CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Echa piątkowej konferencji na Włókniarzu

W czwartek 19 marca w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miejskich i klubu Włókniarz. Na spotkaniu poruszano kwestie dotacji miejskich na funkcjonowanie i rozwój sportu żużlowego w Częstochowie.

Jako pierwszy głos zabrał prezes Włókniarza SA, Paweł Mizgalski, który rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczących współpracy klubu z miastem. – W ostatnim czasie pojawiło się wiele negatywnych komentarzy w sprawie naszych relacji z miastem. Sprokurowały je po części reakcje kibiców podczas oficjalnej prezentacji naszej drużyny. Pragnę sprostować, że takim najbardziej newralgicznym momentem było przedstawienie przez nas projektów, które chcemy zrealizować w sezonie 2014. Jednym z nich był projekt o nazwie “Pomóżmy Lwom”. Wówczas padła z moich ust informacja, że celem jego funkcjonowania ma być wsparcie dla poszkodowanych żużlowców oraz pomoc w szkoleniu dzieci i młodzieży. Zapewniam, że nie było moją intencją prowokowanie komentarzy, które mogłyby w jakiś sposób sugerować, że tej pomocy ze strony miasta nie ma. Ta pomoc oczywiście jest i to na coraz wyższym poziomie. Wspólnie z prezydentem wyjaśniliśmy sobie w ostatnim czasie wiele kwestii i okazuje się, że w sprawach wsparcia ze strony miasta nie ma złej woli. Przeszkodą są natomiast czynniki natury formalnej, proceduralnej i wszelakie przepisy prawa administracyjnego, które skutecznie blokują nasze plany.

Problem Włókniarza wynika nie ze współpracy z władzami miasta, ale przede wszystkim z procedur technicznych. – Nie polemizujemy z możliwościami władz miejskich. Miasto daje tyle, na ile je stać. Chodzi natomiast o sposób przekazywania tych środków. No niestety, przepisy prawa administracyjnego są nieubłagane. Sposób rozpisywania przetargu na promocję poprzez sport, jest tak skonstruowany, że ewentualne środki wpłyną po upływie niemal 90 dni. Są to trzy miesiące, a przecież sezon startuje za niespełna miesiąc. Naszym zadaniem jest znalezienie wyjścia z tej sytuacji. Należy jakoś uprościć te wszystkie procedury – dodał Mizgalski.

W zaistniałej sytuacji częstochowski klub musi szukać dodatkowych środków na funkcjonowanie w zbliżającym się sezonie. Szansą na wyjście z trudnej sytuacji ma być organizacja finałowej rundy SEC. – Zawody SEC cieszą się ogromną popularnością. Na dzień dzisiejszy nie powiem, że SEC 19 września odbędzie się w Częstochowie, ale prowadzimy zaawansowane rozmowy w tej sprawie. Na organizację tego turnieju jest jednak spora szansa, ponieważ Częstochowa ma bardzo mocną pozycję we wspomnianych negocjacjach. Musimy sobie również zdawać sprawę z tego, że ta impreza sporo kosztuje. Na poziomie klubu jest to kwota około 200 tys. zł. Nie ukrywam, że i w tej kwestii jest wola pomocy ze strony władz miasta. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie na ten cel – podkreślił prezes Włókniarza.

O pozytywach współpracy miasta z Włókniarzem wypowiedział się również wiceprezydent Częstochowy, Jarosław Marszałek. – Jest pewne zrozumienie i tak jak powiedział prezes Mizgalski, musimy te wszystkie przeszkody jakoś pokonać. Sport w naszym mieście zawsze był traktowany jako dziedzina priorytetowa. Mimo problemów finansowych nakłady na szkolenie dzieci i młodzieży oraz promocję miasta poprzez sport stale rosną. W tym roku na ten cel przeznaczymy blisko 1,7 mln. zł. Z liczbami nie ma co dyskutować – będzie to największa dotacja w historii naszego miasta. Pragnę dodać, że nie jest to zasługa wyłącznie prezydenta, ale wszystkich radnych. Co do SEC, to uważamy, że jest to na tyle atrakcyjna oferta, że miasto będzie zainteresowane tym, aby te zawody odbyły się w Częstochowie.

W najbliższym czasie dodatkowe środki na szkolenie młodzieży otrzyma również Stowarzyszenie CKM Włókniarz, które w pierwotnym terminie na ten cel otrzymało zaledwie 30 tys. zł. – Rozmawiamy o kwocie około 100 tys. zł. Wiemy jak to zrobić, ale musimy ustalić pewne szczegóły – poinformował naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Aleksander Wierny.

Zadowolenia z faktu zwiększenia dotacji nie ukrywał prezes Stowarzyszenia CKM Włókniarz, Michał Świącik. – Po informacji, że otrzymamy 30 tys.zł. skontaktowałem się z władzami miasta w celu przedstawienia dokumentacji zawierającej koszty szkolenia zawodników. Ze strony miasta spotkałem się z pełnym zrozumieniem i już 6 marca doszliśmy do porozumienia. Obecnie musimy wypracować sposób, jak te środki uruchomić.

Miasto nie zapomina również o żużlowym narybku. – W Częstochowie mamy jeszcze jeden klub, który zajmuje się żużlem. Mowa oczywiście o UŚKS Speedway pod przewodnictwem pana Marka Latacza. Na funkcjonowanie tego klubu miasto przeznaczyło 53 tys. zł. – poinformował wiceprezydent Marszałek.

źródło: inf. własna