CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

Powrót do tradycji – zapowiedź 44. Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego

44. Memoriał im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego oficjalnie zakończy sezon żużlowy w Częstochowie. Początek zawodów w sobotę (25 października) o godzinie 14.00.

W Częstochowie nastaje normalność – w taki oto sposób zdecydowana większość kibiców Włókniarza zareagowała na pierwsze informacje odnośnie zorganizowania 44. Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego. Głównym inicjatorem powrotu najstarszego cyklicznego turnieju żużlowego w Częstochowie jest Stowarzyszenie CKM Włókniarz, z prezesem Michałem Świącikiem na czele. Sobotnia impreza nie rozwiąże wprawdzie ogromnych problemów częstochowskiego żużla, ale wydaje się, że powrót do tradycji jest jedyną słuszną drogą obraną przez działaczy klubu spod Jasnej Góry.

Memoriał im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego w postaci osobnego turnieju indywidualnego powraca po ośmiu latach przerwy. W ostatnich latach zawody memoriałowe łączone były bowiem z Turniejem Zaplecza Kadry Juniorów i Turniejem o puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Przyjęta forma uczczenia pamięci tragicznie zmarłych żużlowców Włókniarza nie była zbytnio tolerowana przez kibiców częstochowskiego klubu. Cieszy zatem fakt, że ranga turnieju za sprawą władz Stowarzyszenia CKM Włókniarz wraca na właściwe tory. Memoriał ma bowiem swoją piękną historię. Ta najstarsza cykliczna impreza żużlowa w Częstochowie ma wiele wspólnego z rozgrywanym w Lesznie Memoriałem im. Alfreda Smoczyka. Warto bowiem dodać, że są to dwa najstarsze turnieje poświęcone pamięci tragicznie zmarłych żużlowców rozgrywane w Polsce. Początki tego częstochowskiego sięgają 1967 roku, czyli sześć lat po śmierci Bronisława Idzikowskiego.

Prawdziwym dominatorem częstochowskiego turnieju jest nie kto inny jak Marek Cieślak, który w memoriałowych zmaganiach triumfował czterokrotnie – w latach 1975, 1976, 1978 i 1985. Trzy zwycięstwa na swoim koncie posiada Sławomir Drabik, dwa – Grzegorz Walasek, Rune Holta, Roman Jankowski i Bogusław Nowak. Warto rownież dodać, że swoje przysłowiowe pięć minut w tym turnieju mieli również obcokrajowcy. Na najwyższym podium stawali m.in. Władimir Gordijew, Ryan Sullivan, Andreas Jonsson, Antonin Kasper, Andy Smith i Jan Staechman.

Na liście startowej tegorocznego 44. Memoriału im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego próżno szukać wielkich nazwisk. Ma to związek nie tylko trudną sytuacją finansową Włókniarza, ale przede wszystkim z późnym terminem rozgrywania zawodów. Październik jest bowiem miesiącem, w którym wielu zawodników decyduje się na zakończenie sezonu. W stawce awizowanych zawodników przeważają przedstawiciele Włókniarza, spośród których największe szanse na zwycięstwo wydaje się mieć Artur Czaja. Częstochowskim kibicom zaprezentują się ponadto: Borys Miturski, Hubert Łęgowik, Rafał Malczewski i reprezentujący w sezonie 2014 barwy krośnieńskich Wilków – Przemysław Portas. Na torze nie zabraknie również stawiającego pierwsze żużlowe kroki wychowanka Włókniarza – Bartosza Pycha.

Z racji wyrównanej stawki zawodników, ciężko wskazać zdecydowanego faworyta turnieju. Nie mniej do grona potencjalnych triumfatorów należy zaliczyć przedstawicieli zaplecza Enea Ekstraligi – Jakuba Jamroga i Dawida Lamparta. Dużo do powiedzenia na częstochowskim owalu powinni mieć również Karol Baran, Rafał Szombierski i Dawid Stachyra. Temu ostatniemu bacznie będą się przyglądać sternicy Stowarzyszenia CKM Włókniarz. Nie jest bowiem tajemnicą fakt, że ten właśnie zawodnik przymierzany jest do składu Lwów na sezon 2015.

Lista startowa:
1. Borys Miturski (GKM Grudziądz)
2. Bartosz Pych (SCKM Włókniarz Częstochowa)
3. Przemysław Portas (KSM Krosno)
4. Rafał Malczewski (SCKM Włókniarz Częstochowa)
5. Hubert Łęgowik (SCKM Włókniarz Częstochowa)
6. Artur Czaja (SCKM Włókniarz Częstochowa)
7. Dawid Stachyra (ŻKS ROW Rybnik)
8. Damian Dróżdż (Kolejarz Opole)
9. Rafał Szombierski (ŻKS ROW Rybnik)
10. Karol Baran (Speedway Wanda Kraków)
11. Jakub Jamróg (Orzeł Łódź)
12. Edward Mazur (Grupa Azoty Unia Tarnów)
13. Damian Dąbrowski (Grupa Azoty Unia Tarnów)
14. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
15. Daniel Kaczmarek (Speedway Wanda Kraków)
16. Dawid Lampart (KMŻ Lublin)

Zawody sędziował będzie Maciej Spychała (Opole). Biletem wstępu będzie program w cenie 10 zł. Posiadacze karnetów i dzieci do lat 12. – wstęp wolny.