CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Kto powstrzyma Doyle’a? Zapowiedź Grand Prix Polski w Toruniu

W sobotę (1 października) na toruńskiej MotoArenie rozegrana zostanie przedostatnia tegoroczna runda cyklu Grand Prix. W stawce awizowanych zawodników znajduje się czterech reprezentantów Polski – Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki i Paweł Przedpełski.

MotoArena najlepszych żużlowców świata będzie gościć już siódmy rok z rzędu. Każda edycja toruńskiej odsłony Grand Prix cieszyła się ogromnym zainteresowaniem fanów z całego świata. W najbliższą sobotę będzie podobnie. Organizatorzy zapewniają bowiem, że trybuny stadionu wypełnią się do ostatniego miejsca.

Czy stadion przy ulicy Pera Jonssona okaże się szczęśliwy dla reprezentantów Polski? Historia dotychczasowych turniejów pokazuje, że tak. Jeszcze nie było bowiem sytuacji, w której na podium zabrakło Polaka. W Toruniu wygrywali m.in. Tomasz Gollob, Adrian Miedziński i Krzysztof Kasprzak. W pamięci polskich kibiców na długo zapiszą się inauguracyjne zawody, które rozegrano w Toruniu 19 czerwca 2010 roku. Wówczas na podium stanęło aż trzech Polaków. Zwyciężył wówczas Tomasz Gollob, przed Rune Holtą i Jarosławem Hampelem. Ten ostatni co ciekawe, na “pudle” Grand Prix Polski meldował się czterokrotnie (nie wygrał ani razu – dop. red.)

Z racji zajmowanego miejsca w klasyfikacji przejściowej, kibice najmocniej powinni trzymać kciuki za Bartosza Zmarzlika. Lider Stali Gorzów wciąż pozostaje w grze o medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. O spokojny byt w czołowej ósemce zawalczą z kolei Piotr Pawlicki i Maciej Janowski. Z dziką kartą na MotoArenie wystąpi natomiast wychowanek toruńskiego klubu, Paweł Przedpełski.

Największe zainteresowanie budzi rzecz jasna rywalizacja o mistrzostwo świata. Z pozycji lidera do zawodów przystąpi Jason Doyle. Australijczyk wygrał ostatnio trzy turnieje z rzędu i w opinii fachowców pewnie zmierza po pierwszy w swojej karierze mistrzowski tytuł. Plany ambitnemu “Kangurowi” będzie chciał pokrzyżować Greg Hancock. Amerykanin ma aktualnie pięć punktów straty do lidera. Czy zniweluje ją w Toruniu? Odpowiedź na to pytanie poznamy w sobotni wieczór. Z walki o obronę tytułu nie zamierza również rezygnować Tai Woffinden. – Jason i Greg spisują się świetnie, ale wystarczy spojrzeć na turniej w Sztokholmie, gdzie Doyle zyskał znaczną przewagę nad Hancockiem. Jeśli mi uda się podobna sztuka, to nadal będę w grze. Nie poddam się, dopóki będę miał jakiekolwiek matematyczne szanse – powiedział aktualny Indywidualny Mistrz Świata.

Lista startowa:
1. Andreas Jonsson (Szwecja)
2. Piotr Pawlicki (Polska)
3. Greg Hancock (USA)
4. Peter Kildemand (Dania)
5. Matej Zagar (Słowenia)
6. Michael Jepsen Jensen (Dania)
7. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
8. Bartosz Zmarzlik (Polska)
9. Jason Doyle (Australia)
10. Paweł Przedpełski (Polska)
11. Fredrik Lindgren (Szwecja)
12. Chris Harris (Wielka Brytania)
13. Maciej Janowski (Polska)
14. Chris Holder (Australia)
15. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
16. Niels Kristian Iversen (Dania)