CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

EE: O być albo nie być – zapowiedź meczu KantorOnline Viperprint Włókniarz – Renault Zdunek Wybrzeże

W niedzielę (10 sierpnia) w meczu 12. kolejki Enea Ekstraligi KantorOnline Viperprint Włókniarz Częstochowa podejmować będzie Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Wszystko wskazuje na to, że przegrany w tym meczu opuści szeregi Enea Ekstraligi.

Gdyby przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu ktoś powiedział, że Włókniarz będzie walczył o utrzymanie statusu ekstraligowca byłby z całą pewnością uznany za szaleńca posiadającego mizerną wiedzę żużlową. W okresie transferowym włodarze Lwów zbudowali bowiem skład, który w opinii niemal całego środowiska żużlowego miał zapewnić częstochowskiej drużynie walkę o najwyższe laury. Nie można tego było powiedzieć o Wybrzeżu, które od samego początku rozgrywek skazywane było na walkę w dolnych rejonach tabeli, co jak widać potwierdziło się w stu procentach. Pesymistycznych prognoz odnośnie szans gdańskiego zespołu nie zmieniło nawet sensacyjne zwycięstwo “trójkolorowych” w inauguracyjnej kolejce z faworyzowanym Unibaksem Toruń.

We współczesnym sporcie zawodowym ewentualny sukces, to nie tylko talent zawodnika, ale przede wszystkim pieniądz. No i stało się. W trakcie trwania rozgrywek oba kluby popadły w ogromne problemy natury finansowej i organizacyjnej. W przypadku Częstochowy doszły jeszcze kontuzje, które skutecznie uniemożliwiły walkę o zwycięstwa w meczach ligowych.

W kontekście tych wszystkich problemów wydaje się, że o końcowym wyniku niedzielnego meczu zadecydować może poziom motywacji zawodników jednej i drugiej drużyny. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że na dzień dzisiejszy zarówno Włókniarza, jak i Wybrzeża nie stać na starty w przyszłorocznych rozgrywkach Enea Ekstraligi. Zmęczeni całą sytuacją wydają się być również fani obu zespołów, którzy manifestują swoje rozczarowanie i niechęć na wszelakich portalach sportowych i społecznościowych.

Z racji tego, że spotkanie rozegrane zostanie w Częstochowie powoduje, że faworytem są Lwy. Na niekorzyść gości przemawia również fakt, że Wybrzeże na ogół w Częstochowie prezentuje się katastrofalnie. Gdańszczanie na owalu przy ul. Olsztyńskiej triumfowali ostatni raz 22 lata temu, a dokładniej 16 sierpnia 1992 roku. Co gorsza, na 29 potyczek obu zespołów rozegranych w “jaskini Lwa” tylko 4 kończyły się zwycięstwem Gdańska. Na całe szczęście statystyki nie jadą i w niedzielnym meczu o przysłowiowe życie karta może się odwrócić.

Pomimo wielu problemów oba zespoły mają przystąpić do tego meczu w możliwie najmocniejszych aktualnie składach. Renault Zdunek Wybrzeże w starciu z Lwami mają wesprzeć m.in. Thomas H. Jonasson i utalentowany Krystian Pieszczek. Dyspozycja tego ostatniego wydaje się być kluczowa dla losów zbliżającego się spotkania. Sztab szkoleniowy Wybrzeża będzie mógł również skorzystać z usług nieobliczalnego Fredrika Lindgrena i dobrze radzącego sobie na częstochowskim owalu Leona Madsena.

Wspomniana czwórka zawodników Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk w starciu z biało-zielonymi nie stoi na straconej pozycji, tym bardziej że gospodarze przystąpią do tego meczu bez dwóch podstawowych zawodników – Grigorija Łaguty i Grzegorza Walaska. W zaistniałej sytuacji motorami napędowymi KantorOnline Viperprint Włókniarza powinni być Peter Kildemand, Michael Jepsen Jensen i Rune Holta. Na swoich “śmieciach” wiele do powiedzenia powinien mieć również Artur Czaja, któremu w juniorskim biegu będzie towarzyszył ktoś z dwójki Oskar PolisHubert Łęgowik. Skład Włókniarza uzupełni mający wciąż wiele do udowodnienia wychowanek Startu Gniezno – Mirosław Jabłoński.

W pierwszym meczu obu drużyn rozegranym w maju w Gdańsku górą byli zawodnicy Włókniarza, którzy zwyciężyli 56:34. Analizując przebieg tego meczu można wywnioskować, że w rewanżu częstochowskie Lwy powinny dopełnić formalności. W klubie spod Jasnej Góry myślą oczywiście o zwycięstwie, ale o lekceważeniu rywala mowy być nie może. Powód? Ostatnie mecze na SGP Arenie pokazały, że częstochowski zespół nie do końca potrafi wykorzystać atut własnego toru. Czy tym razem będzie inaczej? Odpowiedź na to pytanie poznamy w niedzielny wieczór.

Awizowane składy:

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
1. Leon Madsen
2. Artur Mroczka
3. Thomas Jonasson
4. Marcel Szymko
5. Fredrik Lindgren
6.
7. Dominik Kossakowski

KantorOnline Viperprint Włókniarz Częstochowa:
9. Rune Holta
10. Mirosław Jabłoński
11. Michael Jepsen Jensen
12. Grzegorz Walasek
13. Peter Kildemand
14.
15. Artur Czaja

Początek: 16.30