CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa

SGP: Po raz drugi w Horsens – zapowiedź Grand Prix Danii

Najbliższy weekend będzie obfitował w wiele imprez żużlowych. Oprócz zaległych spotkań ligowych, Memoriału Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego, fanów speedwaya czekają emocje związane z cyklem Grand Prix Danii w Horsens.

Zawody w duńskim Horsens będą już trzecią rundą tegorocznych zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. 50-tysięczne miasto najlepszych żużlowców świata będzie gościć po raz drugi z rzędu. W myśl podpisanej umowy, turniej na Casa Arena rozgrywany będzie jeszcze przez minimum dwa najbliższe lata. Niewykluczone jednak, że umowa na organizację turnieju zostanie przedłużona. Wszystko za sprawą sporego zainteresowania ze strony kibiców. Organizatorzy informują bowiem, że 10-tysięczny stadion ponownie wypełni się do ostatniego miejsca.

Spore zainteresowanie sobotnimi zawodami nie jest przypadkowe. Ubiegłoroczny turniej był jednym z najlepszych w sezonie. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Równy na całej szerokości i długości tor sprzyjał walce na dystansie. Odpowiedzialny za przygotowanie toru, Ole Olsen zapewnia, że w tym roku dobrego ścigania również nie zabraknie. – Udało nam się uzyskać nieco szerszy tor niż rok temu, co oceniam pozytywnie. Przestrzeń na CASA Arena jest dość ograniczona, więc poszerzenie toru o pół metra na prostych i zakrętach daje powód do satysfakcji. Tor będzie również nieco bardziej pochylony, niż podczas ubiegłorocznych zawodów. To powinno pomóc zawodnikom osiągać większą prędkość – informuje Olsen

Najszczęśliwszym uczestnikiem Grand Prix Danii 2015 był Peter Kildemand. Dla popularnego “Pająka” było to pierwsze zwycięstwo w elitarnym cyklu. Duńczykowi powtórzyć ubiegłoroczny sukces będzie jednak niezwykle trudno. Ostatnie wyniki w lidze polskiej, pokazują bowiem, że Kildemand jest daleki od swojej optymalnej dyspozycji. Gospodarzy sobotniej rundy Grand Prix martwi również aktualna dyspozycja idola duńskich kibiców, Nickiego Pedersena. Popularny “Power” swoje słabe wyniki tłumaczy problemami sprzętowymi.

Zarówno Pedersena, jak i Kildemanda nie można jednak lekceważyć. Jeden i drugi będą robić wszystko, żeby przełamać się przed swoją publicznością. Zmazać plamę po ubiegłorocznym występie będzie chciał również Niels Kristian Iversen.

Faworytów do zwycięstwa należy upatrywać wśród pierwszej trójki klasyfikacji generalnej. Lider cyklu, Chris Holder coraz głośniej mówi o swoich mistrzowskich aspiracjach. Na kolejne sukcesy gotowi są Tai Woffinden i Greg Hancock. Inauguracyjne zawody w Horsens bardzo miło wspomina również Matej Zagar (2. miejsce).

Oczy polskich kibiców będą zwrócone na trzech naszych reprezentantów: Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego i Piotra Pawlickiego. Analizując ostatnie występy wspomnianej trójki, można wywnioskować, że najwyższe notowania ma ten pierwszy. Nic bardziej mylnego. Na “czasowym” torze w duńskim Horsens  powinno zaprocentować doświadczenie. Na dzień dzisiejszy jest ono po stronie krajowego lidera Betard Sparty Wrocław. W sezonie 2015 “Magic” otarł się bowiem o finał Grand Prix Danii.

W sobotnim Grand Prix ponownie zabraknie Jarosława Hampela. Zawodnika Falubazu zastąpi Szwed Fredrik Lindgren. Z dziką kartą w Horsens wystartuje Anders Thomsen, a rezerwowymi będą Mikkel BechMikkel Michelsen.