CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

I i II liga ostatecznie połączone, ale bez podziału na grupy

Po wielu tygodniach wyczekiwania w końcu zapadła ostateczna decyzja dotycząca kształtu rozgrywek I i II ligi w sezonie 2016. Ostatecznie rozgrywki zostaną połączone, ale nie będzie podziału na grupy. W Nice PLŻ wystartuje 11 drużyn, ale system rozgrywek będzie dość nietypowy.

W rundzie zasadniczej drużyny rywalizować będą systemem każdy z każdym u siebie i na wyjeździe z wyjątkiem dwóch zespołów: Kolejarza Rawicz i Hawi Racing Opole. Wspomniane drużyny z dziewięcioma pozostałymi ekipami zmierzą się tylko na własnym torze. Rawicz na wyjeździe pojedzie tylko w Opolu, natomiast Hawi Racing na torze Kolejarza. Pozostałe mecze wyjazdowe obu zespołów, będą uważane za mecze nierozegrane i zakwalifikowane jako walkower 40:0 dla drużyny przeciwnej.

Po sezonie zasadniczej w rundzie finałowej spotkają się dwie najlepsze drużyny. O zwycięstwie w rozgrywkach Nice PLŻ zdecyduje lepszy bilans w finałowym dwumeczu. Mistrz pierwszoligowych rozgrywek uzyska przepustkę do rozgrywek PGE Ekstraligi w sezonie 2017. Drugi zespół rozegra baraż z przedostatnią drużyną najwyżej klasy rozgrywkowej. Drużyny z miejsc 3-8 zapewnią sobie miejsce w Nice PLŻ w sezonie 2017, natomiast trzy ostatnie ekipy zostaną przypisane do PLŻ2, pod warunkiem że w sezonie 2017 drugoligowe rozgrywki dojdą do skutku.

Uwzględniając Panów postulaty oraz stanowisko TVP S.A. i sponsora rozgrywek firmy NICE Polska Sp. z o.o. przedstawiamy ostateczne założenia dotyczące kształtu rozgrywek na sezon 2016 – czytamy.

System rozgrywek

W rozgrywkach Polskiej Ligi Żużlowej 2016 udział biorą drużyny klubów, które otrzymały licencję na udział w zawodach o DM I i DM II ligi w sezonie 2016.

Rozgrywki PLŻ składają się z dwóch części:
– część zasadnicza, w której każda z drużyn spotyka się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. W sezonie 2016 drużyny klubów Stowarzyszenie Hawi Racing Team Opole i RKS Kolejarz Rawicz rozgrywają jedynie po jednym spotkaniu z każdym przeciwnikiem na własnym torze, nie dotyczy to meczów pomiędzy drużynami klubów Stowarzyszenie Hawi Racing Team Opole i RKS Kolejarz Rawicz, rozgrywanych na zasadach ogólnych (mecz i rewanż). Ustala się, że zaplanowane
w terminarzu mecze wyjazdowe rozgrywane przez drużyny klubów Stowarzyszenie Hawi Racing Team Opole i RKS Kolejarz Rawicz zwane dalej „ meczami nierozegranymi” są rozstrzygane na korzyść ich przeciwnika w stosunku 40:0. Weryfikacja tych oraz pozostałych meczów następuje zgodnie z RSŻ w ciągu 14 dni od daty kalendarzowej rozegranych zawodów.

Część finałowa rozgrywana jest w formie dwumeczu, w którym drużyny spotykają się po jednym razie na torze własnym i przeciwnika.

W rundzie finałowej spotykają się drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w tabeli po części zasadniczej. Punkty zdobyte w części zasadniczej nie są zaliczane do części finałowej.

O zwycięstwie w dwumeczu decyduje w kolejności:
– większa suma punktów meczowych,
– większa suma punktów biegowych,
– wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

W pierwszym meczu rundy finałowej, gospodarzem jest drużyna niżej sklasyfikowana w tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Rozgrywki prowadzone są według terminarza rozgrywek. Terminarz podzielony jest na rundy ponumerowane od 1 do 22 w części zasadniczej rozgrywek oraz od 1 do 2 w części finałowej.

Tabele w częściach zasadniczych rozgrywek tworzy się, szeregując drużyny w kolejności zdobytych punktów meczowych.

Końcowe klasyfikacje drużyn w poszczególnych rozgrywkach będą następujące: – drużyna sklasyfikowana na pierwszym miejscu uzyska prawo do uczestniczenia

w rozgrywkach Ekstraligi w następnym sezonie,

– drużyna sklasyfikowana na drugim miejscu rozegra dwa mecze barażowe z drużyną Ekstraligi.
– drużyny sklasyfikowane na miejscach 1 – 8 mają prawo do uczestnictwa w PLŻ (1) na 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I i DM II ligi 2017.
– drużyny sklasyfikowane na miejscach 9 – 11 będą uczestniczyć w PLŻ (2) w 2017 o ile liczba drużyn, które uzyskały stosowaną licencję pozwoli na utworzeniu rozgrywek DM I
i DM II ligi 2017.

Ze sportowym pozdrowieniem

Przewodniczący GKSŻ

Piotr Szymański

polskizuzel.pl