CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Grand Prix Łotwy w Daugavpils (zapowiedź)

W najbliższą sobotę na torze w Daugavpils rozegrana zostanie 5. runda tegorocznego cyklu Grand Prix. O Wielką Nagrodę Łotwy powalczą m.in. Krzysztof Kasprzak i Maciej Janowski.

Rywalizacja żużlowej elity na obiekcie Lokomotivu Daugavpils, to bez wątpienia jedno z najciekawszych wydarzeń całorocznego cyklu. O dobrą opinię łotewskiej rundy skutecznie zapracowali działacze miejscowego klubu. O ich ogromnym profesjonalizmie mogliśmy się przekonać dokładnie rok temu. Pierwotnie Grand Prix Łotwy miało zostać rozegrane na torze Bikernieku Sport Complex w Rydze. Tam niestety nie poradzono sobie z przygotowaniem bezpiecznego owalu i wówczas do akcji wkroczyło Daugavpils, które w przeciągu 24 godzin zdołało przygotować swój obiekt na przyjęcie żużlowców i kibiców.

Niespodziewana zmiana lokalizacji najwyraźniej przypadła do gustu Krzysztofowi Kasprzakowi, który w wielkim finale okazał się lepszy od Nickiego Pedersena i Grega Hancocka. Należy podkreślić, że w pamiętnym okresie wychowanek Unii Leszno znajdował się w kapitalnej formie. Popularny “KK” dwa dni wcześniej wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Powtórzyć ten wynik w sobotę będzie piekielnie trudno. Zawodnik gorzowskiej Stali jest bowiem cieniem zawodnika sprzed roku. Już sam awans do czołowej ósemki zawodów będzie dla tego zawodnika sporym sukcesem.

Jednym z największych faworytów zbliżającego się turnieju jest bez wątpienia Greg Hancock. Amerykanin na torze w Daugavpils triumfował aż trzykrotnie – w latach 2006, 2009 i 2013. Bardzo dobrze w Daugavpils radzi sobie również Nicki Pedersen. Charakterny Duńczyk nigdy tutaj wprawdzie nie wygrał, ale aż czterokrotnie meldował się w biegu finałowym.

Chrapkę na kolejny udany występ w tegorocznym cyklu ma zapewne Tai Woffinden. Aktualny lider klasyfikacji przejściowej od początku sezonu znajduje się w wybornej formie, którą będzie chciał potwierdzić w sobotę. Sporo do udowodnienia w Daugavpils ma również zwycięzca Grand Prix Wielkiej Brytanii, Niels Kristian Iversen. Duńczyk z całą pewnością będzie chciał uniknąć pecha sprzed roku. Przypomnijmy, iż defekt w ostatnim biegu rundy zasadniczej pozbawił tego zawodnika awansu do półfinału.

W Daugavpils wiele do powiedzenia powinni mieć również wracający do wysokiej formy Chris Holder i Matej Zagar. Polscy kibice liczą po cichu, że do walki o czołowe miejsce włączy się również Maciej Janowski. Popularny “Magic” podbudowany ubiegłotygodniowym sukcesem w finale IMP pójdzie za przysłowiowym ciosem? Odpowiedź w sobotę wieczorem.

Lista uczestników Grand Prix Łotwy:

Greg Hancock #45 (USA)

Krzysztof Kasprzak #507 (Polska)

Nicki Pedersen #3 (Dania)

Tai Woffinden #108 (Wielka Brytania)

Matej Zagar #55 (Słowenia)

Andreas Jonsson #100 (Szwecja)

Chris Holder #23 (Australia)

Peter Kildemand #33 (Dania)

Troy Batchelor #75 (Australia)

Niels-Kristian Iversen #88 (Dania)

Chris Harris #37 (Wielka Brytania)

Jason Doyle #69 (Australia)

Maciej Janowski #71 (Polska)

Michael Jepsen Jensen #52 (Dania)

Tomas H Jonasson #30 (Szwecja)

Z dziką kartą w tych zawodach wystartuje Kjastas Poudżuks (Łotwa). Rezerwowymi będą Andrzej Lebiedew i Jewgienij Kostygow (Łotwa).

Ciekawostką jest fakt, że turniej o Wielką Nagrodę Lotwy poprowadzi krytykowany w ostatnim czasie Marek Wojaczek.

Początek: 18.00