Deszcz nie przeszkodził, Włókniarz pokonał Wandę

Po ciekawym, przerwanym opadami deszczu spotkaniu Eko-Dir Włókniarz Częstochowa pokonał przed własną publicznością Speedway Wandę Instal Kraków 51:39. Dla Lwów to trzecie z rzędu zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził Tomas H. Jonasson zdobywca 12 punktów i 2 bonus. W szeregach gości najskuteczniejszy był Grzegorz Walasek, który zgromadził na swoim koncie 13 “oczek” i 2 bonusy.

Częstochowianie do niedzielnego pojedynku przystąpili osłabieni brakiem Sebastiana Ułamka, który doznał kontuzji ręki na piątkowym treningu. Doświadczonego wychowanka Włókniarza w składzie zastąpił młody Szwed Jacob Thorssell. Goście do Częstochowy przyjechali w najmocniejszym zestawieniu z Grzegorzem Walaskiem na czele. Wychowanek Falubazu zgodnie z oczekiwaniami był najsilniejszym ogniwem Wandy. Niestety dla gości miał wsparcie jedynie w Mateuszu Szczepaniaku i Patricku Hougaardzie. Reszta zespołu spisała się poniżej oczekiwań i o nawiązaniu wyrównanej walki nie mogło być mowy.

Włókniarz od początku uzyskał przewagę i utrzymał ja do końca meczu. Gospodarzom nie przeszkodziła nawet niespodziewana zmiana warunków torowych podyktowana opadami deszczu, które rozpoczęły się dosłownie kilka minut przed inauguracyjnym biegiem. Nad stadionem rozpadało się na dobre po zakończeniu 4. biegu. Na szczęście po kilkunastu minutach przestało padać i wyszło słońce. Po blisko godzinnej przerwie żużlowcy powrócili do ścigania. Lepiej mecz wznowili goście, którzy w piątym biegu za sprawą Mateusza Szczepaniaka i Grzegorza Walaska zdobyli 5 punktów i zniwelowali straty do 2 punktów (16:14). Przełom w meczu nastąpił po 7. biegu, w którym Nicolai Klindt i Tomas Jonasson pokonali podwójnie lidera Wandy, Grzegorza Walaska (24:18).

Z każdym kolejnym biegiem po wznowieniu zawodów wyścigi stawały się coraz bardziej atrakcyjne. W 8. gonitwie dnia fantastycznym manewrem na pierwszym łuku popisał się Hubert Łęgowik zapewniając gospodarzom biegowy remis. Ozdobą spotkania był z kolei 9. bieg. Zawodnicy zamieniali się pozycjami jak w kalejdoskopie. Ostatecznie na linii mety na czołowych miejscach zameldowali się Nicolai Klindt i Tomas H. Jonasson (32:22). Po kolejnym dublecie tym razem pary Jacob Thorssell Nicolai Klindt przewaga miejscowych wynosiła już 14 punktów. W ostatnim przed biegami nominowanymi wyścigu akcję meczu zaprezentował Tomas Jonasson. Szwed po przegranym starcie kapitalnie tuż przy bandzie pokonał pierwszy łuk i wysforował się na prowadzenie. Bieg zakończył się remisem, gdyż na końcu stawki dojechał dobrze dziś dysponowany Hubert Łęgowik, który z kolei zastąpił w tym biegu bezbarwnego Artura Czaję. Włókniarz po 13. gonitwach prowadził 47:31.

Biegi nominowane zakończyły się dwukrotnym zwycięstwem gości w stosunku 2:4 ustalając ostatecznie wynik niedzielnego meczu na 51:39 dla Eko-Dir Włókniarza. W szeregach gospodarzy wyróżniającą się postacią był bez wątpienia Tomas Jonasson. Oprócz Szweda żaden z częstochowian nie zapisał na swoim koncie dwucyfrowej zdobyczy punktowej, ale równa jazda całego zespołu zaowocowała pewnym zwycięstwem na Wandą. Po raz kolejny dobre zawody odjechał Hubert Łęgowik, a udany debiut przed częstochowską publicznością zaliczył Nicolai Klindt. W kratkę jeździł zastępujący Ułamka Jacob Thorssell, który obok dwóch zwycięstw zapisał przy swoim nazwisku dwa zera. Poniżej oczekiwań i możliwości zaprezentował się Artur Czaja. W drużynie gości na wysokim i dobrym poziomie pojechała trójka Walasek, Szczepaniak i Hougaard. Tylko wspomniani żużlowcy Wandy potrafili indywidualnie wygrywać wyścigi, a to na dobrze dysponowaną drużynę Włókniarza było zdecydowanie za mało.