CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

AZS odbije się od dna?

Ostatnim akcentem w sezonie 2014/2015 dla siatkarzy AZS-u Częstochowa będzie rewanżowy pojedynek o 13. miejsce w rozgrywkach PlusLigi z BBTS-em Bielsko-Biała. Częstochowianie, którzy przed tygodniem przegrali przed własną publicznością z ekipą Piotra Gruszki (1:3), by uniknąć kompromitacji w postaci zakończenia sezonu na ostatnim miejscu, muszą nie tylko wygrać za “trzy” w Bielsku, ale również rozstrzygnąć na swoją korzyść złotego seta. Mecz w Bielsku-Białej zaplanowano na najbliższą nadzieję (tj. 22.03) o godzinie 18.

Bez względu na ostateczny wynik dwumeczu, ten sezon jest dla Akademików stracony. AZS znów pod względem wysokości budżetu znalazł się daleko za czołówką, ale chyba nikt nie spodziewał się, że częstochowianie mogą zakończyć ligowe zmagania na szarym końcu. Wydawało się, że drużyna złożona z młodych zawodników takich jak Michał Kaczyński czy Rafał Szymura wsparta doświadczeniem Michała Bąkiewicza, Adriana Stańczaka czy Bartosza Janeczka powalczy być może nawet o awans do fazy play off. Początek sezonu był nawet obiecujący w wykonaniu Akademików. Niestety później było już tylko gorzej. Nie pomogło sprowadzenie byłego filaru reprezentacji Francji Guillaume Samici, nie pomogła również zmiana trenera. AZS na ogół zawodził, a w ostatnich tygodniach prezentował się wręcz fatalnie.

Częstochowianie z kretesem przegrali rywalizację z Effectorem Kielce o prawo gry o miejsca 5-12. Przed tygodniem w pierwszym spotkaniu z BBTS-em znów zawiedli. Słabo wypadli w polu serwisowym, ponownie gorzej od rywala zaprezentowali się również w grze blokiem. Dodatkowo gołym okiem widać było brak przysłowiowej “chemii” w drużynie. To wszystko sprawiło, że AZS jest na “dobrej drodze” w kierunku osiągnięcia najgorszego ligowego wyniku od roku 1986, gdy to Akademicy wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Co prawda podopieczni Michała Bąkiewicza wciąż mają szansę na odwrócenie losów rywalizacji z BBTS-em, a co za tym idzie na wyrównanie wyników z dwóch ostatnich sezonów, gdy to zajmowali przedostatnie miejsce w tabeli. Mając jednak na uwadze ostatnie “wyczyny” zespołu ciężko uwierzyć w taki scenariusz. Za Akademikami nie “przemawia” również rozstrzygnięcie ze spotkania z rundy zasadniczej, w której częstochowianie przegrali w Bielsku 2:3.

BBTS Bielsko-Biała
1.    Miarka Dominik
2.    Polański Łukasz
3.    Błoński Michał
4.    Siek Wojciech
5.    Ferens Wojciech
6.    Neroj Bartłomiej
7.    Pilarz Grzegorz
8.    Bućko Bartosz
9.    Gonzalez Jose Luis
10.    Buniak Bartosz
11.    Sobala Wojciech
12.    Pacławski Michał
13.    Czauderna Przemysław
14.    Bachmatiuk Marcin
16.    Kapelus Serhiy
17.    Dębiec Michał
18.    Kwasowski Kamil

AZS Częstochowa
1.    Udrys Artur
2.    Marcyniak Mariusz
3.    De Amo Miguel Angel
4.    Zygmunt Damian
5.    Napiórkowski Patryk
6.    Szymura Rafał
7.    Kaczyński Michał
8.    Janeczek Bartosz
9.    Macyra Jakub
10.    Samica Guillaume
11.    Przybyła Mateusz
13.    Buczek Konrad
15.    Khilko Maksim
16.    Herman Szymon
17.    Stańczak Adrian
18.    Pietkiewicz Paweł