CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Kolejne “pudło” Kasprzaka – echa Grand Prix w Vojens

Zwycięstwem Andreasa Jonssona zakończyło się rozegrane w minioną sobotę (13 września) Grand Prix Nordyckie. Szwed w finałowym biegu pokonał Petera Kildemanda, Krzysztofa Kasprzaka i Troya Batchelora.

Sobotnie Grand Prix zamknęło pewną kartę w historii weterana żużlowych torów – Grega Hancocka. Amerykanin z powodu kontuzji odniesionej przed dwoma tygodniami w Gorzowie Wielkopolskim nie zdążył dojść do pełni formy i w Danii nie wystartował. Przypomnijmy, iż zawodnik Grupa Azoty Unii Tarnów startował we wszystkich zawodach cyklu od początku jego istnienia. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale w ciągu 20 lat wystartował aż w 177 turniejach elitarnego cyklu Grand Prix.

Absencja Grega Hancocka nie wpłynęła na układ klasyfikacji przejściowej po dziesięciu rozegranych eliminacjach. Przed dwoma decydującymi zawodami w Sztokholmie i Toruniu popularny “Grin” ma siedem punktów przewagi nad Taiem Woffindenem.

Zawodnikiem, który w Vojens miał najwięcej do zyskania był Krzysztof Kasprzak. Założony cel, jakim był awans do finału wykorzystał w stu procentach. Trzecia pozycja w wielkim finale spowodowała, że wychowanek leszczyńskiej Unii do drugiego w klasyfikacji Woffindena traci zaledwie jedno “oczko”.

Pozazdrościć Kasprzakowi wysokiej formy może z całą pewnością Jarosław Hampel. Jeden z filarów polskiej reprezentacji wciąż nie może dojść do “porozumienia” ze swoimi silnikami, które są zbyt wolne w rywalizacji z czołówką Grand Prix. Hampel na torze w Vojens był bezradny i wywalczył zaledwie trzy punkty.

Największym zaskoczeniem in plus Nordyckiego Grand Prix był Szwed Andreas Jonsson, który był poza zasięgiem swoich rywali. Dyspozycja lidera SPAR Falubazu jest dość sporym zaskoczeniem, tym bardziej, że w ostatnim czasie forma “AJ” przypominała swoistą sinusoidę.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami na domowym torze wiele do powiedzenia mieli mieć Duńczycy. Spośród piątki reprezentantów kraju Hamleta najbardziej zadowolony może być Peter Kildemand. Popularny “Pająk” imponował niezwykle ofensywnym stylem jazdy. Wykorzystał ten fakt m.in. w finale, w którym na “trasie” wyprzedził Kasprzaka i Batchelora.

Turnieju w Vojens wspominać dobrze nie będzie Kenneth Bjerre. Filigranowy jeździec leszczyńskiej Unii w biegu półfinałowym zanotował groźnie wyglądający upadek, po którym nie był w stanie kontynuować rywalizacji.

Po zawodach powiedzieli:
Andreas Jonsson – W piątek dostałem nowy silnik, który testowałem przed zawodami. Jak widać spisał się on bardzo dobrze. Tor w Vojens był trochę śliski i dość długo musiałem się do niego dopasowywać. Wiedziałem, że uda mi się dobrze pojechać. Cel zrealizowałem i wróciłem do gry. Oby tak dalej.

Krzysztof Kasprzak – Odrobiłem sporo punktów do liderów klasyfikacji. Cieszę się, że ponownie stanąłem na podium, aczkolwiek mogło być jeszcze lepiej. No cóż popełniłem kilka błędów. Ja nie myślę o tytule, tylko skupiam się na kolejnych zawodach. Teraz czas na Sztokholm. Ten tor będzie podobny jak w Cardiff, a ja taki lubię.

Peter Kildemand – Startowałem w dwóch Grand Prix i w obu przypadkach dotarłem do finału. Jestem z tego faktu bardzo zadowolony i już nie mogę się doczekać kolejnych występów. Aktualnie skupiam się na Grand Prix Challenge w Lonigo. Będą to trudne zawody, gdyż do przyszłorocznego cyklu awansuje zaledwie trzech pierwszych zawodników.

Wyniki:
1. Andreas Jonsson (Szwecja) – 15 (1,3,2,1,2,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Peter Kildemand (Dania) – 18 (3,3,3,1,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 12 (2,3,1,0,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Troy Batchelor (Australia) – 13 (0,3,3,2,3,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Kenneth Bjerre (Dania) – 10 (2,2,3,2,1,w)
6. Chris Holder (Australia) – 10 (2,1,1,3,2,1)
7. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 9 (1,2,2,2,2,0)
8. Nicki Pedersen (Dania) – 8 (3,1,w,3,1,w)
9. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 7 (2,0,2,3,0)
10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 7 (t,0,2,3,2)
11. Mikkel Bech (Dania) – 7 (1,2,0,1,3)
12. Matej Zagar (Słowenia) – 6 (3,2,0,0,1)
13. Martin Smolinski (Niemcy) – 6 (3,1,1,0,1)
14. Chris Harris (Wielka Brytania) – 5 (0,1,3,1,d)
15. Jarosław Hampel (Polska) – 3 (0,0,1,2,0)
16. Lasse Bjerre (Dania) – 1 (1)
17. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania) – 0 (0,0,0,0,0)

Bieg po biegu:
1. Smolinski, Holder, L. Bjerre, Jakobsen (Woffinden – t)
2. Pedersen, K. Bjerre, Jonsson, Hampel
3. Zagar, Kasprzak, Bech, Harris
4. Kildemand, Jensen, Lindgren, Batchelor
5. Kasprzak, Lindgren, Smolinski, Hampel
6. Batchelor, K. Bjerre, Harris, Woffinden
7. Kildemand, Zagar, Pedersen, Jakobsen
8. Jonsson, Bech, Holder, Jensen
9. Bjerre, Jensen, Smolinski, Zagar
10. Kildemand, Woffinden, Hampel, Bech
11. Batchelor, Jonsson, Kasprzak, Jakobsen
12. Harris, Lindgren, Holder, Pedersen (w/u)
13. Pedersen, Batchelor, Bech, Smolinski
14. Woffinden, Lindgren, Jonsson, Zagar
15. Jensen, Hampel, Harris, Jakobsen
16. Holder, Bjerre, Kildemand, Kasprzak
17. Kildemand, Jonsson, Smolinski, Harris (d)
18. Kasprzak, Woffinden, Pedersen, Jensen
19. Bech, Lindgren, Bjerre, Jakobsen
20. Batchelor, Holder, Zagar, Hampel

Półfinały:
21. Kildemand, Kasprzak, Holder, Lindgren
22. Jonsson, Batchelor, Pedersen (w/su), Bjerre (w/2min)

Finał:
23. Jonsson, Kildemand, Kasprzak, Batchelor