CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

AZS rozpoczyna nowy sezon

Meczem z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle siatkarze AZS-u Częstochowa zainaugurują w najbliższy piątek (tj. 3.10) nowy sezon PlusLigi. Akademicy podobnie jak w dwóch poprzednich sezonach nie będą należeć do drużyn z ligowej czołówki. W klubie liczą jednak, że zespół prowadzony przez trenera Marka Kardosa powalczy o awans do czołowej ósemki. Początek jutrzejszego spotkania zaplanowano na godzinę 18:30.

Rozpoczynający się w piątek sezon 2014/2015 z pewnością będzie historyczny. Po raz pierwszy bowiem do walki o tytuł Mistrza Polski stanie do rywalizacji aż 14 zespołów. Do ubiegłorocznej dwunastki dołączyły jeszcze zespołu MKS-u Banimexu Będzin oraz Cuprumu Lubin. Nie zmieniła się jednak siła poszczególnych drużyn. Ponownie mówi się o tzw. “wielkiej czwórce”, którą niezmiennie od kilku sezonów tworzą drużyny z Bełchatowa, Rzeszowa, Kędzierzyna-Koźla oraz Jastrzębia.

AZS Częstochowa w przedsezonowych typach jest raczej widziany w dolnych rejonach tabeli. Po raz kolejny drużyna przeszła kadrową rewolucję. Spośród zawodników, którzy w ubiegłym sezonie regularnie grywali w wyjściowej “szóstce” pozostał jedynie Michał Kaczyński. Oprócz młodego atakującego z ubiegłorocznego składu w Częstochowie pozostali jeszcze jedynie Michał Bąkiewicz (wznowił karierę) oraz grupa młodych siatkarzy, Mariusz Marcyniak, Damian Zygmunt i Konrad Buczek. Z drużyną pożegnał się dotychczasowy kapitan i żywa legenda klubu, Dawid Murek. Ponadto nowych pracodawców znaleźli m.in. Miłosz Hebda, Kacper Piechocki, Jakub Vesely czy Bartosz Bednorz. Wśród zawodników, którzy wzmocnili zespół w trakcie ostatniego okresu transferowego, są w zdecydowanej większości gracze młodego pokolenia tacy jak: Rafał Szymura, Patryk Napiórkowski, Mateusz Przybyła czy Jakub Macyra. W szerokim składzie znajdują również gracze bardzo młodzi bo zaledwie 16-letni Szymon Bereza oraz Miłosz Zemła, jednak oni ligowe szlify będą zdobywać na parkietach MłodejLigi.

Pozytywną informacją jest to, że w przeciwieństwie do lat ubiegłych młodzi zawodnicy nie zostali wypożyczeni z innego klubu, a trafili do Częstochowy na zasadzie transferu definitywnego podpisując z klubem trzy lub czteroletnie kontrakty. To na pewno dobry prognostyk na przyszłość i szansa na lepsze czasy dla AZS-u. Oprócz zawodników młodego pokolenia działacze sięgnęli także po zawodników doświadczonych. Do Częstochowy po dwuletniej przerwie powrócili Bartosz Janeczek i Adrian Stańczak. Drużynę wzmocnili ponadto dwaj obcokrajowcy Hiszpański rozgrywający Miguel Angel De Amo oraz białoruski przyjmujący Maksim Khilko. W najbliższych dniach dołączyć ma kolejny obcokrajowiec. Będzie nim kolejny Białorusin Artur Udrys.

Zmiany, choć nie tak znaczne jak w AZS-ie zaszły również w zespole ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Z czwartą drużyną poprzedniego sezonu rozstali się Piotr Gacek, Grzegorz Pilarz, Wojciech Ferens i Dan Lewis. W ich miejsce zarząd zakontraktował Holendra Nimira Abdela-Aziza, Brazylijczyka Lucasa Loha oraz świeżo upieczonego Mistrza Świata, Pawła Zatorskiego. Oprócz popularnego Zatora w kadrze ZAKSY jest jeszcze dwóch złotych medalistów niedawno zakończonego mundialu, środkowy Marcin Możdżonek oraz rozgrywający Paweł Zagumny. W zespole na kolejny sezon pozostali również m.in. Dick Kooy, Michał Ruciak, Łukasz Wiśniewski, Jurij Gladyr czy Dominik Witczak. Niestety w ostatnich dniach okazało się że trener Sebastian Świderski w nowym sezonie nie będzie mógł skorzystać z usług Grzegorza Boćka. Były siatkarz AZS-u poinformował wczoraj, że niedawno zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową układu limfatycznego w związku z czym jest zmuszony zawiesić swoją siatkarską karierę. Zarząd w trybie awaryjnym zaczął rozglądać się za nowym atakującym. W czwartek poinformowano, że wybór padł na doświadczonego Kaya van Dijka, który będzie trzecim w ZAKSIE po Azizie i Kooyu reprezentantem Holandii.

Częstochowianie, którzy mimo dwóch porażek w ubiegły weekend podczas Memoriału Arkadiusza Gołasia byli zadowoleni ze swojej gry, liczą że w piątek będą w stanie sprawić niespodziankę. AZS w meczach z wyżej notowanymi zespołami z Gdańska i Bydgoszczy zaprezentował się przyzwoicie. Było widać wolę walki i dobre fragmenty. Z bardzo korzystnej strony z przedsezonowych sparingach zaprezentował się nowy rozgrywający Miguel Angel De Amo. Trenerzy chwalili również dwójkę nowych przyjmujących Rafała Szymurę oraz Maksima Khilko, a także atakującego Bartosza Janeczka. W konfrontacji z ZAKSĄ gracze Marka Kardosa nie będą faworytami. Jednak spotkanie sportowe, a tym bardziej mecz inauguracyjny ma to do siebie, że ciężko cokolwiek przewidzieć i tak naprawdę każdy wynik piątkowej potyczki jest możliwy.

AZS Częstochowa
2. Marcyniak Mariusz
3. De Amo Miguel Angel
4. Zygmunt Damian
5. Napiórkowski Patryk
6. Szymura Rafał
7. Kaczyński Michał
8. Janeczek Bartosz
9. Macyra Jakub
10. Zemła Miłosz
11. Przybyła Mateusz
12. Bereza Szymon
13. Buczek Konrad
14. Niczke Aleksander
15. Khilko Maksim
16. Herman Szymon
17. Stańczak Adrian
18. Bąkiewicz Michał

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
1. Zatorski Paweł
2. Abdel-Aziz Nimir
3. Witczak Dominik
4. Rejno Krzysztof
5. Zagumny Paweł
6. Zapłacki Krzysztof
7. Loh Lucas
8. Gladyr Jurij
9. Wiśniewski Łukasz
10. van Dijk Kay
11. Kooy Dick
12. Bociek Grzegorz
14. Gryc Paweł
16. Ruciak Michał
17. Możdżonek Marcin