CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Ligi połączone i… podzielone na grupy

Na wtorkowym spotkaniu prezesów klubów Nice PLŻ oraz PLŻ 2 ustalono, że rozgrywki I i II ligi zostaną połączone. Nowo powstała I liga zostanie jednak podzielona na dwie grupy. Według wstępnych ustaleń grupa pierwsza ma liczyć 6 zespołów, natomiast grupa druga w której wystartować ma Włókniarz Częstochowa będzie liczyła 5 drużyn. Dzisiejsze ustalenia oficjalnie musi potwierdzić jeszcze Polski Związek Motorowy. Wydaje się, że będzie to tylko formalność i w przyszłym sezonie po raz pierwszy od 1999 roku rywalizacja toczyć się będzie w dwóch klasach rozgrywkowych.

Drużyna Włókniarza ma trafić do grupy drugiej, a jego rywalami będą tegoroczny mistrz Nice PLŻ Lokomotiv Daugavpils oraz Wybrzeże Gdańsk, Speedway Wanda Kraków i KSM Krosno. W pierwszej fazie rozgrywek, drużyny z poszczególnych grup będą rozgrywać mecze systemem “każdy z każdym” u siebie i na wyjeździe. W rundzie finałowej cztery najlepsze drużyny z obu grup utworzą nową z zachowaniem punktów zdobytych w meczach z rywalami, którzy wywalczyli awans do rundy finałowej. W nowo powstałej grupie zespoły znów rywalizować będą systemem “każdy z każdym” u siebie i na wyjeździe, ale tylko z drużynami z grupy przeciwnej. Dwie najlepsze ekipy na koniec sezonu spotkają się w finale.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dzisiejszych ustaleń. Siła argumentów, jakie kluby prawie jednogłośnie przedstawiły podczas spotkania w Poznaniu, wskazała na to, że połączenie tych dwóch klas rozgrywkowych jest najlepszym rozwiązanie.

Mówi na łamach oficjalnej strony internetowej Włókniarza, prezes klubu Michał Świącik.

Nice Polska Liga Żużlowa 2016:
grupa pierwsza: Stal Rzeszów, Orzeł Łódź, Polonia Bydgoszcz, Polonia Piła, Kolejarz Rawicz, Hawi Racing Opole

grupa druga: Lokomotiv Daugavipls, Speedway Wanda Kraków, Wybrzeże Gdańsk, Włókniarz Częstochowa, KSM Krosno.