CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
AZS rozpoczyna walkę o sportowe życie

AZS rozpoczyna walkę o sportowe życie

Justyna Jaworska

Po fatalnej rundzie zasadniczej siatkarze Tauron AZS Częstochowa rozpoczynają walkę o sportowe życie. O utrzymanie na zapleczu PlusLigi podopieczni trenera Piotra Łuki zagrają z teoretycznie najmocniejszym rywalem z dolnej czwórki, bo 11. po fazie zasadniczej Mickiewiczem Kluczbork. Pierwsze dwa mecze, w najbliższy piątek i w sobotę częstochowianie rozegrają w Kluczbork. Rywalizacja toczyć się będzie do trzech zwycięstw.

Chyba mało kto spodziewał się, że trwający sezon będzie tak nieudany dla wciąż aktualnego mistrza I ligi. Po letnich zawirowaniach, rzutem na taśmę działaczom udało skompletować się, wydawałby się niezły skład. Dodatkowo przed pierwszym meczem sezonu notabene z Mickiewiczem Kluczbork, ogłoszono pozyskanie sponsora tytularnego, giganta energetycznego firmę Tauron. Wszystko zmierzało, a przynajmniej tak się wydawało, w dobrym kierunku. Niestety już pierwsze mecze pokazały, że drużyna jeszcze pod skrzydłami trenera Sinana Tanika nie funkcjonuje dobrze. Nadzieją na lepszą postawę zespołu miało być zatrudnienie Piotra Łuki i angaże nowych zawodników: Macieja Borrisa, Bruno Romanuttiego, Krzysztofa Bieńkowskiego czy Aleksandra Maziarza. Przygoda tego ostatniego w Częstochowie trwała jednak tylko tydzień, a transfery pozostałych graczy w żadnej sposób nie odmieniły oblicza zespołu. Być może byłoby inaczej, gdyby w Częstochowie nadal występowali Sławomir Stolc i Mateusz Piotrowski. Zawodnicy, którzy przez większą część sezonu byli liderami AZS-u, pod koniec stycznia z powodu problemów finansowych klubu opuścili biało-zielone szeregi.

Strata dwójki liderów miałby ogromny wpływ na postawę każdego zespołu, a tym bardziej takiego który okupuje dolne rejony ligowej klasyfikacji. Po stracie Stolca i Piotrowskiego jasne stało się, że Akademicy muszą przygotowywać się do walki o utrzymanie. Wkrótce liczby potwierdziły te przypuszczenia. Grając od kilku tygodni z taką świadomością, zespół miał przygotowywać się do najważniejszej dla klubu części sezonu, a więc do rundy play out. Jakie będą efekty tych przygotowań zobaczymy już w najbliższy weekend w Kluczborku. Ciężko jednak o optymizm, gdyż z ostatnich dziewięciu spotkań tylko jedno zakończyło się zwycięstwem częstochowian. Wszystko to sprawia, że przed startem rywalizacji o utrzymanie w tej parze to Mickiewicz Kluczbork, a nie Tauron AZS jest faworytem. To brutalna prawda, choć zaledwie kilkanaście miesięcy temu taki pogląd brzmiałoby nieprawdopodobnie.

Co ciekawe jednak Mickiewicz jest jedynym pierwszoligowym zespołem, który dwukrotnie przegrał w rundzie zasadniczej z AZS-em. Na inaugurację sezonu beniaminek przegrał w Częstochowie 3:2, by w takim samym stosunku przegrać w rewanżu przed własną publicznością. Dla biało-zielonych było to również jedyne zwycięstwo odniesione na wyjeździe. Rozpoczynająca się jutro rywalizacja o utrzymanie, dla Akademików to nie tylko batalia o ligowych byt, ale również walka o siatkarską przyszłość. Klub wciąż boryka się ze sporymi problemami finansowymi jak i organizacyjnymi. Ewentualny spadek do II ligi, sześciokrotnego mistrza Polski można być ciosem, po którym legendarny klub już się nie podniesie i zniknie z siatkarskiej mapy Polski. Siatkarze na pewno mają tego świadomość, dlatego sympatycy częstochowskiego klubu mają nadzieję,  że gracze AZS-u wzniosą się na wyżyny swoich umiejętności, będą “gryźli” parkiet i obronią I ligę dla Częstochowy.

Oba najbliższe spotkania (piątek – 08.03, sobota – 09.03) rozpoczną się o godzinie 18.

UKS Mickiewicz Kluczbork
1. Jędrzej Brożyniak – rozgrywający
2. Maciej Polański – środkowy
4. Kacper Popik – rozgrywający
6. Dominik Miarka – przyjmujący
7. Maciej Kowalonek – przyjmujący
8. Konrad Mucha – środkowy
9. Adam Parcej – przyjmujący
10. Gracjan Sachnik – libero
11. Piotr Jedliński – środkowy
12. Mateusz Frąc – atakujący
13. Jakub Gontarewicz – rozgrywający
14. Artur Pasiński – przyjmujący
16. Paweł Stysiał – libero
17. Jędrzej Maćkowiak – środkowy
18. Mateusz Szyporta – przyjmujący
19. Patryk Napiórkowski – atakujący

Tauron AZS Częstochowa
1. Aleksander Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
8. Krzysztof Bieńkowski – rozgrywający
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mikołaj Szewczyk – przyjmujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
18. Maciej Borris – środkowy
19. Bruno Romanutti – atakujący
21. Jakub Bik – libero