CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Jubileusz Grand Prix. W sobotę zawody w Teterow

Już w najbliższą sobotę (10 września) rozegrana zostanie ósma eliminacja tegorocznego cyklu Grand Prix. Jubileuszowy 200. turniej rozegrany zostanie w niemieckim Teterow.

Żużlowa elita wraca na niemieckie tory po dziewięciu latach przerwy. W 2007 roku jedna z eliminacji gościła na stadionie w Gelsenkirchen. W zawodach tych triumfował Szwed Andreas Jonsson. Podium Grand Prix Niemiec uzupełnili ponadto Greg Hancock i Jason Crump. Niemieckie Gelsenkirchen najlepszych żużlowców świata miało gościć również w 2008 roku. Długo zapowiadany turniej nie doszedł jednak do skutku. Powodem odwołania zawodów był fatalny stan materiału, który miał być przeznaczony do budowy toru. Organizatorzy nie byli w stanie osuszyć nawierzchni i w tej sytuacji postanowili przenieść zawody do Bydgoszczy.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że takie obiekty jak ten w Teterow nie mają najmniejszych szans na organizację tak prestiżowych zawodów jak Grand Prix. BSI ma jednak inne zdanie w tej kwestii. Czy jest to dobry kierunek dla rozwoju i promocji światowego speedwaya? Całe przedsięwzięcie ma swoje plusy i minusy. Minusem jest oczywiście niewielka pojemność obiektu i brak praktycznych trybun, atutem z kolei techniczny tor, który powinien sprzyjać walce.

Cykl Grand Prix 2016 wchodzi w decydującą fazę, dlatego w sobotę emocji na pewno nie zabraknie. Jednym z głównych faworytów do zwycięstwa jest “niezniszczalny” Greg Hancock. 46-letni Amerykanin z dorobkiem 94 punktów na koncie przewodzi klasyfikacji generalnej i w sobotni wieczór będzie chciał zrobić milowy krok do wywalczenia czwartego w karierze tytułu Indywidualnego Mistrza Świata.

Ułatwić Amerykaninowi zadania nie będą chcieli goniący go Jason Doyle (87 punktów) i aktualny Indywidualny Mistrz Świata, Tai Woffinden (86 punktów). Groźny będzie przede wszystkim Doyle, który w tegorocznym sezonie dysponuje wyborną formą, zarówno w Grand Prix, jak i żużlowej Ekstralidze.

Realne szanse na “załapanie” się do ścisłej czołówki Grand Prix Niemiec mają również zawodnicy, którzy w “generalce” plasują się odpowiednio na miejscach 5-8. Wśród nich znajduje się trójka reprezentantów Polski: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Piotr Pawlicki. Do grona zawodników, którzy będą chcieli się włączyć do walki o zwycięstwo należy również zaliczyć Chrisa Holdera, Antonio Lindbaecka i Fredrika Lindgrena. Ten ostatni swoją moc udowodnił podczas ubiegłotygodniowego turnieju Grand Prix Challenge w szwedzkiej Vetlandzie. Atut toru i wsparcie niemieckich kibiców będzie chciał wykorzystać Martin Smoliński. Czy okaże się on czarnym koniem sobotniego wieczoru? Szanse ma dość spore.

W Teterow zabranie po raz kolejny Jarosława Hampela. Zawodnik Falubazu startuje wprawdzie w lidze, ale z tegorocznego cyklu Grand Prix postanowił definitywnie zrezygnować. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Hampela zabraknie również w Grand Prix 2017. Organizatorzy cyklu zapewniali wprawdzie, że “Mały” otrzyma dziką kartę, ale po awansie Patryka Dudka sytuacja nie jest już tak jasna i klarowna. Swoich umiejętności w Teterow nie zaprezentuje również Andreas Jonsson, który podczas meczu szwedzkiej Elitserien nabawił się kontuzji złamania obojczyka, żeber i kciuka. Jego miejsce w Grand Prix Niemiec zajmie były zawodnik Włókniarza Częstochowa, Michael Jepsen Jensen.

Lista startowa:
1. Martin Smolinski (Niemcy)
2. Peter Kildemand (Dania)
3. Maciej Janowski (Polska)
4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
5. Piotr Pawlicki (Polska)
6. Greg Hancock (USA)
7. Jason Doyle (Australia)
8. Matej Zagar (Słowenia)
9. Fredrik Lindgren (Szwecja)
10. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
11. Niels Kristian Iversen (Dania)
12. Nicki Pedersen (Dania)
13. Chris Harris (Wielka Brytania)
14. Michael Jepsen Jensen (Dania)
15. Chris Holder (Australia)
16. Bartosz Zmarzlik (Polska)

Klasyfikacja MŚ po siedmiu eliminacjach:

1. Greg Hancock (USA) 94 pkt
2. Jason Doyle (Australia) 87
3. Tai Woffinden (W.Brytania) 86
4. Chris Holder (Australia) 77
5. Bartosz Zmarzlik (Polska) 75
6. Maciej Janowski (Polska) 70
7. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 64
8. Piotr Pawlicki (Polska) 60
9. Nicki Pedersen (Dania) 55
10. Fredrik Lindgren (Szwecja) 53
11. Peter Kildemand (Dania) 50
12. Niels-Kristian Iversen (Dania) 46
13. Matej Zagar (Słowenia) 46
14. Andreas Jonsson (Szwecja) 39
15. Chris Harris (W.Brytania) 27
16. Patryk Dudek (Polska) 8
17. Krzysztof Kasprzak (Polska) 7
18. Daniel King (W.Brytania) 7
19. Anders Thomsen (Dania) 5
20. Peter Ljung (Szwecja) 4
21. Vaclav Milik (Czechy) 3
22. Denis Stojs (Słowenia) 1
23. Nick Skorja (Słowenia) 1