Resovia wygrywa w Częstochowie w trzech setach

Bez niespodzianki zakończyło się spotkanie 25. kolejki siatkarskiej PlusLigi pomiędzy AZS-em Częstochowa, a drużyną Asseco Resovii Rzeszów. Po trzy setowym pojedynku lepsi okazali się podopieczni trenera Andrzeja Kowala wygrywając 0:3 (23:25, 21:25, 23:25). Statuetka dla najlepszego zawodnika meczu trafiła w ręce niemieckiego atakującego Resovii, Jochena Schopsa.

Zgodnie z przedmeczowymi spekulacjami obaj trenerzy dokonali roszad w składach. W ekipie gości w podstawowej “szóstce” pojawili się m.in rozgrywający Lukas Tichacek oraz przyjmujący Rafał Buszek. W ekipie gospodarzy w wyjściowym zestawieniu znaleźli się rozgrywający Konrad Buczek oraz atakujący Michał Kaczyński. Warto odnotować, iż poczynaniom obu drużyn przyglądali się trenerzy reprezentacji Polski Stephane Antiga i Philippe Blain.

Sobotnie spotkanie od prowadzenia 2:0 rozpoczęli gospodarze. “Resoviacy” błyskawicznie odrobili straty, a po ataku z prawego skrzydła skutecznego dziś Jochena Schopsa objęli prowadzenie 3:4. Na pierwszej przerwie technicznej utrzymało się jednopunktowe prowadzenie gości. Po wznowieniu gry dzięki skutecznej kiwce Konrada Buczka Akademicy doprowadzili do wyrównania po 8. Rzeszowianie w głównej mierze, dzięki fantastycznej dyspozycji Jochena Schopsa na drugiej przerwie technicznej prowadzili 14:16. Podopieczni Michała Bąkiewicza nie dawali za wygraną i po punktowym bloku na Rafale Buszku ponownie doprowadzili do remisu (20:20). W kolejnej akcji ważną dla dalszych losów seta wymianę wygrali goście. W głównej roli wystąpił tym razem Piotr Nowakowski, który powstrzymał na środku Artura Udrysa (20:21). Seta skutecznym atakiem ze skrzydła zakończył Nikolay Penczev (23:25).

Partia druga ponownie rozpoczęła się od prowadzenia gospodarzy. Po skutecznym zagraniu Michała Kaczyńskiego, a następnie punktowym bloku Udrya na Dawidzie Dryji AZS prowadził 3:1. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły jednak przy prowadzeniu Resovii 7:8. Po wznowieniu gry trwała wymiana ciosów. Po stronie gospodarzy punkty zdobywali Rafał Szymura, Guillaume Samica i Michał Kaczyński. W ekipie gości na skuteczne zagrania częstochowian odpowiadali Jochen Schops, Piotr Nowakowski i Nikolay Penczev. W zespole prowadzonym przez trenera Michała Bąkiewicza rzucała się w oczy słaba gra środkowych. Mateusz Przybyła i Artur Udrys zdobyli dla AZS-u w sumie 7 punktów z czego tylko 3 bezpośrednio z ataku. Ich vis a vis po drugiej stronie siatki Piotr Nowakowski i Dawid Dryja wywalczyli razem 13 “oczek”. Po błędzie podwójnego odbicia Penczeva na tablicy wyników pojawił się rezultat 20:21 dla gości. Trzy błędy częstochowian sprawiły, że błyskawicznie rzeszowianie mieli po swojej stronie piłkę setową. Wykorzystali drugą za sprawą skutecznego ataku Jochena Schopsa (21:25).

Wynik 0:2 wydawał się na początku trzeciej partii, że bardzo negatywnie wpłyną na zespół gospodarzy (5:8). Dodatkowo w szeregach Resovii nie mylił się Schops, a w kolejnej akcji zablokowany został lider AZS-u Guillaume Samica (8:12). Gdy wydawało się, że goście zmierzają do pewnego zwycięstwa do walki poderwali się gospodarze. Częstochowianie najpierw skorzystali na błędzie w polu serwisowym Dawida Dryji. Po chwili asa zagrał Michał Kaczyński, a punktowy blok zapisał na swoim koncie Konrad Buczek (15:15). Po wykorzystanej kontrze Kaczyńskiego AZS objął prowadzenie 17:16. Rzeszowianie mieli po swojej stronie nieomylnego w dniu dzisiejszym Jochena Schopsa, który po kolejnym skutecznym ataku doprowadził do wyrównania najpierw po 22, a następnie po 23. Niestety dla miejscowych kibiców po raz kolejny wyrównanej końcówki nie wytrzymali siatkarze AZS-u. Najpierw linię środkową przekroczył bowiem Michał Kaczyński, a w kolejnej akcji przyjmujących AZS-u zaskoczył Nikolay Penczev zagrywając niemal idealnie w końcową linię boiska. Trzecia partia zakończyła się zwycięstwem przyjezdnych 23:25, a całe spotkanie wygraną wicemistrzów Polski 0:3.

W ostatnim spotkaniu rundy zasadniczej, które odbędzie się w najbliższy piątek częstochowianie zagrają na wyjeździe z Indykpolem AZS-em Olsztyn.

AZS Częstochowa – Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (-23,-21,-23)

MVP: Jochen Schops

AZS: Udrys (4), Szymura (6), Kaczyński (15), Samica (13), Przybyła (3), Buczek (4), Stańczak (libero) oraz De Amo, Napiórkowski, Khilko

Resovia: Nowakowski (8), Tichacek (3), Schops (14), Buszek (10), Penczev (12), Dryja (5), Ignaczak (libero) oraz Konarski, Holmes.