CKMAZS.com | White-Green – CKM Włókniarz Częstochowa, AZS Częstochowa
SGP: W piątek rusza cykl Grand Prix. Bartosz Zmarzlik faworytem do obrony tytułu

SGP: W piątek rusza cykl Grand Prix. Bartosz Zmarzlik faworytem do obrony tytułu

Dość długo kibice żużla musieli czekać na inaugurację tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Pierwszym miastem, które otworzy tegoroczną rywalizację o indywidualne mistrzostwo świata będzie Wrocław. Początek pierwszego turnieju w piątek (28 sierpnia) o godzinie 19:00.

Przypomnijmy, iż pandemia koronawirusa wymusiła na promotorach cyklu bardzo poważne zmiany w kalendarzu Grand Prix. Aż sześć z ośmiu turniejów odbędzie się w Polsce. Dwudniowe turnieje (piątek i sobota) odbędą się odpowiednio na torach we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu. Jedyną zagraniczną lokalizacją turnieju będzie czeska Praga.

Wielkim faworytem zmagań o mistrzostwo świata jest Bartosz Zmarzlik. Lider gorzowskiej Stali prezentuje bowiem wyborną formę, którą potwierdza w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Aktualny mistrz świata wie, jak wygrywać na torze Stadionu Olimpijskiego. Rok temu nie pozostawił nikomu złudzeń i po pasjonujących zawodach pokonał m.in. Martina Vaculika, Leona Madsena i Janusza Kołodzieja.

Bartosz Zmarzlik ma wprawdzie świadomość swojej wysokiej formy, ale mimo wszystko musi zachować czujność i koncentrację. Na potknięcie reprezentanta Polski liczą  jego najwięksi obecnie rywale w postaci wspomnianego Madsena (Eltrox Włókniarz Częstochowa), Emila Sajfutdinowa i Artioma Łaguty. Swoje wysokie aspiracje zgłaszają również dwaj kolejni zawodnicy Włókniarza, czyli Fredrik Lindgren i Jason Doyle.

Na torze we Wrocławiu bardzo groźni będą również zawodnicy miejscowej Betard Sparty. Wśród nich przede wszystkim Tai Woffinden i Maciej Janowski. Nie bez szans na “pudło” jest również szybki w ostatnim czasie krajowy lider Falubazu Patryk Dudek.

Tegoroczny cykl Grand Prix jest rewolucyjny nie tylko ze względu na kalendarz poszczególnych eliminacji, ale również ze względu na zmieniony system punktacji. Do tej pory do klasyfikacji przejściowej zaliczały się punkty, które zawodnicy zdobywali na torze. Teraz każde miejsce, zajęte w turnieju, będzie miało przypisaną wartość. I tak zwycięzca zgarnie 20 punktów, a kolejni zawodnicy odpowiednio 18, 16, 14 itd.

Uczestnicy cyklu Grand Prix 2020:

Bartosz Zmarzlik (Polska)
Leon Madsen (Dania)
Emil Sayfutdinov (Rosja)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Martin Vaculik (Słowacja)
Maciej Janowski (Polska)
Jason Doyle (Australia)
Patryk Dudek (Polska)
Matej Zagar (Słowenia)
Niels-Kristian Iversen (Dania)
Artem Laguta (Rosja)
Antonio Lindback (Szwecja)
Tai Woffinden (Wielka Brytania)
Max Fricke (Australia)
Mikkel Michelsen (Dania) .