CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Polacy powalczą w barażu

Już w najbliższy czwartek (11 czerwca) na torze w duńskim Vojens rozegrany zostanie turniej barażowy o prawo startu w finale tegorocznego Pucharu Świata. O przepustkę do sobotniego finału powalczą reprezentacje Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji i USA.

Na triumfatora barażu czekają zwycięzcy półfinałów, czyli Szwecja i Australia. Ci pierwsi w dość szczęśliwych okolicznościach wygrali w minioną sobotę w Gnieźnie, drudzy z kolei na torze w King’s Lynn. Trzecim zespołem, który w sobotę powalczy o Puchar Ove Fundina jest faworyt imprezy – Dania.

Czy skład finalistów uzupełnią podopieczni Marka Cieślaka? Wszyscy sobie tego życzymy, aczkolwiek realizacja zamierzonego celu będzie niezwykle trudna. Wszystko za sprawą absencji  Jarosława Hampela, który po feralnym upadku w Gnieźnie, nabawił się poważnej kontuzji nogi i praktycznie zakończył starty w sezonie 2015. Wypełnić lukę po tak doświadczonym zawodniku będzie niezwykle ciężko. Polacy nie składają jednak broni i zapowiadają walkę na całego. Walkę nie tylko o finał, ale i o medal zapowiadają bojowo nastawieni: Bartosz Zmarzlik, Przemysław Pawlicki, Maciej Janowski i Krzysztof Buczkowski.

Jeszcze dwa dni temu wydawało się, że jednym z głównych rywali Polaków w walce o zwycięstwo w barażu będą Brytyjczycy. Układ sił zmieniła jednak informacja o powrocie do kadry Rosji Grigorija Łaguty. Były zawodnik Włókniarza w składzie “Sbornej” zastąpi Andrieja Kudriaszowa. Drużynę Rosjan uzupełnią Artiom Łaguta, Witalij Biełousow i Renat Gafurow.

Czynnikami, które mogą zaważyć o sukcesie któregoś z zespołów mogą być doświadczenie i przede wszystkim znajomość specyficznego toru w Vojens. Wydaje się, że w tej kwestii argumenty znajdują się po stronie Wielkiej Brytanii, w której pierwsze skrzypce powinni odegrać Tai Woffinden i znajdujący się w dobrej formie, Chris Harris.

Bez zbędnej presji do czwartkowego barażu przystąpić powinni Amerykanie. Oprócz Grega Hancocka trudno bowiem wskazać zawodnika, który będzie w stanie skutecznie powalczyć z reprezentantami pozostałych drużyn.

Przypuszczalne składy:

USA (kaski czerwone):
Greg Hancock
Gino Manzares
Ryan Fisher
Max Ruml

Polska (kaski niebieskie):
Bartosz Zmarzlik
Przemysław Pawlicki
Krzysztof Buczkowski
Maciej Janowski

Rosja (kaski białe):
Renat Gafurow
Artiom Łaguta
Witalij Biełousow
Grigorij Łaguta

Wielka Brytania (kaski żółte):
Chris Harris
Tai Woffinden
Daniel King
Robert Lambert