CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
Odbić się od dna, przed meczem Tauron AZS – KPS Siedlce

Odbić się od dna, przed meczem Tauron AZS – KPS Siedlce

Justyna Jaworska

Ostatnie tygodnie podobnie jak niemal całe ligowe rozgrywki nie są udane dla siatkarzy Tauron AZS Częstochowa. Drużyna Piotra Łuki od dobrych kilkunastu tygodni okupuje ostatnie miejsce w ligowej klasyfikacji, a dodatkowo za zespołem ciągnie się seria sześciu porażek z rzędu. I choć częstochowianie nie mają już szans na uniknięcie gry w fazie play out, przełom i zdobycie ligowych punktów byłoby dla Akademików bezcenne. Na pewno bardzo pozytywnie wpłynęłyby na morale zespołu, przed najważniejszą dla biał0-zielonych częścią sezonu, a więc rundą play out.

Jedną z ostatnich szans (do zakończenia rundy zasadniczej został już tylko trzy mecze) na przełamanie niemocy będzie sobotnie spotkanie z KPS-em Siedlce. Zespół prowadzony przez trenera Witolda Chwastyniaka do ligowych potentatów bowiem nie należy. Siedlczanie mają jednak o co walczyć. Obecnie drużyna KPS zajmuje ósme, a więc ostatnie miejsce premiowane awansem do fazy play off.  Grupa pościgowa jest jednak bardzo blisko i zapewne o tym kto dołączy do czołowej ósemki po sezonie zasadniczym, zadecyduje ostatnia ligowa kolejka. Tauron AZS z kolei do sobotniego spotkania podobnie jak i do dwóch pozostałych powinien przystąpić na zupełnym luzie. Jak wspomniano wcześniej drużyna raczej nie opuści ostatniego miejsca w tabeli i będzie musiała rywalizować w fazie play out. Spotkanie z KPS-em, a następnie ze Stalą Nysa i Olimpią Sulęcin powinny być traktowane jako dobre przetarcie i trening do batalii o utrzymanie. Tym istotniejsze dla częstochowian, że przecież w drużynie Piotra Łuki w ostatnim czasie doszło do sporych roszad kadrowych.

Po stracie dwóch filarów jakimi byli Sławomir Stolc i Mateusz Piotrowski, szkoleniowiec Akademików musi na nowo poukładać zespołu i znaleźć optymalne ustawienie. Na tle ostatniego rywala, a więc Norwida Częstochowa nie wyglądało to jednak najlepiej i pokazało, że przed Akademikami ogrom pracy. Czasu na jej wykonanie nie ma za wiele. Pierwsze mecze o utrzymanie już za nieco ponad 2 tygodnie. Z pewnością dodatkowym utrudnieniem będzie fakt, że AZS ponownie mimo że w roli gospodarza, nie zagra w swojej hali przy ulicy Żużlowej. W sobotę mecz zostanie rozegrany w Akademickim Centrum Sportowym przy ulicy Zbierskiego. Początek zaplanowano na godzinę 17.

Pierwsze spotkanie obu drużyny, które rozegrano w Siedlcach miało dość jednostronny przebieg. Mimo, że spotkały się wówczas drużyny będące bardzo blisko w ligowej tabeli, niezwykle przekonywujące zwycięstwo odnieśli podopieczni trenera Witolda Chwastyaniak (3:0). Warto dodać, że mecz w Siedlcach był debiutem Piotra Łuki w roli trenera AZS-u Częstochowa.

Tauron AZS Częstochowa
1. Aleksander Nedeljković – środkowy
5. Patryk Walczak – przyjmujący
6. Dawid Murek – przyjmujący
8. Krzysztof Bieńkowski – rozgrywający
11. Hubert Mańko – przyjmujący
13. Piotr Macheta – libero
14. Mikołaj Szewczyk – przyjmujący
15. Krzysztof Rykała – atakujący
17. Rafał Prokopczuk – rozgrywający
18. Maciej Borris – środkowy
19. Bruno Romanutti – atakujący
21. Jakub Bik – libero

KPS Siedlce
1. Mateusz Januszewski – libero
2. Roman Oroń – środkowy
3. Krzysztof Antosik – rozgrywający
5. Dawid Wiczkowski – rozgrywający
6. Damian Dobosz – przyjmujący
7. Daniel Grzymała – atakujący
8. Krzysztof Gibek – przyjmujący
9. Patryk Łaba – przyjmujący
10. Bartosz Kowalczyk – atakujący
13. Radosław Sterna – środkowy
14. Jakub Abramowicz – środkowy
17. Shalev Saada – przyjmujący
18. Marcin Iglewski – atakujący
19. Janusz Gałązka – środkowy