CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Peter Kildemand wygrywa w Krsko

Duńczyk Peter Kildemand triumfował w rozegranym w sobotę turnieju Grand Prix Słowenii w Krsko. Były zawodnik Włókniarza w wyścigu finałowym pokonał Jasona Doyle’a, Chrisa Holdera i broniącego tytułu Taia Woffindena.

Inauguracja cyklu Grand Prix 2016 wypadła niezwykle okazale. Turniej w Krsko pokazał, że może to być jeden z najciekawszych sezonów w walce o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. O wyrównanej stawce tegorocznego cyklu niech świadczy fakt, że rundę zasadniczą wygrał zawodnik z dorobkiem dziesięciu punktów na koncie. Ku uciesze polskich kibiców był to zawodnik Betard Sparty Wrocław, Maciej Janowski.

Janowski nie przebrnął niestety półfinału i w końcowym rozrachunku uplasował się na piątej pozycji. Występ reprezentanta Polski można jednak uznać za zadowalający. – Maciek nie jest w najlepszej formie. Do zawodów przystępowaliśmy bez większej presji. Efekt końcowy bardzo nas cieszy – powiedział po zakończeniu Grand Prix Słowenii ojciec Macieja Janowskiego, Piotr.

Bardzo dobre wrażenie pozostawili po sobie tegoroczni debiutanci w cyklu Grand Prix, Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki, którzy rundę zasadniczą zakończyli z sumą ośmiu puntów. Nie zdołali oni jednak awansować do półfinału. Z ośmioma “oczkami” awans wywalczył aktualny Indywidualny Mistrz Świata, Tai Woffinden. Zarówno Zmarzlik, jak i Pawlicki mieli powody odczuwać, ale mimo wszystko tzw “frycowe” zapłacili w bardzo przyzwoitym stylu.

Wielka Nagroda Słowenii dość niespodziewanie przypadła Peterowi Kildemandowi. Duńczyk do Krsko przyjechał z urazem żeber, a mimo to był jednym z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników. – Moim planem minimum był awans do finałowego biegu. Udało się wygrać, a ja się bardzo z tego powodu cieszę. Mój sprzęt spisywał się dzisiaj bez zarzutu i mam nadzieję, że w kolejnych rundach będzie podobnie.

Na drugim stopniu podium stanął Australijczyk, Jason Doyle. Początek zawodów w wykonaniu “Kangura” nie wskazywał na to, że może on zajść w Krsko aż tak daleko. – Zmagałem się ze sporymi problemami. Tak, prawdę mówiąc nie myślałem, że uda mi się awansować nawet do półfinału. W drugiej fazie zawodów dokonaliśmy wymiany silnika i jak widać, przyniosło to efekt. Jestem bardzo zadowolony.

Sygnał powrotu do ścisłej światowej czołówki dał w Krsko Chris Holder, który uplasował się na trzeciej pozycji. – Sporo punktów i miejsce w czołowej piątce zawsze cieszy. Nie mogę się doczekać kolejnych zawodów. Mam nadzieję, że utrzymam wysoki poziom.

Powodów do radości nie mieli kibice słoweńscy, którzy dość licznie wypełnili trybuny Stadionu. im. Matije Gubca. Oczekiwania miejscowych fanów zawiódł bowiem Matej Zagar. Zawodnik Stali Gorzów na swoich “śmieciach” zdołał wygrać zaledwie jeden wyścig i z dorobkiem czterech punktów na koncie uplasował się na odległym czternastym miejscu. Języczkiem u wagi w kontekście występu Mateja Zagara była sytuacja z 12. biegu. Doszło w nim do “spięcia” z Nickim Pedersenem. Słoweniec na wyjściu z drugiego wirażu wywiózł rywala, a na tor upadł Duńczyk. Decyzją częstochowskiego sędziego, Artura Kuśmierza, wykluczony z powtórki został faworyt gospodarzy. Matej Zagar dość długo nie mógł pogodzić się z tą decyzją, a słoweńscy kibice nie szczędzili ostrych słów w stosunku do Pedersena.

Wyniki:
1. Peter Kildemand (Dania) – 15 (1,3,3,1,1,3,3) – 1. miejsce w finale
2. Jason Doyle (Australia) – 13 (1,0,3,3,2,2,2) – 2. miejsce w finale
3. Chris Holder (Australia) – 14 (3,2,0,3,2,3,1) – 3. miejsce w finale
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 10 (2,1,3,2,0,2,0) – 4. miejsce w finale
5. Maciej Janowski (Polska)10 (3,0,1,3,3,0)
6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 10 (2,2,0,3,3,0)
7. Greg Hancock (USA) – 10 (1,3,3,0,2,1)
8. Nicki Pedersen (Dania) – 10 (2,3,2,1,1,1)
9. Bartosz Zmarzlik (Polska)8 (3,0,2,2,1)
10. Niels Kristian Iversen (Dania) – 8 (0,1,2,2,3)
11. Piotr Pawlicki (Polska)8 (3,2,t,1,2)
12. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 7 (0,2,2,2,1)
13. Andreas Jonsson (Szwecja) – 6 (1,1,1,0,3)
14. Matej Zagar (Słowenia) – 4 (0,3,w,1,0)
15. Chris Harris (Wielka Brytania) – 3 (2,t,1,0,0)
16. Denis Stojs (Słowenia) – 1 (0,0,1,0,0)

Bieg po biegu:
Bieg 1. Pawlicki, Harris, Doyle, Zagar
Bieg 2. Janowski, Woffinden, Jonsson, Stojs
Bieg 3. Zmarzlik, Pedersen, Kildemand, Iversen
Bieg 4. Holder, Lindbaeck, Hancock, Lindgren
Bieg 5. Hancock, Pawlicki, Iversen, Janowski
Bieg 6. Pedersen, Holder, Jonsson, Doyle
Bieg 7. Kildemand, Lindbaeck, Skorja, Stojs, Harris (t)
Bieg 8. Zagar, Lindgren, Woffinden, Zmarzlik
Bieg 9. Kildemand, Lindgren, Jonsson, Ivacic, Pawlicki (t)
Bieg 10. Doyle, Zmarzlik, Janowski, Lindbaeck
Bieg 11. Woffinden, Iversen, Harris, Holder
Bieg 12. Hancock, Pedersen, Stojs, Zagar (w/su)
Bieg13. Holder, Zmarzlik, Pawlicki, Stojs
Bieg 14. Doyle, Woffinden, Kildemand, Hancock
Bieg 15. Janowski, Lindgren, Pedersen, Harris
Bieg 16. Lindbaeck, Iversen, Zagar, Jonsson
Bieg 17. Lindbaeck, Pawlicki, Pedersen, Woffinden
Bieg 18. Iversen, Doyle, Lindgren, Stojs
Bieg 19. Jonsson, Hancock, Zmarzlik, Harris
Bieg 20. Janowski, Holder, Kildemand, Zagar

Półfinały:
 Bieg 21. Kildemand, Doyle, Pedersen, Janowski
Bieg 22. Holder, Woffinden, Hancock, Lindbaeck

Finał:
Bieg 23. Kildemand, Doyle, Holder, Woffinden