CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Częstochowska inauguracja sezonu! Zapowiedź 45. Memoriału Idzikowskiego i Czernego

Po kilku miesiącach oczekiwania nadszedł wreszcie czas na inaugurację sezonu żużlowego w Częstochowie. W najbliższą sobotę (25 kwietnia) na torze SGP Areny rozegrany zostanie 45. Memoriał im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego.

Organizatorem turnieju po raz drugi z rzędu jest Stowarzyszenie CKM Włókniarz, które podjęło się bardzo trudnego zadania odbudowy dość mocno nadszarpniętej pozycji częstochowskiego żużla. Prezes częstochowskiego klubu, Michał Świącik podkreśla wielokrotnie, że drogą do jej odbudowy jest powrót do tradycji. Skoro mowa o tradycji, to nie można zapominać o Memoriale Idzikowskiego i Czernego, który zawiera w sobie “lwią” cześć pięknej historii częstochowskiego żużla. Początki częstochowskiego Memoriału sięgają bowiem 1967 roku, czyli sześć lat po śmierci Bronisława Idzikowskiego.

Tradycja tego turnieju, to także wielkie nazwiska, nie tylko częstochowskiego speedwaya. Triumfatorami Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego byli m.in. Marek CieślakAndrzej Jurczyński, Andrzej HuszczaEdward Jancarz, Wojciech Żabiałowicz, Jarosław Olszewski, Jan Krzystyniak,  Sławomir Drabik, Roman Jankowski, Bogusław Nowak, Grzegorz Walasek czy Rune Holta. Na najwyższym stopniu podium stawali również Władimir Gordijew, Ryan Sullivan, Andreas Jonsson, Antonin Kasper, Andy Smith i Jan Staechman.

44. edycja Memoriału, którą rozegrano w październiku 2014 roku nie przyciągnęła na trybuny częstochowskiego stadionu zbyt wielu kibiców. Na niską frekwencję wpływ miały dwa czynniki – fatalna atmosfera wokół Włókniarza i przeraźliwie zimno. W najbliższą sobotę powinno być w tej kwestii zdecydowanie lepiej. Brak ligowego żużla, to argument podstawowy, który pozwala twierdzić, że trybuny stadionu przy Olsztyńskiej nie będą świecić pustkami.

Na liście startowej tegorocznego Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego znalazło się wielu zawodników związanych z Włókniarzem. Spośród obecnych żużlowców, którzy reprezentują klub w rozgrywkach młodzieżowych – Rafała Malczewskiego i Przemysława Portasa, znajdują się ubiegłoroczni pupile częstochowskich kibiców – Artur Czaja i Rune Holta. Występ tego ostatniego stoi  niestety pod wielkim znakiem zapytania.

Były zawodnik Włókniarza, Sebastian Ułamek, to bez wątpienia jeden z głównych faworytów do zwycięstwa w sobotnich zawodach. Konkurować z zawodnikiem ŻKS ROW-u Rybnik powinien równie doświadczony Scott Nicholls. Na częstochowskim owalu sporo do powiedzenia powinien mieć również starszy z braci Szczepaniaków, Michał.

Sporym rozczarowaniem jest brak w awizowanej stawce Maksyma Drabika. Obecność syna legendy częstochowskiego klubu, Sławomira byłaby przysłowiową wisienką na torcie sobotniego popołudnia. Zgody na start popularnego “Torresa” nie wyraził jednak obecny klub zawodnika – Betard Sparta Wrocław.

Uwagę częstochowskiej publiczności będą zapewne skupiać Rafał Szombierski i Dawid Stachyra. Fani Lwów liczą, że “Szumina” swoją postawą na torze nawiąże do swoich najlepszych “momentów” w barwach ekstraligowego Włókniarza, z kolei Stachyra podtrzyma zainteresowanie włodarzy SCKM Włókniarz w kwestii przyszłorocznej przynależności klubowej.

Lista startowa:

1. Ilia Czałow
2. Przemysław Portas
3. Rafał Malczewski
4. Ronnie Jamroży
5. Dawid Stachyra
6. Scott Nicholls
7. Rune Holta (Łukasz Sówka)
8. Michał Szczepaniak
9. Mateusz Szczepaniak
10. Mateusz Borowicz
11. Artur Czaja
12. Władimir Borodulin
13. Sebastian Ułamek
14. Rafał Szombierski
15. Robert Miśkowiak
16. Kyle Newman

Organizatorzy poinformowali, że podczas trwania Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego rozegrane zostaną dwa dodatkowe biegi. Po pierwszej serii startów zostanie rozegrany Bieg Pamięci Toromistrza Jerzego Baszanowskiego. Wezmą w nim udział zawodnicy do lat 21, którzy są związani z Włókniarzem. Natomiast po wyścigu 14. rozegrany zostanie Bieg Pamięci Lee Richardsona.

Ceny biletów: normalne (15 zł), ulgowe (10 zł), programy (3 zł). Dzieci do lat 12 wstęp darmowy.