CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: Koniec “wakacji”. W sobotę Grand Prix Danii w Horsens

SGP: Koniec “wakacji”. W sobotę Grand Prix Danii w Horsens

W najbliższą sobotę (30 czerwca) po dłuższej przerwie do rywalizacji wrócą uczestnicy Speedway Grand Prix 2018. Trzecim tegorocznym “przystankiem” elitarnego cyklu będzie duńskie Horsens.

Horsens po raz czwarty w historii gościć będzie zawodników walczących o tytuł najlepszego żużlowca świata. Pierwsze zawody cyklu Grand Prix rozegrano tutaj w 2015 roku. Na Casa Arenie zwyciężył wówczas reprezentant gospodarzy, Peter Kildemand, który w finałowym biegu pokonał Mateja Zagara i Michaela Jepsena  Jensena. W sezonach 2016 i 2017 piękne chwile przeżywali polscy kibice, którzy na najwyższym stopniu podium podziwiali Macieja Janowskiego. Oczywiście nie mamy nic przeciwko temu, żeby zawodnik Betard Sparty Wrocław ustrzelił w sobotę przysłowiowego hat-tricka.

Wprawdzie kibiców absorbuje obecnie piłkarski mundial, ale mimo wszystko zachęcamy do śledzenia wydarzeń z Horsens. Poprzednie rundy, które rozegrano na tutejszym torze były bowiem bardzo ciekawe i emocjonujące. Gdy cztery lata temu przenoszono cykl z Kopenhagi do tego 57-tysięcznego miasteczka, wielu kibiców łapało się za głowę, sugerując, że będą to jedne z najnudniejszych zawodów w cyklu Grand Prix. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

Który z żużlowych “gladiatorów” okaże się zwycięzcą Grand Prix Danii 2018? Z tym pytaniem zmagamy się przy okazji każdej rundy i za każdym razem stwierdzamy, że trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Pewnym odnośnikiem jest oczywiście klasyfikacja przejściowa, a tej przewodzą Fredrik Lindgren i Tai Woffinden. Żużlowa teraźniejszość rzeczywiście sugeruje postawić na zwycięstwo “częstochowskiego Szweda” lub Brytyjczyka, gdyż obaj zawodnicy znajdują się w bardzo dobrej dyspozycji. – Podchodzę do zawodów z pozytywnym nastawieniem, bo czuję się bardzo dobrze. W Horsens powstaje sporo różnych ścieżek do jazdy, a gdy jeździ się na torze z otwartym wejściami i wyjściami z wiraży, to jest szansa na naprawdę dobre ściganie – powiedział przed sobotnimi zawodami, popularnyFast Freddie“. Rozum mówi postaw na wyżej wymienioną dwójkę, a co mówi serce? Kibice z Polski marzą o odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Wierzymy w to, że oczekiwania rodaków spełni któryś z czwórki żużlowców z orłem na piersi. W Horsens pojadą wspomniany Maciej Janowski, oraz Bartosz Zmarzlik, Przemysław Pawlicki i Patryk Dudek.

Klasyfikacja Indywidualnych Mistrzostw Świata: 1 Fredrik Lindgren 32, 2 Tai Woffinden 31, 3 Patryk Dudek 24, 4 Maciej Janowski 24, 5 Emil Sajfutdinow 23, 6 Artiom Łaguta 21, 7 Matej Zagar 16, 8 Chris Holder 15, 9 Greg Hancock 15, 10 Jason Doyle 14, 11 Bartosz Zmarzlik 13, 12 Nicki Pedersen 10, 13 Niels Kristian Iversen 9, 14 Przemysław Pawlicki 8, 15 Krzysztof Kasprzak 7, 16 Vaclav Milik 6, 17 Craig Cook 4, 18 Maksym Drabik 2, 19 Bartosz Smektała 2.