili m.in. dwaj Amerykanie Dustin Watten i David Smith, a także Słowak Emanuel Kohut i kolejny obiecujący siatkarz młodego pokolenia Łukasz Wiese. Przedsezonowe sparingi i turnieje, w których Cerrad Czarni prezentowali się z bardzo dobrej strony pokazały, że radomianie będą zespołem groźnym nawet dla najlepszych. W starciu z AZS-em i to w dodatku w swojej specyficznej hali, wspierani dopingiem miejscowych kibiców gracze Roberta Prygla będą zdecydowanym faworytem.

Cerrad Czarni Radom
1. Bartłomiej Bołądź
2. Michał Ostrowski
3. Łukasz Wiese
5. Jakub Urbanowicz
6. Wojciech Żaliński
7. Michał Kędzierski
8. Jakub Zwiech
9. Jakub Ziobrowski
10. Dustin Watten
11. Piotr Filipowicz
12. Emanuel Kohut
15. David Smith
17. Tomasz Fornal
18. Kacper Gonciarz

AZS Częstochowa
1. Tomasz Kowalski
2. Łukasz Polański
3. Stanisław Wawrzyńczyk
5. Mykoła Moroz
6. Adam Kowalski
7. Michał Szalacha
9. Paweł Adamajtis
10. Bartosz Buniak
12. Kamil Ociepka
13. Rafał Szymura
14. Oleksandr Grebeniuk
15. Bartłomiej Janus
16. Adrian Szlubowski
17. Konrad Buczek