CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: Rusza cykl Grand Prix. Praga pierwszym przystankiem

SGP: Rusza cykl Grand Prix. Praga pierwszym przystankiem

W najbliższy weekend ruszają zmagania o tytuł najlepszego żużlowca świata. Inauguracyjne zawody odbędą się na torze Marketa w czeskiej Pradze.

Najwięcej uwagi przed startem elitarnego cyklu poświęca się dwukrotnemu mistrzowi świata, Bartoszowi Zmarzlikowi, który jest jednym z głównych faworytów do zdobycia kolejnego mistrzostwa. Gdyby mu się ta sztuka powiodła, to reprezentant Polski zapisałby się w annałach żużlowych kronik. Zmarzlik ma bowiem szansę zostać drugim żużlowcem w historii, który  wywalczył trzy mistrzowskie tytuły z rzędu. Na dzień dzisiejszy ta sztuka udała się tylko jednemu zawodnikowi, a jest nim Ivan Mauger.

Lider gorzowskiej Stali jest w formie i bez wątpienia stać go na osiągnięcie kolejnego sukcesu, ale konkurencja też ma swoje ambicje. Jednym z pretendentów do złota jest znakomicie spisujący się w rozgrywkach PGE Ekstraligi, Maciej Janowski. O popularnym “Magicu” jest ostatnio dość głośno ze względu na niezbyt przyzwoite zachowanie po finale IMP w Lesznie wobec wspomnianego Zmarzlika. Eksperci boją się, że pompowany dzień w dzień przez media rzekomy konflikt obu żużlowców, może negatywnie wpłynąć na ich występ w stolicy Czech.

Trzecim Polakiem rywalizującym w tegorocznym cyklu Grand Prix będzie Krzysztof Kasprzak. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie dawał mu największych szans w starciu z żużlową elitą. Wystarczyło kilka dni, a trend się zmienił. Wychowanek leszczyńskiej Unii złapał popularny wiatr w żagle i do Pragi zapewne nie wybiera się wyłącznie na wycieczkę.

Kibiców Eltrox Włókniarza Częstochowa będzie interesować również wynik Leona Madsena i Fredrika Lindgrena. Obaj zawodnicy są zaliczani do grona zawodników, którzy będą się liczyć w walce o medale. Wysoko stoją przede wszystkim akcje Madsena, który ma “sportowe porachunki” z Bartoszem Zmarzlikiem.

Lista startowa Grand Prix 2021:

1. (95) Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. (108) Tai Woffinden (W. Brytania)
3. (66) Frederik Lindgren (Szwecja)
4. (71) Maciej Janowski (Polska)
5. (30) Leon Madsen (Dania)
6. (69) Jason Doyle (Australia)
7. (222) Artiom Łaguta (Rosja)
8. (89) Emil Sajfutdinow (Rosja)
9. (54) Martin Vaculik (Słowacja)
10. (46) Max Fricke (Australia)
11. (55) Matej Zagar (Słowenia)
12. (105) Anders Thomsen (Dania)
13. (93) Oliver Berntzon (Szwecja)
14. (187) Krzysztof Kasprzak (Polska)
15. (505) Robert Lambert (W.Brytania)

Kalendarz Grand Prix 2021:

16 i 17 lipca: Grand Prix Czech – Praga
30 i 31 lipca: Grand Prix Polski – Wrocław
6 i 7 sierpnia: Grand Prix Polski – Lublin
14 sierpnia: Grand Prix Szwecji – Malilla
28 sierpnia: Grand Prix Rosji – Togliatti
11 września: Grand Prix Danii – Vojens
1 i 2 października: Grand Prix Polski – Toruń.