CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Do trzech razy sztuka? Przed meczem GKM – Włókniarz

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych żużlowcy Włókniarza Vitroszlif CrossFit Częstochowa po dwóch kadłubowych kolejkach PGE Ekstraligi nie mają jeszcze żadnego rozegranego spotkania. Czy znajdzie zastosowanie przysłowie “do trzech razy sztuka” i podopieczny trenera Lecha Kędziory po dwuletniej przerwie zainaugurują rozgrywki w najlepszej żużlowej lidze świata w najbliższą niedzielę w Grudziądzu? Początek meczu w ramach 3. kolejki PGE Ekstraligi zaplanowano na godzinę 16:30.

Dawno pogoda tak nie torpedowała początku żużlowej ligi w naszym kraju. W najwyższej klasie rozgrywkowej z ośmiu dotychczas zaplanowanych meczy odbyły się zaledwie… dwa. I choć mamy już koniec kwietnia trudno cokolwiek powiedzieć o formie poszczególnych drużyn czy zawodników. Jutrzejszy mecz w Grudziądzu dla gospodarzy jak i dla gości będzie pierwszym poważnym sprawdzianem w tym roku. Atut własnego, bardzo specyficznego toru każę faworyta tej rywalizacji upatrywać w zespole MRGARDEN GKM Grudziądz.

Oczywiście cień na niedziele spotkanie w Grudziądzu kładzie fatalny wypadek i kontuzja ikony polskiego speedwaya, obecnie żużlowca GKM-u Tomasza Golloba. Oprócz osobistej tragedii utytułowanego żużlowca, to także spora strata dla grudziądzkiego klubu. Choć Gollob w ostatnim sezonie słabo radził sobie w meczach wyjazdowych, to jednak w Grudziądzu prezentował się jak za najlepszych lat, nie przez przypadek zyskując przydomek “króla” grudziądzkiego owalu. Golloba w składzie GKM-u zastąpi Antonio Lindbeack, który niespodziewanie nie znalazł się przed tygodniem  w awizowanym składzie grudziądzan na mecz ze Stalą Gorzów. Przed startem rozgrywek wydawało się, że rola rezerwowego przypadnie Krystianowi Pieszczkowi. Wychowanek Wybrzeża Gdańsk do GKM-u trafił z Falubazu Zielona Góra po dość przeciętnym sezonie. Dodatkowo będzie to dla niego pierwszy rok startów w gronie seniorów. Mecze kontrole pokazały, że Pieszczek dobrze przepracował zimę i może być silnym ogniwem GKM-u. Podobnie zresztą jak pozostali seniorzy zwłaszcza na swoim domowym torze. Często nie uchwytny dla rywali na miejscowym owalu jest Artiom Łaguta, a duet OkoniewskiBuczkowski w ubiegłym sezonie niejednemu rywalowi napsuł wiele krwi.

Włókniarza czeka w niedzielę trudna przeprawa. Tym bardziej, że przedsezonowe sparingi nie napawały zbytnim optymizmem. A po tym jak z powodu problemów osobistych Karola Barana klub zrezygnował z jego usług, trener Kędziora został pozbawiony jakichkolwiek alternatyw. Przed meczem w Grudziądzu wiadomo, że Włókniarz musi mocno obawiać się o formę młodzieżowców i Leona Madsena. Duńczyk był kontraktowany do Częstochowy z nadzieją, że będzie jednym z liderów drużyny. Dotychczasowe wyniki osiągane przez byłego zawodnika Unii Tarnów mogą sugerować, że filigranowy Duńczyk daleki jest od optymalnej formy. Trudno ocenić przygotowanie do sezonu Mateja Zagara, który pojawił się w zaledwie jednym meczu kontrolnym i wewnętrznym turnieju par. Mało ze względu na chorobę jeździł również Rune Holta, a Andreas Jonsson poza bardzo dobrymi występami na torze przy ulicy Olsztyńskiej w imprezach rozgrywanych na innych obiektach radził sobie już dużo gorzej.

Na podstawie sparingów czy meczów towarzyskich trudno wyciągać daleko idące wnioski. Dopiero pierwszy ligowy mecz pokażę tak naprawdę kto jest w jakiej dyspozycji u progu sezonu. Włókniarz choć jak zapowiadają działacze i żużlowcy do niedzielnej potyczki przystąpi z dużym animuszem, musi być przygotowany na ciężką przeprawę.

Awizowane składy:
Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa
1. Leon Madsen
2. Rune Holta
3. Sebastian Ułamek
4. Andreas Jonsson
5. Matej Zagar
6. Oskar Polis

MRGARDEN GKM Grudziądz
9. Krystian Pieszczek
10. Antonio Lindbaeck
11. Rafał Okoniewski
12. Krzysztof Buczkowski
13. Artiom Łaguta
14.
15. Mateusz Rujner

Początek meczu: godz. 16:30