CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
PGEE: spokojny okres transferowy we Włókniarzu

PGEE: spokojny okres transferowy we Włókniarzu

Kamil Woldański | Eltrox Włókniarz Częstochowa

Wczoraj zakończyło się zimowe okno transferowe w PGE Ekstralidze. Bardzo spokojnie okres ten minął w Częstochowie, gdyż drużyna Eltrox Włókniarza do przyszłorocznych rozgrywek ligowy przystąpi niemal w niezmienionym składzie. Największym wydarzeniem tej giełdy transferowej była zmiana szkoleniowca Lwów. Na stanowisku trenera, Piotra Świderskiego zastąpił Lech Kędziora, który był już związany z Włókniarzem w sezonie 2017.

Dość niespodziewanie pod koniec okresu transferowego umowę z Włókniarzem parafował Rune Holta. Były dwukrotny IMP związał się z klubem tzw. kontraktem warszawskim, a więc bez aneksu finansowego. Umożliwi on zawodnikowi zmianę barw klubowych w dowolny momencie. Jak zapewniają w klubie, Holta nie jest brany pod uwagę w kontekście walki o miejsce w składzie Eltrox Włókniarza w przyszłorocznych rozgrywkach PGE Ekstraligi.

Jak wspomniano na wstępie na tegorocznej giełdzie transferowej kibice Włókniarza “żyli” bardziej transferami innych drużyn. To pokłosie tego, że skład Włókniarza na sezon 2022 był już znany od kilkunastu tygodni i w zasadzie nie różni się niczym od tegorocznego. Ważne umowy z klubem na przyszły sezon mieli: Leon Madsen, Fredrik Lindgren, Mateusz Świdnicki i grupa pozostałych wychowanków. Bardzo szybko bo jeszcze w sierpniu ogłoszono, że na kolejny sezon w Częstochowie zostaną także Kacper Woryna i Bartosz Smektała. Chwilę później ogłoszono również  porozumienie w sprawie przedłużenia współpracy z Jonasem Jeppesenem i Jakubem Miśkowiakiem. To wszystko sprawiło, że “wyjściowy” skład Lwów pozostał niezmieniony.

Jedyna kluczowa roszada nastąpiła zatem na stanowisku szkoleniowca. Do Częstochowy wraca Lech Kędziora, który w pierwszym po kilkuletniej przerwie, sezonie w Ekstralidze poprowadził Włókniarza do wysokiego 5. miejsca. Drobne zmiany nastąpiły również w formacji młodzieżowej. Mający ekstraligowe aspiracje Bartłomiej Kowalski przeniósł się do Betard Sparty Wrocław. Na rok barwy klubowe zmienił także Franciszek Karczewski. Utalentowany 15-latek swój pierwszy ligowy sezon spędzi na wypożyczeniu w pierwszoligowych Wilkach Krosno. Karczewski punkty dla Włókniarza nadal zdobywać będzie w rozgrywkach DMPJ, a do pierwszej drużyny ma wrócić w 2023 roku, gdy to w meczowym składzie Lwów ma zająć miejsce Jakuba Miśkowiaka i Mateusza Świdnickiego.

Od sezonu 2022 zainaugurują rozgrywki Ekstraligi U24. Z tego powodu do składu Włókniarza dołączył Ukrainiec Andriej Rozaliuk. Oprócz niego w zespole U24 będą występować m.in Jonas Jeppesen, Kajetan Kupiec, Jakub Martyniak czy Kamil Król. Do zespołu Włókniarza U24 w trakcie sezonu dołączą także m.in. Szymon Ludwiczak i Kacper Halkiewicz, których w przyszłym roku czeka egzamin na licencję “Ż”.

Zawodnik Rok ur. Średnia 2021 Drużyna U24
Leon Madsen (K) 1988 2,219 (PGE Ekstraliga)
Jakub Miśkowiak (M) 2001 1,965 (PGE Ekstraliga)
Mateusz Świdnicki (M) 2001 1,694 (PGE Ekstraliga)
Fredrik Lindgren 1985 1,652 (PGE Ekstraliga)
Kacper Woryna 1996 1,593 (PGE Ekstraliga)
Bartosz Smektała (U24) 1998 1,493 (PGE Ekstraliga)
Jonas Jeppesen (U24) 1998 1,255 (PGE Ekstraliga) U24
Rune Holta 1973 2,148 (1. liga)
Andriej Rozaliuk 2000 nie startował U24
Kajetan Kupiec (M) 2005 nie startował U24
Kamil Król (M) 2003 nie startował U24
Patryk Kowalik (M) 2003 nie startował U24
Jakub Martyniak (M) 2002 nie startował U24

Legenda: (K) – kapitan, (M) – młodzieżowiec, (U24) – zawodnik do 24. lat

Trener: Lech Kędziora
Menadżer: Jarosław Dymek