CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Lwy powalczą w Daugavpils? – zapowiedź meczu Lokomotiv – Eko-Dir Włókniarz

W niedzielę (22 maja) rozegrana zostanie 8. kolejka Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Eko-Dir Włókniarz Częstochowa czeka  wyjazdowe starcie z Lokomotivem Daugavpils. Początek spotkania o godzinie 17.00.

Co mówi serce, a co podpowiada rozum? To pierwsze mówi, że wygra Włókniarz, ale to drugie nie pozostawia wątpliwości – zdecydowanym faworytem niedzielnego meczu są podopieczni Nikołaja Kokina. Drużyna z Dyneburga to aktualnie bezapelacyjny dominator rozgrywek Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Zespół Lokomotivu w obecnych rozgrywkach wygrał bowiem wszystkie sześć spotkań (zaległy mecz z Wybrzeżem). Na słowa uznania zasługują przede wszystkim zwycięstwa w Krakowie i Pile.

Lokomotiv to drużyna, która nie jest zbyt “gościnna” na swoim torze. Najbliższy rywal Włókniarza przegrał u siebie blisko dwa lata temu. Smaku zwycięstwa na niezwykle trudnym i specyficznym torze w Daugavpils zaznali wówczas żużlowcy GKM-u Grudziądz. W dalekiej przeszłości punkty z Dyneburga wywozili również zawodnicy z Gdańska i Gniezna.

Statystyki nie napawają zatem optymizmem. Na domiar złego podopieczni Józefa Kafla i Michała Finfy do meczu z Lokomotivem przystąpią osłabieni brakiem Sebastiana Ułamka. Krajowy lider Eko-Dir Włókniarza do składu ma wrócić na mecz ze Stalą Rzeszów, który w przyszłą niedzielę rozegrany zostanie w Częstochowie. W zaistniałej sytuacji motorami napędowymi częstochowskiego zespołu ma być trójka obcokrajowców – Nicolai Klindt, Thomas Jonasson i Jacob Thorssell. Sztab szkoleniowy Włókniarza liczy, że solidnym wsparciem dla wyżej wymienionych będzie Daniel Jeleniewski. Popularny “Jeleń” jest w niezłej formie, o czym świadczy siódme miejsce w rozegranym w czwartek w Rawiczu półfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski. W Daugavpils zaprocentować ma jego doświadczenie. Ewentualne wskazówki Jeleniewskiego będą bezcenne dla częstochowskich juniorów – Huberta Łęgowika i Oskara Polisa, dla których niedzielny występ będzie debiutem na torze w Daugavpils. Skład biało-zielonych uzupełni szukający wciąż optymalnej formy, Artur Czaja.

Liderem gospodarzy w meczu przeciwko Włókniarzowi będzie zapewne doświadczony Fredrik Lindgren. Szwed godnie zastępuje Jarosława Hampela w turniejach Grand Prix (5. miejsce w Warszawie), dlatego pokonać go będzie piekielnie trudno. W bardzo dobrej formie znajduje się również Jonas “Kilo karpi” Kylmakorpi. Jeżeli dodamy do tego solidnie punktujących: Andrzej Lebiediewa, Maksima Bogdanovsa i Kjastasa Puodżuksa to mamy zespół kompletny.

Wielką niewiadomą w zespole gospodarzy będzie formacja juniorska. W meczu w Pile fatalny upadek zanotował 20-letni Jewgienij Kostygow.  Po badaniach lekarskich stwierdzono wstrząśnienie mózgu oraz pęknięcie w nodze. Występ tego zawodnika nie wchodzi zatem w rachubę. W awizowanym składzie pojawił się Artiom Trofimows.

Awizowane składy:

Lokomotiv Daugavpils:
9. Maksims Bogdanovs
10. Ķasts Puodżuks
11. Fredrik Lindgren
12. Andžejs Ļebedevs
13. Joonas Kylmakorpi
14. Artjom Trofimovs
15.

Eko-Dir Włókniarz Częstochowa:
1. Nicolai Klindt
2. Jacob Thorssell
3. Daniel Jeleniewski
4. Artur Czaja
5. Thomas H. Jonasson
6. Oskar Polis
7.