MIMP: Wygrana Cyfera, awans Malczewskiego i Polisa

Zwycięstwem Adriana Cyfera zakończył się dzisiejszy turniej eliminacyjny Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Częstochowie. Zawodnik Stali Gorzów nie miał sobie równych i wygrał z kompletem punktów. Drugie miejsce ku uciesze miejscowych fanów zajął Rafał Malczewski z Włókniarza Częstochowa, a na najniższym stopniu podium stanął żużlowiec Betardu Sparty Wrocław, Maksym Drabik. Awans do turnieju finałowego MIMP wywalczył również drugi z Włókniarzy, Oskar Polis (5. miejsce). Przez turniej eliminacyjny nie przebrnął z kolei ostatni z biało-zielonych Przemysław Portas, który został sklasyfikowany na 14. pozycji.

Świetna postawa Rafała Malczewskiego była największą niespodzianką dzisiejszych zawodów. Zawodnik Włókniarza imponował przede wszystkim szybkością na “trasie”. Nawet po przegranym starcie popularny Komar potrafił bardzo szybko przedzierać się na czoło stawki. Tak było w 16. biegu, w którym po starcie znalazł się za Adrianem Cyferem i Maksymem Drabikiem. Malczewski szybko uporał się z zawodnikiem Sparty Wrocław, by po chwili atakiem po zewnętrznej wyprzedzić również prowadzącego Cyfera. Zawodnik Stali Gorzów nie odpuścił i na ostatnim łuku odzyskał pierwszą lokatę. Jak się później okazało był to kluczowy bieg dla końcowej kolejności dzisiejszego turnieju.

Sporo ciekawego działo się również w pierwszej fazie zawodów. W 2. biegu Maksym Drabik z czasem 65,52 ustanowił nowy rekord częstochowskiego toru. Niepodziewanie na końcu stawki w tym wyścigu dojechał jeden z faworytów turnieju Artur Czaja. W kolejnych wyścigach już zgodnie z planem wygrywali Adrian Cyfer i Oskar Fajfer, choć największe pochwały za swój występ zebrał Dawid Krzyżanowski. Wychowanek KS-u Toruń ambitną i widowiskową jazdą po zewnętrznej wyprzedził na dystansie Arkadiusza Potońca i zdobył 2 “oczka”. Dobrą postawę Krzyżanowski potwierdził w 7. biegu, w którym ponownie po walce na dystansie rozstrzygnął na swoją korzyść. W późniejszej fazie zawodów wychowanek toruńskiego klubu wyraźnie spuścił z tonu i zawody zakończył z 6 “oczkami”.

W drugiej serii startów nie zawiedli również Cyfer, Drabik i Malczewski sięgając po kolejne trzy punkty. Znów rozczarował z kolei Artur Czaja, który dojeżdżając do mety za plecami Malczewskiego i Huberta Łęgowika zdobył tylko 1 punkt. W pierwszym biegu trzeciej serii startów pierwsze punkty stracił Maksym Drabik. Zawodnik Sparty Wrocław przegrał start z Oskarem Polisem i pomimo ambitnej postawy nie był w stanie wyprzedzić żużlowca Orła Łódź. Polis dopisując do swojego dorobku 3 punkty zrobił duży krok w stronę awansu. W tej fazie zawodów nieomylni pozostawali Adrian Cyfer i Rafał Malczewski. Żużlowiec Stali Gorzów w 11. biegu minął na dystansie Artura Czaję, z kolei Malczewski w 12. biegu pięknym atakiem przy wewnętrznej na prostej startowej odebrał zwycięstwo Oskarowi Fajferowi.

W 13. biegu na tor upadł Hubert Łęgowik, który po trzech startach miał 7 punktów. Jako że wychowanek Włókniarza przewrócił się z własnej winy z powtórki został wykluczony czym skomplikował sobie  swoją sytuację. Jak się później okazało nie był w stanie odrobić straconych punktów i zawody zakończył na 8. miejscu, które nie dało przepustki do finału. W kolejnym biegu “przebudził” się zagubiony w pierwszej części zawodów Artur Czaja. Popularny Józek sprytnym manewrem na pierwszym łuku wyprzedził Oskara Fajfera i sięgnął po pierwsze w dniu dzisiejszym 3 punkty. W 16. biegu doszło do wcześniej wspomnianego starcia liderów. Na starcie ustawili się bowiem Adrian Cyfer, Rafał Malczewski i Maksym Drabik. Po ciekawym wyścigu po kolejną “trójkę” sięgnął Cyfer. W kolejnej odsłonie ponownie wygrał Czaja, a bardzo ważne dwa punkty pomimo dużych problemów na dystansie dowiózł do mety Oskar Polis.

Końcowe zwycięstwo w turnieju w 18. biegu przypieczętował Adrian Cyfer. Piąta “trójka” w dniu dzisiejszym nie pozostawiła wątpliwości, iż zawodnik MONEYmakesMONEY.pl Stali Gorzów był na torze w Częstochowie bezkonkurencyjny i w pełni zasłużenie wygrał dzisiejsze zawody. W dwóch ostatnich biegach dobrą postawę potwierdzili również Rafał Malczewski i Maksym Drabik, którzy zajęli odpowiedni drugie i trzecie miejsce w turnieju.

Oprócz wspomnianych wcześniej Cyfera, Malczewskiego i Drabika awans do finału MIMP wywalczyli również Oskar Fajfer i Oskar Polis. Rezerwowym w zawodach finałowych będzie Artur Czaja, który w biegu dodatkowym pokonał żużlowca ŻKS-u ROW Rybnik, Roberta Chmiela.