CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

EE: Po punkty do Gdańska – zapowiedź meczu Renault Zdunek Wybrzeże – KantorOnline Włókniarz

W najbliższą niedzielę rozegrana zostanie 3. kolejka Enea Ekstraligi. W jednym ze spotkań Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk zmierzy się na swoim torze z KantorOnline Włókniarzem Częstochowa. Początek meczu o godzinie 19.00.

Jak ważne jest to spotkanie dla częstochowskiego zespołu, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Lwy po dwóch porażkach odpowiednio z Fogo Unią w Lesznie i SPAR Falubazem w Częstochowie, w kontekście walki o pierwszą czwórkę muszą ten mecz koniecznie wygrać. – Do Gdańska jedziemy po wygraną. Po prostu na kolejne porażki nie mamy już czasu – mówił po meczu z Zieloną Górą trener biało-zielonych, Piotr Żyto. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Tegoroczna liga jest tak krótka, że ewentualny “falstart” w pierwszej fazie rozgrywek może się okazać stratą nie do odrobienia, tym bardziej, że poziom większości zespołów jest bardzo zbliżony.

Można by rzec, kiedy jak nie teraz? Częstochowianie nad morze udają się bowiem w swoim najmocniejszym zestawieniu. Do składu powracają kontuzjowani Grigorij Łaguta i Michael Jepsen Jensen, którzy powinni znacząco wzmocnić siłę rażenie częstochowskiego zespołu. Kibice Włókniarza liczą, że na gdańskim owalu wysoką formę potwierdzą również fenomenalny Peter Kildemand i krajowy lider częstochowskiej ekipy, Grzegorz Walasek. Przed arcyważnym meczem z beniaminkiem Enea Ekstraligi martwi z kolei dyspozycja Rune Holty. Norweg z polskim paszportem “skompromitował” się podczas rozegranego w minioną środę w Gnieźnie Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. Popularny “Rysiek” w pięciu startach nie wywalczył żadnego punktu, co nie napawa optymizmem. W czym tkwi problem Holty? Prawdopodobnie w sprzęcie, którego stan pozostawia wiele do życzenia. Skład Włókniarza uzupełnią juniorzy – Artur Czaja i Rafał Malczewski. Czy naszym młodzieżowcom uda się powtórzyć wyczyn z Leszna, kiedy to w biegu juniorskim pokonali w stosunku 5:1 faworyzowanych gospodarzy? Zapewne wszyscy sobie tego bardzo życzymy.

Przed sezonem wydawało się oczywiste, że wyjazd do Gdańska będzie czystą formalnością. Tymczasem skazywane na pożarcie Renault Zdunek Wybrzeże już w 1. kolejce dokonało rzeczy niemożliwej. Na inaugurację podopieczni Stanisława Chomskiego odprawili z kwitkiem przedsezonowego “pewniaka” do złota – Unibax Toruń. Co ciekawe dokonali tego bez Fredrika Lindgrena, który nie miał jeszcze okazji reprezentować Wybrzeża w tegorocznym sezonie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Szweda nie ujrzymy również w niedzielę. Powodem absencji “Fredki” mają być problemy sprzętowe.

Pod nieobecność Lindgrena ciężar walki spocznie zapewne na utalentowanym Krystianie Pieszczku, który prezentuje aktualnie bardzo wysoką formę. Czy podtrzyma ją w starciu z KantorOnline Włókniarzem? Co niektórzy mają spore wątpliwości, ponieważ w przeddzień meczu, juniora Wybrzeża czeka start w rundzie kwalifikacyjnej IMŚJ we włoskim Terenzano. Istnieje obawa, że Pieszczek do Gdańska wróci bardzo zmęczony i nie będzie tak skuteczny jak w spotkaniu z Toruniem.

Sporo krwi częstochowskim zawodnikom może również napsuć nowy nabytek Renault Zdunek Wybrzeża – Leon Madsen. Nieobliczalny Duńczyk we wspomnianym meczu z Unibaksem wywalczył 12 punktów i obok Pieszczka był najjaśniejszą postacią swojego zespołu. Bardzo dobry występ zanotował także Artur Mroczka, który zgromadził na swoim koncie 10 “oczek” z dwoma bonusami. Wychowanek GTŻ-u Grudziądz w potyczce z Częstochową będzie chciał udowodnić nie tylko sobie, ale przede wszystkim kibicom, że warto na niego stawiać.

Awizowane składy:

KantorOnline Włókniarz Częstochowa:
1. Grzegorz Walasek
2. Rune Holta
3. Peter Kildemand
4. Michael Jepsen Jensen
5. Grigorij Łaguta
6. Artur Czaja

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
9. Artur Mroczka
10. Marcel Szymko
11. Renat Gafurov
12. Thomas H. Jonasson
13. Leon Madsen
14.
15. Krystian Pieszczek

Początek zawodów: 19:00.
Sędzia: Tomasz Proszowski
Komisarz toru: Tomasz Welc.