CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

AZS zakończy rywalizację już w niedzielę?

Po pewnym zwycięstwie w ubiegły piątek w pierwszym meczu o 11. miejsce, siatkarze AZS-u Częstochowa w rywalizacji do dwóch zwycięstw prowadzą z BBTS-em Bielsko-Biała 1:0. Drugie starcie obu ekip już w Bielsku-Białej zaplanowano na najbliższą niedzielę (tj. 24.04) na godzinę 18. Jeśli podopieczni trenera Michała Bąkiewicza pokonają bielszczan po raz drugi wygrają rywalizację o 11. miejsce na koniec sezonu. W przypadku triumfu gospodarzy, trzeci decydujący mecz odbędzie się w poniedziałek również w hali BBTS-u.

Sezon 2015/2016 dla Akademików znajduje się już na ostatniej prostej. Bez względu na ostateczny wynik rywalizacji z Bielskiem na pewno będzie to dla częstochowian lepszy rok niż ten ubiegły, gdy to zajęli ostatnie miejsce w rozgrywkach ligowych. Z pewnością jednak gra o miejsca 11-12 to nie szczyt marzeń kibiców, działaczy jak i samych zawodników. Na dzisiaj nie wiadomo jeszcze w którą stronę po sezonie pójdzie AZS. Czy drużynę czeka ponowna kadrowa rewolucja czy będą dokonane drobne korekty w składzie? Patrząc na postawę zespołu w perspektywie całego sezonu wydaje się, że roszad w składzie może być sporo. Oczywiście najważniejszym czynnikiem decydującym o klubowych transferach będzie budżet klubu na przyszły sezon.

Na pewno najjaśniejszą postacią w drużynie Michała Bąkiewicza był doświadczony rozgrywający Rafael Redwitz. Przedłużenie kontraktu z brazylijskim siatkarzem powinno być priorytetem dla klubowych działaczy. Nie będzie to łatwe, gdyż aspiracje zawodnika na pewno sięgają wyżej niż gra o 11. miejsce w lidze, a i na brak oferty z innych klubów popularny Rafa nie będzie mógł z pewnością narzekać. Duży znak zapytania należy postawić przy dwóch pozostałych obcokrajowcach Felipe Bandero i Mateju Pataku. Obaj w trakcie sezonu zmagali się z problemami zdrowotnymi. Szybciej do pełni sprawności powrócił Słowak, ale częściej niż mecze dobre zdarzały mu się spotkania przeciętne lub słabe. Po długiej rehabilitacji formą nie zachwyca także Brazylijczyk. W pierwszym spotkaniu z BBTS-em mimo, że to zakończyło się pewnym zwycięstwem Akademików, Bandero zagrał słabo. Więcej sympatycy AZS-u oczekiwali również m.in po Stanisławie Wawrzyńczyku, Łukaszu Polańskim czy Adrianie Stańczaku. Pewni miejsca w przyszłorocznej kadrze powinni być z kolei najmłodsi: Rafał Szymura, Bartłomiej Lipiński czy Kacper Stelmach.

Na dokładne podsumowania i koncepcję budowy zespołu na przyszły sezon przyjdzie jeszcze czas. Teraz Akademicy powinni skupić się na meczu w Bielsku. Z pewnością BBTS w niedzielę zagra na wyższym poziomie niż ostatnio i zdecydowanie wyżej zawiesi poprzeczkę częstochowianom. Ostatnie tygodnie pokazały, że gracze Michała Bąkiewicza znajdują się jednak w niezłej dyspozycji i są w stanie zakończyć tą rywalizację już w niedzielę. Za biało-zielonymi przemawia również tegoroczny bilans w spotkaniach z BBTS-em. Do tej pory drużyny spotkały się trzy razy i  każdy z meczy kończył się zwycięstwem częstochowian. W rundzie zasadniczej w Częstochowie zwyciężyli 3:2, w rewanżu w Bielsku triumfowali 1:3.

BBTS Bielsko-Biała
1. Bartłomiej Krulicki
3. Daniel Lewis
4. Wojciech Siek
5. Krzysztof Modzelewski
6. Bartłomiej Neroj
7. Grzegorz Pilarz
8. Bartosz Janeczek
9. Dmytro Bogdan
10. Łukasz Kozira
12. Paweł Gryc
13. Marcin Wika
16. Serhiy Kapelus
17. Mateusz Sacharewicz
18. Kamil Kwasowski
19. Paweł Stabrawa

AZS Częstochowa
1. Tomasz Kowalski
2. Łukasz Polański
3. Stanisław Wawrzyńczyk
5. Rafael Redwitz
6. Bartłomiej Lipiński
7. Michał Szalacha
8. Adrian Stańczak
10. Bartosz Buniak
12. Kacper Stelmach
13. Rafał Szymura
14. Felipe Bandero
15. Bartłomiej Janus
16. Matej Patak
20. Kamil Szymura