CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
Liga na start! Beniaminek pierwszym rywalem AZS-u

Liga na start! Beniaminek pierwszym rywalem AZS-u

Justyna Jaworska

Siatkarze AZS Częstochowa inaugurują rozgrywki I ligi w sezonie 2018/2019. W sobotę (tj. 29.09) w hali widowiskowo-sportowej na Zawodziu podopieczni trenera Sinana Tanika zagrają z jednym z trzech tegorocznych beniaminków, UKS Mickiewiczem Kluczbork. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17:00.

Ostatnie miesiące dla AZS-u to prawdziwy rollercoaster. Drużyna, która powstała na zgliszczach poprzedników po niemrawym początku ubiegłego sezonu, z każdą kolejną kolejką wyraźnie się rozkręcała. Potem przyszła fantastyczna seria meczów bez porażki i wygranie rundy zasadniczej I ligi. Zespół dowodzony przez trenera Krzysztofa Stelmacha dotarł do finału, a w nim mimo że przegrywał  Lechią Tomaszów Mazowiecki już 0:2, potrafił odwrócić losy rywalizacji i został mistrzem I ligi. Przegrane baraże z Łuczniczką Bydgoszcz nie zamazały bardzo pozytywnego obrazu, który pozostał po sezonie 2017/2018. Wydawało się, że klub jest na dobrej drodze do powrotu do siatkarskiej elity. Na pewno sympatycy biało-zielonych zakładali, że dojdzie do kosmetycznych zmian w składzie i zespół znów powalczy o czołowe lokaty na zapleczu PlusLigi. Niestety klub popadł w spore problemy finansowe i w zasadzie do ostatniej chwili ważyły się jego losy. Rozważano różne scenariusze, łącznie z wycofaniem drużyny z rozgrywek ligowych. Na szczęście ten wielki pożar udało się ugasić. Niemniej jednak klubowi działacze muszą budować niemal wszystko od nowa. Z zespołu, który jeszcze wiosną cieszył się z mistrzostwa ligi, nie pozostało praktycznie nic. Tylko trójka zawodników nie wystraszyła się zawirowań wokół klubu i pozostała na najbliższy sezon. Tymi zawodnikami są Sławomir Stolc, Piotr Macheta i Hubert Mańko.

Proces budowy nowej drużyny trwał bardzo długo  i najprawdopodobniej nie został jeszcze zakończony. W oficjalnej kadrze zespołu na sezon 2018/2019 jest bowiem tylko dwóch siatkarzy występujących na pozycji środkowego. Drużyna już z nowym trenerem Sinanem Tanikiem w związku z problemami bardzo późno rozpoczęła przygotowania do rozgrywek, co zwłaszcza na początku sezonu może być widoczne i być niemałym problemem AZS-u. Mimo wszystkich przeciwności sternicy klubu stanęli na wysokości zadania. Drużyna co najważniejsze przystąpi do rozgrywek ligowych, a jutro bezpośrednio przed meczem ma być ogłoszony nowy sponsor tytularny. Działaczom udało się również zakontraktować kilku ciekawych zawodników. Na pewno największym wydarzeniem okresu transferowego w AZS-ie był powrót do klubu Dawida Murka. Na pewno wobec towarzyszących perturbacji na plus można zapisać także transfery Chono Pencheva, Mateusza Piotrowskiego, Alaksandra Nedeljkovića czy przedłużenie umowy ze Sławomirem Stolcem.

Na początek rozgrywek ligowych częstochowianom przyjdzie rywalizować z beniaminkiem ligi, UKS Mickiewiczem Kluczbork, który w obliczu awansu również przeszedł dość dużą przebudowę. Do zespołu trenera Mariusza Łysiaka dołączyło ośmiu nowych siatkarzy. I trzeba przyznać, że były to transfery naprawdę ciekawe. Działacze z Kluczborka do współpracy namówili m.in Mateusza Frąca (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Dominika Miarkę (Norwid Częstochowa), Jędrzeja Maćkowiaka (Krispol Września) czy znanego z występów przed paroma laty w AZS-ie Patryka Napiórkowskiego (Krispol Września). Na papierze Mickiewicz Kluczbork wydaje się być drużyną co najmniej bardzo przyzwoitą. Jeśli trener Łysiak dobrze wszystko poukłada beniaminek może być bardzo niewygodnym rywalem dla wszystkich rywali, łącznie z tymi którzy zgłaszają aspirację na grę w wielkim finale i walkę o PlusLigę.

Sobotnią rywalizację Akademików w zespołem Mickiewicza Kluczbork będzie można obejrzeć za darmo. Działacze zrezygnowali bowiem ze sprzedaży biletów na inauguracje sezonu.

AZS Częstochowa
1. Aleksander Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
9. Sławomir Stolc – przyjmujący
10. Wiktor Siewierski – środkowy
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mateusz Piotrowski – atakujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
16. Chono Penchev – rozgrywający
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
21. Jakub Bik – libero

UKS Mickiewicz Kluczbork
1. Jędrzej Brożyniak – rozgrywający
2. Maciej Polański – środkowy
6. Dominik Miarka – przyjmujący
7. Maciej Kowalonek – przyjmujący
8. Konrad Mucha – środkowy
9. Adam Parcej – przyjmujący
10. Gracjan Sachnik – libero
11. Piotr Jedliński – środkowy
12. Mateusz Frąc – atakujący
13. Jakub Gontarewicz – rozgrywający
14. Artur Pasiński – przyjmujący
16. Paweł Stysiał – libero
17. Jędrzej Maćkowiak – środkowy
18. Mateusz Szyporta – przyjmujący
19. Patryk Napiórkowski – atakujący