MIMP: złoto dla Świdnickiego, srebro dla Miśkowiaka!

wlokniarz.com

Dubletem zawodników zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa zakończył się dzisiejszy finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski na torze przy ulicy Olsztyńskiej. Tytuł młodzieżowego mistrza kraju wywalczył Mateusz Świdnicki, a wicemistrzem w kategorii U-21 został Jakub Miśkowiak. Stawkę medalistów uzupełnił zawodnik Motoru Lublin, Wiktor Lampart. Co ciekawe w ubiegłorocznym finale, który również rozegrano na torze w Częstochowie, skład na podium był taki sam, ale w innej kolejności. Wówczas złoto zgarnął Miśkowiak, srebro Lampart, a brąz Świdnicki. Dla całej trójki sezon 2022 jest także ostatnim w gronie juniorów.

Cała trójka medalistów była zaliczana do grona faworytów tegorocznego finału MIMP. Zwłaszcza wysoko stały akcje Jakuba Miśkowiaka, który w ostatnich tygodniach znajdował się w doskonałej dyspozycji, a dodatkowo był najbardziej utytułowanym zawodnikiem w stawce, jeśli chodzi o osiągnięcia w młodzieżowym czempionacie. Miśkowiak miał do tej pory w swojej kolekcji dwa złote medale (2019, 2021) oraz jedno srebrno (2020). Teraz jego dorobek powiększył się o kolejny krążek w srebrnym kolorze. Zgodnie z przewidywaniami Miśkowiak, Lampart i Świdnicki byli w czołówce po pierwszych seriach startów, jednak liderem po 8. wyścigach był Bartłomiej Kowalski.

W trzeciej serii startów Kowalski stanął pod taśmą z Lampartem i Miśkowiakiem i musiał uznać wyższość ich obu. Wówczas na fotel lidera wskoczył Wiktor Lampart, który utrzymał prowadzenie do ostatniej serii startów. W niej by sięgnąć po złoto musiał zwyciężyć. Ta sztuka mu się nie udała. W biegu 19 dnia, dojechał do mety za plecami Mateusza Świdnickiego, który z kolei jedyną wpadkę zaliczył w drugiej serii startów, gdy to przegrał nie tylko z klubowym kolegą Jakubem Miśkowiakiem, ale także Mateusz Cierniakiem. Takie rozstrzygnięcia przy jednoczesnym zwycięstwie Miśkowiaka w biegu numer 18, sprawiły że po serii zasadniczej aż trzech zawodników miało na swoim koncie po 13 punktów i o podziale medali musiał zdecydować bieg dodatkowy.

W nim pod taśmą od krawężnika ustawili się Wiktor Lampart, Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki. Najlepiej spośród całej trójki spod taśmy ruszył obrońca tytułu, a więc Miśkowiak. Wciąż aktualny mistrz świata juniorów, na pierwszym łuku popełnił jednak drobny błąd, co wytrąciło trochę z rytmu jadącego za nim Lamparta, a całe zamieszanie najlepiej wykorzystał Świdnicki, który atakiem po wewnętrznej wyszedł na prowadzenie. Przez całe cztery okrążenia kibice byli świadkami zaciętej pogoni Miśkowiaka za Świdnickim, jednak ustępujący mistrz nie znalazł sposobu by minąć na dystansie tego nowo kreowanego, choć na mecie przegrał ze swoim klubowym kolegą o przysłowiowy błysk szprychy.