CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Czwarty tytuł dla Hancocka? W sobotę Grand Prix Australii

W sobotę (22 października) na torze Etihad Stadium w Melbourne rozegrana zostanie ostatnia tegoroczna runda cyklu Grand Prix. Wszystko wskazuje na to, że mistrzowski tytuł powędruje do Grega Hancocka.

Tylko jakiś kataklizm mógłby pozbawić Amerykanina czwartego w karierze tytułu Indywidualnego Mistrza Świata. Hancock w klasyfikacji generalnej ma aż 11 punktów przewagi nad drugim Jasonem Doylem. Australijczyk przechodzi rehabilitację po fatalnym upadku w Toruniu i w Melbourne nie wystąpi. W zaistniałej sytuacji tyko Tai Woffinden może jeszcze zagrozić popularnemu “Grinowi”. Jest to jednak czysta teoria, scenariusz, który nie ma prawa zaistnieć. Brytyjczyk do Hancocka traci bowiem aż 19 punktów i raczej będzie się skupiał na walce o srebrny medal.

Taki sam cel na sobotnie zawody ma Bartosz Zmarzlik. Reprezentant Polski traci do Woffindena tylko 2 punkty, a do “Kangura” 10. Srebrny medal tegorocznego debiutanta cyklu, byłby nie lada osiągnięciem. Do walki o “pudło” włączy się również Chris Holder, który do Zmarzlika traci 4 punkty. 

Nie mniej ciekawie zapowiada się rywalizacja zawodników, którzy chcą utrzymać miejsce w czołowej ósemce. O utrzymanie w cyklu powalczą m.in. Piotr Pawlicki i Maciej Janowski, którzy zajmują odpowiednio szóstą i siódmą pozycję. Na potkniecie naszych żużlowców będą liczyć Antonio Lindbaeck, Niels Kristian Iversen i Matej Zagar. Języczkiem u wagi będzie występ rewelacyjnego w kończącym się sezonie Fredrika Lindgrena. Szwed plasuje się aktualnie na ósmym miejscu i w Melbourne może zapewnić miejsce w Grand Prix 2017 Kennethowi Bjerre. Przypomnijmy, iż  Bjerre zajął 4 miejsce w Grand Prix Challenge (Vetlanda), z którego bezpośredni awans zapewniała sobie trójka : Patryk Dudek, Martin Vaculik i wspomniany Lindgren. Jeżeli ten ostatni utrzyma miejsce w ósemce, to Duńczyk będzie pełnoprawnym uczestnikiem przyszłorocznego cyklu Grand Prix.

W Melbourne nie wystąpi kontuzjowany Nicki Pedersen. Przymierzany do składu Włókniarza Duńczyk może spać jednak spokojnie. “Power” jest jednym z tych zawodników, który zapewne otrzyma “dziką kartę” na sezon 2017. O zaufanie właścicieli cyklu powalczą z kolei Peter Kildemand i Andreas Jonsson.

Lista startowa:
1. Matej Zagar (Słowenia)
2. Peter Kildemand (Dania)
3. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
4. Andreas Jonsson (Szwecja)
5. Maciej Janowski (Polska)
6. Chris Holder (Australia)
7. Michael Jepsen Jensen (Dania)
8. Brady Kurtz (Australia)
9. Niels Kristian Iversen (Dania)
10. Chris Harris (Wielka Brytania)
11. Bartosz Zmarzlik (Polska)
12. Sam Masters (Australia)
13. Piotr Pawlicki (Polska)
14. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
15. Fredrik Lindgren (Szwecja)
16. Greg Hancock (USA)

17. Max Fricke (Australia)
18. Jack Holder (Australia)

Początek zawodów o godzinie 10.00 (czasu polskiego).