CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Kildemand najlepszy w Horsens, pech Janowskiego

Zwycięstwem reprezentanta gospodarzy, Petera Kildemanda zakończyło się sobotnie Grand Prix Danii rozegrane na torze w Horsens. Były żużlowiec Włókniarza Częstochowa w wielkim finale pokonał Mateja Zagara oraz dwóch innych byłych reprezentantów Lwów, Michaela Jepsena Jensena i Taia Woffindena.

Pierwsze historyczne zawody SGP w Horsens pechowo zakończyły się dla Macieja Janowskiego. Zawodnik Sparty Wrocław był najlepszy po serii zasadniczej, a w półfinale przez niemal cały dystans jechał na pozycji dającej awans do finału. Błąd na drugim łuku, a następnie upadek na pierwszym wirażu ostatecznie pogrzebał szansę “Magica” na start w finale.

Zwycięstwo w elitarnym cyklu Grand Prix po raz pierwszy w karierze zanotował Peter Kildemand. Wśród wielu pozytywnych opinii nie brakuje również takich, które mówią o tym, iż było to zwycięstwo niezasłużone. Wiele kontrowersji wywołała m.in. sytuacja z 18. biegu, w którym doszło do bardzo groźnej kraksy z udziałem wspomnianego Kildemanda, Nickiego Pedersena i Mateja Zagara. Wydaje się, iż sprawcą całego zajścia był Kildemand, który na wyjściu z pierwszego wirażu bardzo niebezpiecznie poszerzył swój tor jazdy. Sędziujący te zawody Brytyjczyk, Jim Lawrence był jednak innego zdania i dopuścił do powtórki biegu w pełnoosobowym składzie. – Za mną bardzo ciężka noc. Moje motocykle spisywały się bardzo dobrze, ale nie ukrywam, że po tych kilku moich upadkach zostały one dość mocno pokiereszowane. I tutaj należą się ogromne podziękowania dla mojego teamu, który wykonał kawał dobrej roboty. Teraz jestem bardzo szczęśliwy. Gdy przekraczałem linię mety jako pierwszy, miałem odczucie jakby czas zatrzymał się na kilka sekund. Było to świetne uczucie i mam nadzieję, że będę go częściej doświadczał. Chcę dalej wygrywać w Grand Prix – powiedział tuż po zawodach Peter Kildemand.

O sporym niedosycie może z kolei mówić Matej Zagar. Słoweniec był o krok od zwycięstwa w finałowym biegu. – Była to dla mnie dość niefortunna noc. Szkoda tego finałowego biegu, w którym do momentu jego przerwania przewodziłem stawce. No, ale cóż, taki jest speedway. Trzeba się cieszyć z tego co jest, tym bardziej, że te zawody mogły się dla mnie zakończyć bardzo źle. Po upadku czuję się nieźle, jestem tylko dość mocno poobijany. Cieszę się, że niczego sobie nie złamałem.

Ogromnego zadowolenia z osiągniętego rezultatu nie krył trzeci w sobotnich zawodach, Michael Jepsen Jensen. – Dzisiejszą jazdą udowodniłem sobie, że jestem lepszym zawodnikiem, niż to miało miejsce w ostatnich latach. Mam nadzieję, że będzie to przełom w mojej karierze. Mój występ w Horsens potwierdził moje przekonanie, że muszę bardziej uwierzyć w siebie.

Poniżej swoich możliwości zaprezentowali się w Horsens Tai Woffinden, Nicki Pedersen i przede wszystkim Greg Hancock. Amerykanin wygrał zaledwie jeden bieg i w końcowej klasyfikacji uplasował się na odległym 10. miejscu. W klasyfikacji przejściowej prowadzi Woffinden, który ma 13 punktów przewagi nad Pedersenem.

Grand Prix Danii w Horsens obaliło mit, że na torach czasowych nie ma zbyt wiele walki. Tym razem było inaczej. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Równy na całej szerokości i długości tor sprzyjał walce na dystansie. Nie zawiodła również publiczność, która niemal do ostatniego miejsca zapełniła sektory kameralnego obiektu CASA Areny.

Wyniki:
1. Peter Kildemand (Dania) – 14 (3,0,w,3,2,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Matej Zagar (Słowenia) – 12 (1,3,1,3,0,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 13 (1,2,3,1,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 11 (2,2,1,0,3,3,w) + wykluczenie w finale
5. Maciej Janowski (Polska) – 12 (1,3,2,3,3,w)
6. Jason Doyle (Australia) – 12 (3,1,3,2,2,1)
7. Chris Holder (Australia) – 10 (3,2,2,1,2,w)
8. Nicki Pedersen (Dania) – 7 (3,w,0,3,1,0)
9. Andreas Jonsson (Szwecja) – 7 (0,3,1,1,2)
10. Greg Hancock (USA) – 7 (1,1,0,2,3)
11. Niels Kristian Iversen (Dania) – 7 (0,1,3,2,1)
12. Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 7 (2,2,1,1,1)
13. Mikkel Michelsen (Dania) – 6 (0,3,0,2,1)
14. Troy Batchelor (Australia) – 6 (2,1,3,0,0)
15. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 4 (2,0,2,0,d)
16. Chris Harris (Wielka Brytania) – 2 (0,0,2,0,0)
17. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania) – NS
18. Anders Thomsen (Dania) – NS

Bieg po biegu:
Bieg 1. Pedersen, Kasprzak, Hancock, Harris
Bieg 2. Kildemand, Woffinden, Jensen, Iversen
Bieg 3. Doyle, Jonasson, Janowski, Michelsen
Bieg 4. Holder, Batchelor, Zagar, Jonsson
Bieg 5. Janowski, Woffinden, Batchelor, Kasprzak
Bieg 6. Jonsson, Jonasson, Iversen, Pedersen (w/u)
Bieg 7. Michelsen, Holder, Hancock, Kildemand
Bieg 8. Zagar, Jensen, Doyle, Harris
Bieg 9. Iversen, Kasprzak, Zagar, Michelsen
Bieg 10. Doyle, Holder, Woffinden, Pedersen
Bieg 11. Jensen, Janowski, Jonsson, Hancock
Bieg 12. Batchelor, Harris, Jonasson, Kildemand (w/u)
Bieg 13. Kildemand, Doyle, Jonsson, Kasprzak
Bieg 14. Pedersen, Michelsen, Jensen, Batchelor
Bieg 15. Zagar, Hancock, Jonasson, Woffinden
Bieg 16. Janowski, Iversen, Holder, Harris
Bieg 17. Jensen, Holder, Jonasson, Kasprzak (d)
Bieg 18. Janowski, Kildemand, Pedersen, Zagar
Bieg 19. Hancock, Doyle, Iversen, Batchelor
Bieg 20. Woffinden, Jonsson, Michelsen, Harris

Półfinały:
Bieg 21. Woffinden, Zagar, Janowski (w/u), Holder (w/u)
Bieg 22. Kildemand, Jensen, Doyle, Pedersen

Finał:
Bieg 23. Kildemand, Zagar, Jensen, Woffinden (w/su)