CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Oczy żużlowego świata skierowane na Warszawę. W sobotę Grand Prix Polski

W najbliższą sobotę (13 maja) rozegrana zostanie 2. eliminacja tegorocznego cyklu Grand Prix. Miejscem rywalizacji najlepszych żużlowców świata będzie Warszawa. Początek zawodów na PGE Narodowym punktualnie o godzinie 19.00.

LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of POLAND cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy informują bowiem, że zmagania żużlowej elity obejrzy na żywo blisko 50. tysięcy kibiców. Z wielką doza prawdopodobieństwa możemy również  stwierdzić, że pieniądze przeznaczone na zakup biletu nie pójdą na marne. Wszystko za sprawą znakomicie przygotowanego toru, który gwarantuje emocjonujące ściganie. Generalną próbą przed sobotnim “świętem” był wtorkowy turniej juniorów. – Tor był świetny i w sobotę szykują się fantastyczne zawody. Nawierzchnia została ułożona perfekcyjnie – poinformował selekcjoner reprezentacji Polski, Marek Cieślak.

W Warszawie wystartuje aż pięciu reprezentantów Polski. Czterech stałych uczestników Grand Prix 2017, czyli Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki i Maciej Janowski, a także zawodnik, któremu przyznano “dziką kartę”. Będzie nim żużlowiec gorzowskiej Stali, Przemysław PawlickiPopularnyShamek” podczas LOTTO Warsaw FIM SGP of Poland pojedzie w kevlarze przygotowanym na wzór kombinezonu Tomasza Golloba. Na kevlarze  będzie widnieć imię i nazwisko Tomka oraz hasztag #MistrzJestJeden. Inicjatywa starszego z braci Pawlickich to piękny gest wspierający powrót najlepszego polskiego żużlowca do zdrowia.

Ukoronowaniem warszawskiej rundy Grand Prix byłoby oczywiście zwycięstwo któregoś z wyżej wymienionych zawodników. Z całą pewnością jest to perspektywa bardzo realna. Biało-Czerwoni z racji tego, że jadą u siebie, należą do grona faworytów. – Każdego z naszych zawodników stać na zwycięstwo i to jest piękne. Cieszę się, że doczekaliśmy czasów, że mamy tylu zawodników światowej klasy. Ja znam tych chłopaków od najmłodszych lat. Z nimi święciłem triumfy najpierw w mistrzostwach świata juniorów, a potem w Pucharze Świata. Teraz wierzę, że rozsławią nasz speedway w Grand Prix. Jestem przekonany, że w Warszawie porwą tłumy – dodał trener Marek Cieślak.

Szyki naszym reprezentantom będą chcieli popsuć pozostali uczestnicy zawodów. Do szerokiego grona faworytów należy zaliczyć przede wszystkim  zawodników, którzy umiejętnie radzą sobie na torach czasowych. Jednym z nich jest rzecz jasna ubiegłoroczny triumfator, Tai Woffinden. W “pudło” celował będzie jak zawsze Greg Hancock. Aktualny Indywidualny Mistrz Świata dysponuje perfekcyjnym wyjściem spod taśmy, a na takich torach, jak ten w Warszawie jest to kluczowy element żużlowego rzemiosła. Do walki o czołowe lokaty włączą się zapewne Jason Doyle, niezwykle szybki Fredrik Lindgren i ten który pozytywnie zaskoczył w Krsko, czyli Martin Vaculik. Z walki o udział w finałowym biegu nie zrezygnuje również powracający co cyku Grand Prix, Emil Sajtfudinow.

Sporo do udowodnienia w Warszawie będą mieli Nicki Pedersen i Chris Holder. Coroczni faworyci zawiedli w inauguracyjnym turnieju w słoweńskim Krsko i zapewne w sobotę będą chcieli zrekompensować sobie poniesione straty punktowe. Podobne cele tłumią się w głowach Nielsa Kristiana Iversena i Antonio Lindbaecka.

Nie bez szans na miejsce w ścisłej czołówce jest również Matej Zagar. Reprezentant Słowenii i Włókniarza Częstochowa miło wspomina Warszawę. Zagar na PGE Narodowym zwyciężył bowiem w 2015 roku. Turniej przerwano wprawdzie po trzech seriach startów, ale do tego momentu zawodnik Lwów radził sobie znakomicie. Rok później uplasował się z kolei na trzecim miejscu.

Lista startowa:
1. Nicki Pedersen (Dania)
2. Greg Hancock (USA)
3. Chris Holder (Australia)
4. Maciej Janowski (Polska)
5. Martin Vaculik (Słowacja)
6. Piotr Pawlicki (Polska)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
8. Bartosz Zmarzlik (Polska)
9. Przemysław Pawlicki (Polska)
10. Fredrik Lindgren (Szwecja)
11. Matej Zagar (Słowenia)
12. Emil Sajfutdinow (Rosja)
13. Jason Doyle (Australia)
14. Patryk Dudek (Polska)
15. Niels Kristian Iversen (Dania)
16. Antonio Lindbaeck (Szwecja)

17. Krystian Pieszczek (Polska)
18. Paweł Przedpełski (Polska)