PGE Ekstraliga: mecz w Gorzowie będzie powtórzony, nowa data spotkania w Rybniku

speedwayekstraliga.pl | Kamil Woldański

Po dwóch tygodniach oczekiwania Komisja Orzekająca Ligi zabrała głos w sprawie przerwanego meczu z 3 lipca pomiędzy Moje Bermudy Stalą Gorzów, a Eltrox Włókniarzem Częstochowa. Decyzją KOL mecz w Gorzowie zostanie powtórzony. Przypomnijmy, że spotkanie na stadionie Edwarda Jancarza przy stanie 32:28 dla gospodarzy, zostało przerwane po 10. biegu z powodu pożaru rozdzielni. Zgodnie z orzeczeniem KOL rezultaty z tamtej konfrontacji nie zostaną zaliczone, a całe zawody pojadą od początku.

W piątek poznaliśmy również nową datą meczu 6. kolejki PGE Ekstraligi pomiędzy PGG ROW-em Rybnik, a Eltrox Włókniarzem Częstochowa. Mecz pierwotnie miał się odbyć dzisiaj (tj. 17.07), ale z powodu wykrycia koronawirusa u jednej z rybnickich osób funkcyjnych, został odwołany. Nowy termin wyznaczono na czwartek 30 lipca.

Poniżej natomiast prezentujemy treść komunikatu KOL w sprawie przerwanego meczu w Gorzowie.

Powtórzenie meczu spowoduje, iż nie działacze, ale żużlowcy zadecydują o punktach w tabeli rozgrywek PGE Ekstraligi. To była bardzo złożona sprawa, którą rozpatrywaliśmy w sezonie rozgrywanym w szczególnych okolicznościach pandemii, ale jednocześnie stając wobec zderzenia człowieka z okolicznościami pożaru, który nastąpił w dniu rozgrywania meczu. Zgodnie z regulaminem, to organizator odpowiada na zasadzie ryzyka za niesprawność urządzeń. Naszą dewizą było jednak wydanie decyzji zgodnie z duchem sportu, aby nie skrzywdzić żadnej ze stron i  jednocześnie w sportowej rywalizacji pozwolić zawodnikom na rozstrzygnięcie tego meczu bezpośrednio na torze. KOL nie mogła stworzyć swoim orzeczeniem precedensu, a takim z pewnością byłoby zaliczenie wyniku meczu po jego przerwaniu w dniu 3 lipca, przy stanie 32:28. Chociaż pożar rozdzielni na stadionie w Gorzowie był spowodowany zwarciem w jej instalacji, nie można sportowo krzywdzić ani organizatora, ani tym bardziej gościa. Dlatego powtórzenie meczu jest wyjściem sprawiedliwym i sportowym.