CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
KOL: Włókniarz ukarany walkowerem i karą finansową

KOL: Włókniarz ukarany walkowerem i karą finansową

Jacek Winiarski

Walkower na korzyść drużyny z Gorzowa, kara finansowa w wysokości 200 tys złoty i 9-miesięczny zakaz przebywania w parku maszyn dla prezesa Michała Świącika – tak w telegraficznym skrócie wygląda orzeczenie Komisji Orzekającej Ligi w sprawie odwołania piątkowego meczu 11. kolejki PGE Ekstraligi, Eltrox Włókniarz CzęstochowaMoje Bermudy Stal Gorzów.

Taki finał piątkowego skandalu wydawał się być nieunikniony. Nie podlegało bowiem żadnej dyskusji, że to Włókniarz jako organizator był winien odwołania meczu, a dodatkowo bez odpowiednich zgód z żużlowej centrali dosypał nową nawierzchnię na częstochowski owal. Z czysto sportowego punktu widzenia, takie rozstrzygnięcie praktycznie pozbawia biało-zielonych szans na start w fazie play off. Awans Lwów do czołowej czwórki po rundzie zasadniczej jest już tylko czysto matematyczny. Eltrox Włókniarz musiałby bowiem wygrać wszystkie mecze, a przed drużyną trenera Piotra Świderskiego, są przecież piekielnie trudne wyjazdy do Lublina i Leszna.

Poniżej prezentujemy pełną treść orzeczenia KOL.

Komisja Orzekająca Ligi zweryfikowała mecz 11. rundy PGE Ekstraligi ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa – MOJE BERMUDY STAL Gorzów jako walkower na korzyść drużyny gości.

Zgodnie z regulaminem organizator zawodów musi przygotować regulaminowo tor do odbioru i utrzymywać go we właściwym stanie przez całe zawody. Dodatkowo organizator jest zobowiązany zgłosić do organu zarządzającego rozgrywkami zamiar przeprowadzenia prac na torze z wyszczególnieniem ich zakresu oraz terminem takich prac. Tor nie może być używany do zawodów i treningów, dopóki nie będzie zbadany przez weryfikatora i licencjonowany przez GKSŻ.

Ponadto organizator zawodów jest zobowiązany do uwzględnienia prognoz pogody oraz panujących rzeczywistych warunków atmosferycznych w dniach poprzedzających mecz, a w szczególności na 72, 48, 24 i 12 godzin przed godziną zawodów. Musi tym samym realizować w taki sposób przygotowania toru, aby rozegranie zawodów było jak najbardziej prawdopodobne.

Mecz ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa – MOJE BERMUDY STAL Gorzów nie odbył się z winy organizatora, który nie uwzględnił w wymaganym stopniu w prowadzonych pracach na torze, w dni poprzedzające zawody, możliwości wystąpienia opadów deszczu, a był do tego regulaminowo zobowiązanywyjaśnił Zbigniew Owsiany, Przewodniczący Komisji Orzekającej Ligi.W konsekwencji doprowadziło to do braku możliwości zorganizowania zawodów i konieczności ich odwołania przez sędziego – klub z Częstochowy oświadczył na piśmie, że nie jest w stanie przygotować toru spełniającego wymogi regulaminowe w godzinie meczu. W wyniku zgromadzonych dokumentów i analizy materiałów w sprawie, KOL posiadła wiedzę, że klub z Częstochowy podjął prace na torze polegające na dosypaniu nawierzchni, które to prace nie zostały zgłoszone i uzgodnione z GKSŻ i podmiotem zarządzającym rozgrywkami PGE Ekstraligi, a tym samym nie zostały przeprowadzone zgodnie z procedurą. Skutkowało to z mocy prawa automatyczną utratą licencji toru. Konsekwencje były takie jak wspomniałem: na skutek opadów deszczu, które przemoczyły będący po dosypaniu nawierzchni tor – pomimo panujących upałów i prowadzonych prac naprawczych – tor nie nadawał się do przeprowadzenia zawodów. Gdyby zawody doszły do skutku, w razie zaistnienia wypadku na torze, pojawiłyby się problemy prawne związane z ubezpieczeniem oraz niewykluczone, że również z organami ścigania – zakończył Zbigniew Owsiany.

W związku z decyzją weryfikacyjną wynik meczu ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa – MOJE BERMUDY STAL Gorzów to: w małych punktach 0:40, a 2 punkty meczowe oraz 1 punkt bonusowy zostają dopisane w tabeli PGE Ekstraligi do dorobku drużyny MOJE BERMUDY Stal Gorzów.

Konsekwencją przeprowadzenia niezgłoszonych prac polegających na dosypaniu nawierzchni na tor w Częstochowie jest zawieszenie jego licencji. Tor musi zostać ponownie zweryfikowany, aby można było rozgrywać na nim zawody.

KOL orzekła środki dyscyplinarne w stosunku do klubu z Częstochowy na łączną sumę około 200 tys. zł, na którą składają się: odszkodowanie dla klubu z Gorzowa, obowiązek pokrycia kosztów realizacji transmisji telewizyjnej oraz wpłata na rzecz fundacji niosącej pomoc osobom chorym.

Na Prezesa klubu z Częstochowy Michała Świącika nałożono z kolei środek dyscyplinarny w postaci zakazu przebywania w parku maszyn podczas zawodów przez 9 miesięcy.

Posiedzenie KOL odbyło się w Bydgoszczy 25 sierpnia. KOL obradowała w składzie: Zbigniew Owsiany (Przewodniczący), Barbara Pankowska i Łukasz Szmit (członkowie).

SpeedwayEkstraliga.pl