CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: Czas na nowe rozdanie. W sobotę rusza cykl Grand Prix

SGP: Czas na nowe rozdanie. W sobotę rusza cykl Grand Prix

Już w najbliższą sobotę (30 kwietnia) długo wyczekiwana inauguracja cyklu Grand Prix. Pierwszym przystankiem w walce o tytuł najlepszego żużlowca świata będzie chorwackie Gorican. Początek zawodów o godzinie 19:00.

Tegoroczny cykl Grand Prix to nowe rozdanie pod względem nie tylko sportowym, ale przede wszystkim marketingowo-organizacyjnym. Od sezonu 2022 pieczę nad cyklem przejmuje amerykańska spółka Discovery, która po 21 latach zastąpi angielskie BSI. Nowy promotor ma ambitne plany na rozwój dyscypliny. Głównym celem jest ekspansja cyklu poza terytorium Europy. Na liście życzeń nowego promotora jest m.in. zorganizowanie rund w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Lokalizacja turnieju w Australii jest wprawdzie wpisana w tegoroczny kalendarz, ale z dobrze poinformowanych źródeł słyszymy, że w tym sezonie nie ma raczej szans na zawody w tym miejscu.

Cykl Grand Prix 2022 zainaugurowany zostanie na Stadionie Milenium w chorwackim Gorican. Obiekt rodziny Pavliców w przeszłości gościł już najlepszych żużlowców świata i za każdym razem cieszył się dość dużym zainteresowaniem kibiców. Ostatnia edycja cyklu odbyła się tutaj w 2012 roku. Wówczas na najwyższym stopniu podium uplasował się Nicki Pedersen, drugi był Andreas Jonsson, a trzeci legendarny Greg Hancock.

Kto zwycięży w sobotni wieczór? Jednym z największych faworytów jest rzecz jasna Bartosz Zmarzlik, który pod nieobecność Artioma Łaguty staje się jednym z głównych pretendentów do wywalczenia trzeciego w swojej karierze tytułu mistrza świata. Bardzo wysoko stoją również akcje Macieja Janowskiego. Popularny “Magic” w Grand Prix startuje już kilka dobrych sezonów i cierpliwie czeka na swój wymarzony tytuł. Kolejnym Polakiem w stawce stałych uczestników cyklu będzie Patryk Dudek, który także nie jest bez szans na końcowy sukces. Ostatnim reprezentantem Polski, który postara się sprawić niespodziankę, będzie zawodnik toruńskiego Apatora Paweł Przedpełski.

Polakom szyki będą chcieli pokrzyżować inni żużlowcy. Do grona aspirujących o medale zawodników zaliczają się zapewne dwaj zawodnicy częstochowskiego Włókniarza, a mianowicie Leon Madsen i Fredrik Lindgren. Bardzo ambitnie do tematu podchodzi przede wszystkim Duńczyk, który w jednym z wywiadów powiedział, że wcześniej czy później i tak zostanie najlepszym żużlowcem globu. Mocny u progu sezonu jest również Mikkel Michelsen. Rodak Madsena udowodnił nie tak dawno, że można wygrywać z faworyzowanym Zmarzlikiem i to na jego domowym torze.

Lista uczestników Grand Prix 2022:

Bartosz Zmarzlik (Polska)

Maciej Janowski (Polska)

Fredrik Lindgren (Szwecja)

Tai Woffinden (Wielka Brytania)

Leon Madsen (Dania)

Max Fricke (Australia)

Jason Dole (Australia)

Robert Lambert (Wielka Brytania)

Anders Thomsen (Dania)

Martin Vaculik (Słowacja)

Paweł Przedpełski (Polska)

Mikkel Michelsen (Dania)

Patryk Dudek (Polska)

Matej Zagar (Słowenia, dzika karta w Gorican)

Jack Holder (Australia)

Daniel Bewley (Wielka Brytania)

Kalendarz cyklu:

30 kwietnia, Gorican (Chorwacja)
14 maja, Warszawa
28 maja, Praga (Czechy)
4 czerwca, Teterow (Niemcy)
25 czerwca, Gorzów Wlkp.
9 lipca (?)
13 sierpnia, Cardiff (Walia)
27 sierpnia, Wrocław
10 września, Vojens (Dania)
17 września, Malilla (Szwecja)
1 października, Toruń
5 listopada, Oceania (?).