“Bydgoski patent” AZS-u

Po emocjonującym trwającym blisko trzy godziny zaległym spotkaniu 12. kolejki siatkarskiej PlusLigi AZS Częstochowa pokonał przed własną publicznością Transfer Bydgoszcz 3:2 (18:25, 26:24, 21:25, 29:27, 15:10). To już trzecie zwycięstwo akademików nad drużyną Transferu. Wcześniej częstochowianie wygrywali z bydgoszczanami w meczu otwierającym sezon oraz w spotkaniu 1/8 Pucharu Polski. Najlepszym siatkarzem piątkowego meczu został atakujący AZS-u, Bartosz Bednorz.

Dla akademików wynik dzisiejszej konfrontacji nie miał większego znaczenia na miejsce w ligowej tabeli. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że AZS nie zagra w fazie play off. Inaczej jest w przypadku drużyny Transferu. Podopieczni trenera Vitaly Heynena zwycięstwem w Częstochowie mogli praktycznie zapewnić sobie awans do czołowej ósemki. Akademicy mają jednak w tym sezonie “patent” na drużynę z Bydgoszczy. W trzecim meczu obu drużyn w trwającym sezonie po raz trzeci górą byli gracze Marka Kardosa.

Początek meczu było niejako zapowiedzią tego, że kibiców zgromadzonych w hali widowiskowo-sportowej “Częstochowa” czeka zacięty i wyrównany pojedynek. Na początku pierwszej partii walka toczyła się punkt za punkt (3:3, 10:10, 15:15). Częstochowianie wynik remisowy utrzymywali pomimo dużo słabszej niż zwykle postawy Michała Kaczyńskiego. Siatkarz, który niejednokrotnie był główną siłą ataku drużyny spod Jasnej Góry w spotkaniu z Transferem zagrał słabo. “Dziura” w ataku wyraźnie uwidoczniła się po drugiej przerwie technicznej. Transfer zdołał momentalnie odskoczyć na cztery punkty. Kolejne błędy w ataku Kaczyńskiego oraz Miłosza Hebdy sprawiły, że bydgoszczanie pewnie wygrali pierwszą partię 18:25.

Goście w drugim secie kontynuowali dobrą grę. W obozie AZS-u trener Marka Kardos zdecydował się zmienić Michała Kaczyńskiego i na plac gry posłał Bartosza Bednorza. Transfer po skutecznym ataku Amerykańskiego przyjmującego Garretta Muagututia objął wysokie prowadzenie 9:14. Sygnał do ataku dał swoim młodszym kolegą Dawid Murek. Kapitan AZS-u kapitalnie zagrywał, a skuteczny w kontrataku był Miłosz Hebda. Po asie serwisowym Murka, gospodarze doprowadzili do remisu po 14. W kolejnych akcjach Hebda utrzymywał wysoką skuteczność w ataku. Dobrze w tym elemencie radzili sobie również Dawid Murek i Bartosz Bednorz. Seta udanym kontratakiem zakończył ten, który jako pierwszy dał sygnał do walki czyli Dawid Murek (26:24).

Podrażnieni porażką w drugim secie bydgoszczanie kolejną partię zaczęli od mocnego uderzenia (2:6). Dobra gra w ataku i na zagrywce Wojciecha Kaźmierczaka pozwoliła częstochowianom dość szybko doprowadzić do wyrównania po 9. Po drugiej przerwie technicznej dwa punkty z rzędu atakiem ze środka zdobył Jan Nowakowski. Po stronie AZS-u zaczął mylić się Hebda, nieudany powrót na boisko zaliczył również Kaczyński. Dla Transferu w końcówce punkty zdobywali Carson Clark i Marcin Waliński. Po autowej zagrywce Michała Kaczyńskiego set zakończył się zwycięstwem przyjezdnych 21:25.

Najwięcej emocji dostarczył set czwarty. Po drugiej przerwie technicznej skutecznie ze skrzydła zaatakował Miłosz Hebda i na tablicy wyników pojawił się rezultat remisowy 16:16. Po punktowym bloku Kaźmierczaka na Marcinie Walińskim i skutecznym ataku środkowego AZS-u miejscowi objęli prowadzenie 19:18. Zepsuta zagrywka Bartosza Janeczka dała gospodarzą piłkę setową (24:23). Goście obronili się skutecznymi zbiciami Amerykanów Clarka i Muagututi (24:25). Tego drugiego udało się częstochowianom powstrzymać blokiem w decydującej akcji seta co zapewniło AZS-owi wygraną 29:27.

Początek tie breaka to ponownie walka punkt za punkt. W AZS-ie nie zawodził Bartosz Bednorz, który świetnie zrekompensował słabszą dyspozycję w dzisiejszym meczu Michała Kaczyńskiego. W ataku młodego zawodnika gospodarzy wspierał doświadczony Dawid Murek. Po zmianie stron z szybującą zagrywką Kaźmierczaka nie poradził sobie Marcin Waliński (9:7). W końcówce trzy zagrywki popsuli bydgoszczanie, a po stronie AZS-u nie do zatrzymania był Bednorz. W ostatniej akcji meczu kolejny błąd popełnili gracze Transferu. Tym razem w aut zaatakował Carson Clark i AZS wygrał 15:10, a całe spotkanie 3:2.

AZS Częstochowa – Transfer Bydgoszcz 3:2 (18:25, 26:24, 21:25, 29:27, 15:10

MVP: Bartosz Bednorz

AZS: Murek (17), Kaczyński (6), Hebda (20), Vesely (7), Kaźmierczak (13), Buczek (1), Piechocki (libero) oraz Bednorz (19), Marcyniak, Kozłowski

Transfer: Jurkiewicz (11), Waliński (19), Woicki (4), Nowakowski (12), Clark (20), Muagututia (7), Bronisławski (libero) oraz Wika (1), Salas, Janeczek, Wieczorek.