CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: Kogo pokocha tor w Vojens? W sobotę Grand Prix Danii

SGP: Kogo pokocha tor w Vojens? W sobotę Grand Prix Danii

Walka o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu wchodzi w decydującą fazę. W sobotę (7 września) elitarne grono cyklu Grand Prix rywalizować będzie w duńskim Vojens.

Vojens Speedway Center nie bez powodu nazywany jest mekką duńskiego speedwaya. To właśnie tutaj w 1998 roku odbył się Finał Indywidualnych Mistrzostw Świata, który został zdominowany przez reprezentantów Danii. Na podium tych zawodów stanęli odpowiednio Erik Gundersen, Hans Nielsen i filigranowy Jan Osvald Pedersen. Stadion Ole Olsena to przede wszystkim wiele pięknych wspomnień związanych z rywalizacją w cyku Grand Prix. Piękne momenty na tym kameralnym obiekcie świętowały takie tuzy światowego speedwaya jak wspomniany Hans Nielsen, Billy Hamill, Mark Loram, Tony Rickardsson, Greg Hancock, Jason Crump, czy nasz Tomasz Gollob.

Ostatni raz zmagania cyklu Grand Prix odbyły się w Vojens pięć lat temu. Należy podkreślić, że począwszy od 2009 do 2014 roku było to Grand Prix Nordyckie. – Vojens jest takim torem, który kocha lub nienawidzi. Wiele razy tam startowałem i mogłem się o tym przekonać na własnej skórze – stwierdził przed laty Tomasz Gollob. O co chodzi? Oczywiście o geometrię owalu, który wymaga od zawodników odpowiednich umiejętności i niebywałej koncentracji.

Sobotnie Grand Prix Danii zapowiada się pasjonująco. Oczy kibiców będą rzecz jasna skupione na przewodzących klasyfikacji przejściowej Leonie Madsenie i Bartoszu Zmarzliku. Wydaje się, że podrażniony ostatnim niepowodzeniem Madsen, będzie chciał “odkuć” się na swoim torze. Na potknięcie Madsena i Zmarzlika liczą inni. Z walki o medal nie rezygnują bowiem Emil Sajtfudinow, Fredrik Lindgren i Martin Vaculik. W Vojens za przysłowiowym ciosem będzie chciał pójść Maciej Janowski, którego forma ewidentnie idzie w górę. Ewentualny sukces w Danii spowoduje, że “Magic” będzie miał szansę powalczyć o “pudło” na koniec cyklu. Podobnie przedstawia się sytuacja Patryka Dudka, który zajmuje aktualnie szóste miejsce.

Klasyfikacja generalna: 1. Bartosz Zmarzlik 85, 2. Leon Madsen 85, 3. Emil Sajfutdinow 78, 4. Fredrik Lindgren 72, 5. Martin Vaculik 72, 6. Patryk Dudek 69, 7. Maciej Janowski 67, 8. Artiom Łaguta 58, 9. Niels-Kristian Iversen 54, 10. Matej Zagar 52, 11. Janusz Kołodziej 50, 12. Jason Doyle 48, 13. Antonio Lindback 38, 14. Max Fricke 36, 15. Tai Woffinden 35, 16. Robert Lambert 28, 17. Bartosz Smektała 10, 18. Mikkel Michelsen 9, 19. Oliver Berntzon 7, 20. Vaclav Milik 4, 21. Maksym Drabik 4, 22. Matic Ivacic 2, 23. Jacob Thorsell 2, 24. Martin Smolinski 1.