Beniaminek za silny dla Akademików

W spotkaniu 23. kolejki rozgrywek PlusLigi siatkarze AZS-u Częstochowa przegrali przed własną publicznością z Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 21:25, 25:21, 20:25). Gości do zwycięstwa w Częstochowie poprowadził rozgrywający Grzegorz Łomacz, który został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu. W kolejnej rudzie spotkań Akademicy zagrają na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów.

Lubinianie przyjechali do Częstochowy bez swojego pierwszego szkoleniowca Gheorghe`a Cretu, a także bez nieźle spisującego się w ostatnich spotkaniach Łukasza Łapszyńskiego. Nie przeszkodziło to jednak gościom w odniesieniu zwycięstwa za pełną pulę. Kluczem do sukcesu była gra blokiem. W tym elemencie gry Cuprum zdobył aż 16 punktów. Ogromna w tym zasługa ukraińskiego środkowego Dmytro Pashytskyy`ego, który w bloku zdobył dla swojej drużyny 8 punktów. Dla porównania AZS w całym meczu zapisał na swoim koncie tylko 4 punktowe bloki.

Trener Akademików Michał Bąkiewicz w wyjściowym składzie postawił na Bartosza Janeczka na ataku oraz Rafała Szymurę na przyjęciu. I trzeba powiedzieć, że dwaj wymienieni siatkarze byli najjaśniejszymi postaciami AZS-u w dzisiejszym pojedynku. Podobać mógł się w szczególności Janeczek, który atakował z ponad 50% skutecznością, trzykrotnie punktując bezpośrednio z zagrywki. Po raz kolejny swoim występował rozczarował z kolei Miguel Angel De Amo. Hiszpański rozgrywający nie może odnaleźć formy z początku sezonu co dla drużyny AZS-u stanowi spory problem. Słabiej niż można było oczekiwać wypadł również Guillaume Samica. Francuz jak zwykle był bardzo pewny w przyjęciu, miał jednak problemy w ataku.

Początek meczu rozpoczął się pomyśli zespołu gości, którzy szybko objęli prowadzenie 1:4. Skuteczni po stronie AZS-u byli jednak Bartosz Janeczek i Rafał Szymura dzięki czemu gospodarze doprowadzili do wyrównania po 7. Po dwóch asach serwisowych Janeczka oraz punktowej zagrywce Rafała Szymury Akademicy objęli prowadzenie 14:11. Gościom do odrabiania strat posłużyła broń, którą “ograli” dzisiaj gospodarzy, a więc blok. Po zablokowanych atakach najpierw Samici, a potem Janeczka na tablicy rezultatów pojawił się wynik remisowy po 15. Wyrównana walka trwała do stanu 23:23. W kolejnych dwóch akacjach błędy popełnili częstochowianie i to goście mogli cieszyć się ze zwycięstwa w inauguracyjnej partii 23:25.

Słaba końcówka pierwszego seta nie podłamała częstochowian, którzy drugą partię rozpoczęli z Konradem Buczkiem na rozegraniu. Znów w polu serwisowym rywalom przypomniał o sobie Bartosz Janeczek. Po atomowej zagrywce kapitana AZS-u punkt z przechodzącej piłki zdobył Artur Udrys (4:2). Po dwóch blokach na Janeczku na pierwszej przerwie technicznej prowadzili jednak siatkarze Cuprum 7:8. Podobnie jak w partii pierwszej tak i w drugiej o losach seta zadecydowała końcówka. W szeregach lubinian nie mylili się Szymon Romać i Jeroen Trommel dzięki czemu beniaminek prowadził 20:23. Bezpiecznej przewagi zawodnicy z Lubina nie roztrwonili i po kolejnym bloku na Guillaume Samice wygrali 21:25.

Początek kolejnego seta to ponownie wyrównana gra i walka niemal punkt za punkt. Przełamanie przyszło dopiero przed drugą przerwą techniczną. Najpierw zafunkcjonował tak wadliwy w dzisiejszym spotkaniu częstochowski blok, który powstrzymał atak Ivana Borovnjaka, a następnie punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Artur Udrys (16:13). Po błędzie w ataku Dmytro Pashytskyy`ego oraz zablokowaniu Szymona Romacia miejscowi prowadzili już 20:15. Częstochowianie nie wypuścili swojej szansy z rąk i przedłużyli rywalizację w dzisiejszym pojedynku (25:21).

Dobra gra w drugiej połowie trzeciego seta nie przełożyła się na partię czwartą. Po dwóch udanych akcjach w wykonaniu Ivana Borovnjaka goście prowadzili 12:15. Częstochowianie nie potrafili zatrzymać rozpędzonych lubinian, którzy po skutecznej kontrze w wykonaniu Szymona Romacia oraz punktowym bloku na Guillaume Samice prowadzili już 12:17. Pięciopunktowa przewaga graczy Cuprum utrzymała się do końca spotkania, które skutecznym atakiem po bloku zakończył Jeroen Trommel (20:25).

AZS Częstochowa – Cuprum Lubin 1:3 (23:25, 21:25, 25:21, 20:25)

MVP: Grzegorz Łomacz

AZS: Udrys (6), De Amo, Szymura (12), Janeczek (25), Samica (13), Przybyła (9), Stańczak (libero) oraz Napiórkowski, Buczek, Khilko

Cuprum: Borovnjak (13), Trommel (11), Pashytskyy (12), Kadziewicz (7), Romać (22), Łomacz (2), Rusek (libero) oraz Michalski, Kryś.