CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Maciej Janowski wygrywa w Daugavpils

Zwycięstwem Macieja Janowskiego zakończyła się sobotnia runda Grand Prix w łotewskim Daugavpils. Oprócz żużlowca Sparty Wrocław na podium dzisiejszych zawodów stanęli Duńczyk Nicki Pedersen oraz Australijczyk Troy Batchelor. Sobotni turniej został zakończony po rozegraniu dwudziestu biegów, na przeszkodzie w rozegraniu półfinałów i finału stanęły opady deszczu i coraz gorszy stan nawierzchni toru.

– Tuż po zakończeniu dwudziestego biegu należało przyśpieszyć ceremonię wyboru pól startowych i wówczas spokojnie te zawody mogły być kontynuowane do samego końca. Tor w Daugavpils ma to do siebie, że potrafi przyjąć bardzo dużą ilość wody, dlatego dziwi mnie opieszałość Marka Wojaczka – powiedział obecny na sobotnich zawodach jeden z polskich sędziów żużlowych.

Jednym z zawodników, który najbardziej naciskał na kontynuowanie rywalizacji był Nicki Pedersen. Duńczyk w obliczu słabszej dyspozycji Taia Woffindena miał bowiem ogromną szansę na wywalczenie awansu do finałowego biegu, w którym mógłby się pokusić o końcowe zwycięstwo  i w konsekwencji zniwelowanie punktowej straty do lidera generalnej klasyfikacji. – Jestem troszkę rozczarowany, bo chciałem dorzucić do swojego dorobku większą ilość punktów. Miałem ku temu ogromną szansę, gdyż dzisiaj byłem bardzo szybki na starcie. No cóż, myślę jednak pozytywnie i z wielkimi nadziejami czekam na zawody w Malilli.

Stało się jednak inaczej i to Maciej Janowski mógł się cieszyć z pierwszego w swojej karierze zwycięstwa w turnieju Grand Prix. – Czuję się wyśmienicie. Marzenia jak widać czasami się spełniają. Radość z tego zwycięstwa byłaby z całą pewnością jeszcze większa, gdybyśmy odjechali pełne zawody. Wydaje mi się, że gdybyśmy pojechali od razu to można było ewentualnie to dokończyć.  W moim przypadku bardziej opłacalne wydają się być punkty, niż końcowe zwycięstwo. Oczywiście jestem szczęśliwy, a zdobyte trofeum bardzo mi się podoba.  Teraz jedziemy do Malilli i mimo tego, iż tamtejszy tor jakoś nigdy mi nie odpowiadał, to będę chciał wygrać większą ilość biegów. Zarówno ja, jak i moje silniki będą gotowe.

Oczywiście zwycięstwo Macieja Janowskiego jest jak najbardziej zasłużone. Popularny “Magic” na twardej nawierzchni w Daugavpils był jednym z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników. W pamięci kibiców utkwi przede wszystkim fenomenalna szarża Janowskiego  w 18. biegu, w którym wyższość tegorocznego debiutanta cyklu Grand Prix, musiał uznać wspomniany Pedersen.

Na trzecim stopniu podium stanął Troy Batchelor. Australijczyk wygrał swoje trzy pierwsze wyścigi i miał realne szanse na końcowe zwycięstwo. Kangur swoją szansę zaprzepaścił jednak w dwóch ostatnich biegach rundy zasadniczej. Spory niedosyt po sobotnich zawodach odczuwa również Amerykanin Greg Hancock, który aż dwa razy złapał gumę na punktowanych pozycjach.

Zazdrościć dobrej postawy Janowskiemu mógł z kolei Krzysztof Kasprzak, który w Daugavpils zanotował kompromitujący wynik. Zerowy dorobek punktowy + dwa “symulowane” defekty, chluby aktualnemu wicemistrzowi świata z całą pewnością nie przynoszą.

Wyniki:

1. Maciej Janowski (Polska) – 12 (2,2,3,3,2)
2. Nicki Pedersen (Dania) – 11 (3,1,3,3,1)
3. Troy Batchelor (Australia) – 11 (3,3,3,1,1)
4. Chris Holder (Australia) – 10 (3,0,3,1,3)
5. Greg Hancock (USA) – 10 (d,2,2,3,3)
6. Jason Doyle (Australia) – 8 (3,3,d,w,2)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 8 (2,3,1,0,2)
8. Peter Kildemand (Dania) – 8 (1,1,2,1,3)
9. Niels Kristian Iversen (Dania) – 8 (2,2,2,2,0)
10. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 7 (0,3,1,2,1)
11. Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 7 (1,2,0,1,3)
12. Andreas Jonsson (Szwecja) – 7 (2,1,1,2,1)
13. Matej Zagar (Słowenia) – 6 (1,1,2,0,2)
14. Chris Harris (Wielka Brytania) – 4 (1,0,0,3,d)
15. Kjastas Puodżuks (Łotwa) – 3 (0,0,1,2,0)
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 0 (0,0,0,d,d)
17. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – NS
18. Jewgienij Kostygow (Łotwa) – NS

Bieg po biegu:
Bieg 1. Doyle, Janowski, Zagar, Jensen
Bieg 2. Batchelor, Jonsson, Jonasson, Hancock (d2)
Bieg 3. Pedersen, Woffinden, Kildemand, Puodżuks
Bieg 4. Holder, Iversen, Harris, Kasprzak
Bieg 5. Doyle, Hancock, Pedersen, Holder
Bieg 6. Batchelor, Janowski, Kildemand, Harris
Bieg 7. Woffinden, Jonasson, Zagar, Kasprzak
Bieg 8. Jensen, Iversen, Jonsson, Puodżuks
Bieg 9. Batchelor, Iversen, Woffinden, Doyle (d3)
Bieg 10. Janowski, Hancock, Puodżuks, Kasprzak
Bieg 11. Pedersen, Zagar, Jonsson, Harris
Bieg 12. Holder, Kildemand, Jensen, Jonasson
Bieg 13. Harris, Puodżuks, Jonasson, Doyle (w/su)
Bieg 14. Janowski, Jonsson, Holder, Woffinden
Bieg 15. Hancock, Iversen, Kildemand, Zagar
Bieg 16. Pedersen, Jensen, Batchelor, Kasprzak (d4)
Bieg 17. Kildemand, Doyle, Jonsson, Kasprzak (d4)
Bieg 18. Jonasson, Janowski, Pedersen, Iversen
Bieg 19. Holder, Zagar, Batchelor, Puodżuks
Bieg 20. Hancock, Woffinden, Jensen, Harris (d)