CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Cuprum Lubin kolejnym rywalem AZS-u

Beniaminek i jedna z największych rewelacji trwających rozgrywek ligowych zespół Cuprumu Lubin będzie jutrzejszym rywalem AZS-u Częstochowa w spotkaniu 23. kolejki PlusLigi. Początek meczu w środę (tj. 4.02) o godzinie 18:30 w hali sportowej “Częstochowa” na Zawodziu.

Mało kto spodziewał się, że drużyna z Lubina tak dobrze spisywać się będzie w trwającym sezonie. Zespół prowadzony przez rumuńskiego szkoleniowca Gheorghe`a Cretu z dorobkiem 40 punktów plasuje się obecnie na wysokiej szóstej pozycji w ligowej tabeli i jest już pewny występu w fazie play off. Ligowe osiągnięcia pokazują, że transfery dokonane przez działaczy z Lubina okazały się trafione. Bardzo dobrze w zespole Cuprumu odnalazł się doświadczony rozgrywający Grzegorz Łomacz. Sporą wartością dla drużyny jest także dwójka przyjmujących Ivan Borovnjak oraz Jeroen Trommel. Jednak prawdziwym hitem transferowym było sprowadzenie do Lublina środkowego Dmytro Pashytskyy`ego. Ukrainiec jest jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym środkowym całej ligi. Znakomicie zagrywka i jest niezwykle skuteczny w bloku. Pashytskyy jest niezwykle ważnym ogniwem w zespole Gheorghe`a Cretu. Drużyna z Lubina dobre wyniki w rozgrywkach ligowych zawdzięcza również dobrym rezerwowym. W ostatnich tygodniach na szczególną pochwałę zasłużyła dwójka młodych siatkarzy, atakujący Szymon Romać oraz przyjmujący Łukasz Łapszyński, który parę sezonów temu był blisko podpisania kontraktu w Częstochowie.

Lubinianie choć w dwóch ostatnich spotkaniach dwukrotnie schodzili z parkietu pokonali, w Częstochowie wystąpią w roli faworyta. Oczywiście kibice jak i sami zawodnicy AZS-u Częstochowa liczą, że lubinianie zostaną tylko papierowym faworytem i komplet punktów zostanie pod Jasną Górą. Zadanie to nie będzie jednak łatwe, ale nie niewykonalne. Akademicy w ostatnich tygodniach są w niezłej dyspozycji. 6 punktów w trzech ostatnich meczach nie jest może wybitnym osiągnięciem jednak mając w pamięci niedawną niechlubną serię dziesięciu porażek z rzędu można uznać za dobry prognostyk. W samej grze AZS-u od czasu zmiany na stanowisku szkoleniowca też widać więcej pozytywów. Na pewno duża w tym zasługa Guillaume Samici, który bezapelacyjnie stał się liderem zespołu. Bardzo dobrze w nowej dla siebie roli (przyjmującego) odnajduje się również kapitan Akademików Bartosz Janeczek. Niestety trener Michał Bąkiewicz podobnie jak jego poprzednik Marek Kardos wciąż ma problem z obsadzeniem pozycji atakującego. Michał Kaczyński po bardzo udanym początku sezonu, ostatnio przeważnie zawodzi. Jego nominalny zmiennik Patryk Napiórkowski swoimi występami pokazał, że nie jest jeszcze gotowy na grę w PlusLidze. Brak prawego skrzydła rodzi sporo problemów. By je rozwiązać sztab szkoleniowy próbował już “wskrzesić” na tej pozycji Janeczka, czy też przestawić środkowego Artura Udrysa. Manewry te zazwyczaj niewiele dawały i obsada na pozycji atakującego wciąż pozostaje sporym mankamentem częstochowskiego zespołu. A by powalczyć z Cuprumem o korzystny wynik dobra postawa zawodnika występującego na tej pozycji wydaje się być niezbędna. Dodatkowym zmartwieniem sztabu szkoleniowego może być również słabsza forma Miguela Angela De Amo, którego w ostatnim spotkaniu w Bielsku w wyjściowym składzie zastąpił młody Konrad Buczek.

W pierwszym spotkaniu obu drużyny, które rozegrano pod koniec ubiegłego roku w Lubinie górą byli gospodarze, którzy zwyciężyli 3:1.

AZS Częstochowa
1.    Udrys Artur
2.    Marcyniak Mariusz
3.    De Amo Miguel Angel
4.    Zygmunt Damian
5.    Napiórkowski Patryk
6.    Szymura Rafał
7.    Kaczyński Michał
8.    Janeczek Bartosz
9.    Macyra Jakub
10.    Samica Guillaume
11.    Przybyła Mateusz
13.    Buczek Konrad
15.    Khilko Maksim
16.    Herman Szymon
17.    Stańczak Adrian
18.    Pietkiewicz Paweł

Cuprum Lubin
1.    Łapszyński Łukasz
3.    Borovnjak Ivan
4.    Trommel Jeroen
5.    Michalski Adam
6.    Rusek Paweł
7.    Gorzkiewicz Maciej
9.    Pashytskyy Dmytro
10.    Gromadowski Marcel
11.    Kadziewicz Łukasz
13.    Romać Szymon
14.    Siezieniewski Paweł
17.    Kryś Marcin
18.    Łomacz Grzegorz