CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
PGEE: Niewygodny rywal na początek – Eltrox Włókniarz podejmuje MRGARDEN GKM

PGEE: Niewygodny rywal na początek – Eltrox Włókniarz podejmuje MRGARDEN GKM

Jacek Winiarski

W najbliższy piątek (12 czerwca) wraca żużlowa PGE Ekstraliga. Pierwszym rywalem Eltrox Włókniarza Częstochowa będzie MRGARDEN GKM Grudziądz. Początek meczu na torze przy ul. Olsztyńskiej o godzinie 20:30.

Najlepsza liga świata miała ruszyć 3 kwietnia, ale plany żużlowców skutecznie storpedowała epidemia koronawirusa. Był nawet taki moment, że rozgrywkom groził całkowity paraliż, który w kontekście przyszłości dyscypliny nie wróżył niczego dobrego. Przysłowiowy pożar udało się jednak ugasić i po długiej przerwie żużlowi gladiatorzy wracają do rywalizacji.  Rozgrywki rozpoczną się w bardzo ścisłym reżimie sanitarnym, niestety póki co bez udziału kibiców.

Pierwszym rywalem podopiecznych Marka Cieślaka będzie zespół z Grudziądza. MRGARDEN GKM nie jest w ostatnich latach łatwym przeciwnikiem dla Włókniarza. Z sześciu ostatnich potyczek, udało się wygrać tylko raz. W pamięci częstochowskich kibiców na długo pozostanie przede wszystkim mecz z sezonu 2018, kiedy to MRGARDEN GKM o mały włos nie “wyrzucił” Włókniarza z fazy play-off.

Jak będzie tym razem? Inauguracja ma to do siebie, że tego chyba nie wie nikt. Następuje nowe rozdanie i prawdę mówiąc wszystko jest możliwe. Oba zespoły mają bardzo ambitne plany na tegoroczny sezon. Jedni i drudzy chcą się bić o najwyższe cele. Wydaje się, że mają ku temu przesłanki. Grudziądz pozyskał trzykrotnego mistrza świata, Nickiego Pedersena, Eltox Włókniarz z kolei Jasona Doyle’a. Australijczyk nie ukrywa, że chce pomóc Biało-zielonym zdetronizować leszczyńską Unię. Czy się uda? Czas pokaże.

Sport uczy pokory, dlatego nie ma sensu zagłębiać się w tak odległą przyszłość. Lwy chcą złota, ale aktualnie skupiają się wyłącznie na piątkowym meczu. Wygrać z Grudziądzem nie będzie łatwo. MRGARDEN GKM ma bowiem w składzie zawodników, którzy potrafią skutecznie walczyć o swoje. Oprócz wspomnianego Pedersena, są to Artiom Łaguta, Kenneth Bjerre, Krzysztof Buczkowski i Przemysław Pawlicki. Bolączką GKM-u od wielu już lat jest wprawdzie młodzież, ale nie można jej w żaden sposób lekceważyć.

Faworytem inauguracyjnego meczu jest jednak Eltrox Włókniarz. Skład Lwów prezentuje się bardzo solidnie. “Armaty” w postaci Leona Madsena, Fredrika Lindgrena i Jasona  Doyle’a muszą budzić respekt wśród rywali. Jeśli dodamy do tego zawsze groźnego na częstochowskim torze Rune Holtę, to mamy prawo oczekiwać zwycięstwa. Mocnym atutem w talii trenera Marka Cieślaka jest również duet juniorów, który stworzą Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki.

Przypomnijmy, iż tegoroczny sezon będzie rewolucyjny, w kontekście nowej tabeli biegowej. Istotną zmianą jest zapis mówiący o tym, że zawodnicy, którzy występowali dotąd jako tzw. doparowi, nie będą dwukrotnie zaczynać meczów od  startów z pól zewnętrznych. Jest to bardzo ważna zmiana, która może, aczkolwiek nie jest powiedziane, że musi wpłynąć na postawę niektórych żużlowców.

Awizowane składy:
Eltrox Włókniarz Częstochowa
9. Leon Madsen
10. Rune Holta
11. Fredrik Lindgren
12. Paweł Przedpełski
13. Jason Doyle
14. Mateusz Świdnicki
15. Jakub Miśkowiak

MRGARDEN GKM Grudziądz
1. Nicki Pedersen
2. Krzysztof Buczkowski
3. Przemysław Pawlicki
4. Kenneth Bjerre
5. Artem Laguta
6. Marcin Turowski
7. Damian Lotarski