CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

DPŚ: Biało-czerwoni bronią trofeum Ove Fundina

Już w najbliższą sobotę (2 sierpnia) na torze bydgoskiej Polonii rozegrany zostanie finał Drużynowego Pucharu Świata. Mistrzowskiego tytułu bronić będą Polacy – Piotr Protasiewicz, Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej i Jarosław Hampel.

Łatwiej jest tytuł wywalczyć, niż go bronić. Z tym jakże popularnym stwierdzeniem muszą się w sobotę zmierzyć podopieczni Marka Cieślaka. Gdy przed rokiem nasz “Narodowy” ogłosił, że w stolicy Czech nie pojedzie ikona polskiego speedwaya – Tomasz Gollob – tylko nieliczni zakładali, że odmłodzona reprezentacja Polski sięgnie po upragniony puchar Ove Fundina. “Młodzi i gniewni” (Patryk Dudek, Maciej Janowski – dod. red.) pokazali jednak charakter i przysłowiowym rzutem na taśmę “wyrwali” zwycięstwo faworyzowanej Danii.

Rok po praskim finale Marek Cieślak ponownie zaskoczył. Na swoich “śmieciach” o tytuł powalczą starzy wyjadacze. Jednym z nich jest znakomicie prezentujący się w rozgrywkach ligowych Piotr Protasiewicz. Co niektórzy wątpią w skuteczność “Pepe”, który w przeszłości zawodził startując z orzełkiem na piersi. W opinii wielu kibiców zawodnik SPAR Falubazu jest słaby psychicznie. Czy i tym razem będzie podobnie? Nie pozostaje nam nic innego jak zaufać spadającemu zazwyczaj na “cztery łapy” Cieślakowi.

Na polskich zawodnikach ciąży ogromna presja i być może dlatego zdecydowano się postawić na tych najbardziej doświadczonych i przede wszystkim skutecznych w lidze. Pewnym jest fakt, że rywale są piekielnie mocni i o zwycięstwo będzie wyjątkowo trudno.

Półfinały i czwartkowy baraż pokazały, że najgroźniejszymi rywalami Biało-czerwonych będą reprezentacje Danii i Australii. Ci pierwsi w Bydgoszczy pojawią się w najmocniejszym aktualnie zestawieniu, z Nickim Pedersenem i Nielsem Kristianem Iversenem na czele. Bardzo mocnym punktem drużyny z kraju Hamleta powinien być fenomenalny w tegorocznym sezonie Peter Kildemand. Siłą Australii będą z kolei Darcy Ward i powracający po kontuzji Chris Holder. Sporo krwi mogą napsuć nieobliczalni Troy Batchelor i Jason Doyle.

Teoretycznie najmniejsze szanse na końcowy sukces mają reprezentanci Wielkiej Brytanii. No właśnie tylko teoretycznie, gdyż w parku maszyn opiekunem Woffindena i spółki będzie charyzmatyczny Allun Rossiter, który z całą pewnością wyciśnie z zawodników ogromne pokłady woli walki i ambicji.

Awizowane składy:
Dania (kaski czerwone)
1. Nicki Pedersen
2. Peter Kildemand
3. Mads Korneliussen
4. Niels Kristian Iversen

Australia (kaski niebieskie)
1. Chris Holder
2. Darcy Ward
3. Jason Doyle
4. Troy Batchelor

Polska (kaski białe)
1. Piotr Protasiewicz
2. Krzysztof Kasprzak
3. Janusz Kołodziej
4. Jarosław Hampel

Wielka Brytania (kaski żółte)
1. Tai Woffinden
2. Simon Stead
3. Chris Harris
4. Daniel King

Początek zawodów: godz. 19:00.
Sędzia: Jim Lawrence
Prezydent Jury FIM: Wolfgang Glas