CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Debiut Horsens (zapowiedź Grand Prix Danii)

W sobotę (8 sierpnia)  na torze w Horsens rozegrane zostanie Grand Prix Danii. Początek zmagań na stadionie Casa Arena zaplanowano na godzinę 19.00.

Duńskie Horsens po raz pierwszy w historii gościć będzie uczestników zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W myśl podpisanej umowy, turniej na Casa Arena rozgrywany będzie przez minimum trzy najbliższe lata. Przypomnijmy, iż w ostatnich latach Grand Prix Danii rozgrywano regularnie na torze Parken w Kopenhadze.

Zawody w Horsens, podobnie jak w Kopenhadze rozegrane zostaną na czasowym torze. Już sam ten fakt wywołuje wśród kibiców “białą gorączkę”. Historia cyklu pokazuje bowiem, że na tego typu nawierzchniach o wielkim ściganiu mowy być nie może. Na domiar złego dochodzi często do skandali, z jakim mieliśmy do czynienia  podczas tegorocznego Grand Prix w Warszawie. Jak będzie tym razem? Władze BSI robią wszystko, żeby podobnych sytuacji uniknąć i począwszy od Grand Prix Wielkiej Brytanii, tego typu tory przygotowują kilka tygodni wcześniej. I tak budowa toru w Horsens rozpoczęła się na początku lipca. Warto w tym miejscu podkreślić, że tor w Horsens będzie najkrótszym w historii cyklu Grand Prix. Owal będzie liczył zaledwie 272 metry długości. Ciekawostką jest również pojemność obiektu, który liczy niespełna 12.500 widzów.

Grand Prix w Horsens, to wielka niewiadoma nie tylko dla kibiców, ale przede wszystkim dla zawodników. Nieznajomość toru, to czynnik, który uniemożliwia wręcz wskazanie zdecydowanych faworytów sobotnich zmagań. Parametry owalu pozwalają jednak prognozować, że będzie on preferował zawodników z umiejętnościami jazdy typowo technicznej. Jednym z nich jest bez wątpienia obrońca mistrzowskiego tytułu, Greg Hancock.

Swoje wysokie aspiracje na stadionie Casa Arena będą również chcieli potwierdzić prowadzący w klasyfikacji przejściowej Tai Woffinden i Nicki Pedersen. Zwyżkę formy w ostatnich tygodniach zanotowali również Matej Zagar, Chris Holder i  Niels Kristian Iversen. Do walki o czołowe miejsca powinni się również włączyć Peter Kldemand i Michael Jepsen Jensen.

Przed duńską publicznością zaprezentuje się dwóch reprezentantów Polski – Maciej Janowski i Krzysztof Kasprzak. Zdecydowanie większe szanse na dobry wynik wydaje się mieć “Magic”, który po wygranej w Daugavpils i niezłym występie w szwedzkiej Malilli udowodnił, że drzemią w nim ogromne pokłady możliwości. Nie można tego niestety powiedzieć o Kasprzaku, który w dwóch ostatnich zawodach Grand Prix nie wywalczył choćby jednego punktu.

Lista uczestników:

Greg Hancock #45 (USA)

Krzysztof Kasprzak #507 (Polska)

Nicki Pedersen #3 (Dania)

Tai Woffinden #108 (Wielka Brytania)

Matej Zagar #55 (Słowenia)

Andreas Jonsson #100 (Szwecja)

Chris Holder #23 (Australia)

Peter Kildemand #33 (Dania)

Troy Batchelor #75 (Australia)

Niels-Kristian Iversen #88 (Dania)

Chris Harris #37 (Wielka Brytania)

Jason Doyle #69 (Australia)

Maciej Janowski #71 (Polska)

Michael Jepsen Jensen #52 (Dania)

Tomas H Jonasson #30 (Szwecja)

Z dziką kartą w tych zawodach wystartuje Mikkel Michelsen (Dania). Rezerwowymi w Grand Prix w Horsens będą Nikolaj Busk Jakobsen i Anders Thomsen (Dania).